понедељак, 28. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Високи гости из ЕУ ових дана углавном долазе да похвале, подрже и помазе Александра Вучића због неодласка у Русију на самит БРИКС-а
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Високи гости из ЕУ ових дана углавном долазе да похвале, подрже и помазе Александра Вучића због неодласка у Русију на самит БРИКС-а

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. октобар 2024.

Нови известилац Европског парламента за Србију Тонино Пицула неће превише утицати на европски пут наше земље оценили су гости емисије "Директно са Мињом Милетић" политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић и маркетиншки стручњак Небојша Крстић.

Вукадиновић: Политичке посете долазе да би подржале, похвалиле и помазиле власт у Београду, односно господина Вучића, зато што није отишао на самит БРИКС-а у Казањ. Мислим да је то суштина

Вукадиновић је рекао да се одлука о пријему Србије у ЕУ доноси на другом и много вишем нивоу. Како каже, питају се Немачка и Француска, али највише САД и Енглеска, две земље које нису чланице ЕУ.

"Пицула се заиста ту неће много питати. Оно што може да учини, допринесе, то је да мало огади Србима још више тај тзв. европски пут. Ја мислим да политика великих земаља, западних земаља то већ и ради, не мора Пицула да ме одвраћа од Европског пута. Неће он утицати ни добро, ни лоше, али је чињеница да његово именовање показује да ти центри ипак утичу доминантно, бар кад је реч о политици према Балкану или према Србији. Иначе га не би поставили ту где је постављен, јер сви знају шта је он и сви знају шта Срби мисле о његовом ангажовању", рекао је Вукадиновић.

Са њим је сагласан Крстић, који тврди да у Европској унији постоје неке струје или неки људи или центри моћи који би све урадили да Србији огаде Европску унију. 

"Тонино Пицула је један од тих. Он је човек који директно, није он једини нити први, било је још таквих, који ће да уради све како би Срби рекли, ма нећемо да идемо у Европску унију. Е сад, рећи Европска унија је послала Пицулу, дакле Европска унија не жели Србију у Европској унији, у свом саставу је бесмислено, пошто Европска унија није жив организам да има жеље и осећања и прохтеве, већ је то скуп различитих, и политичких и сваких других фактора, па је Пицула израз једне струје тих фактора", рекао је Крстић. 

Он је додао је у ЕУ има представника друге струје и да је најбољи пример тога премијер Пољске Доналд Туск, који је тренутно у посети Србији. 

"Ако неко мисли да је Пољска слабо значајна држава у Европској унији, тај се вара. То је ужасно снажна, моћна и утицајна земља и кад он дође и на српском се обрати, говорећи да Европска унија није комплетна без Србије, ја мислим да то има и изузетно снажну и велику тежину, много већу него било шта што ће Пицула у животу да каже овде".

Различита мишљења о одласку Вучића у Казањ

На питање да ли БРИКС треба да представља неки вид алтернативе Европској унији у јавној дебати, Крстић каже да то питање стратешког пута.


 
"Када су ме упитали да ли би председник Вучић требало да оде на Самит БРИКС-а, ја сам рекао да не би, јер Србија није члан самита. Као што не треба да иде ни на самит НАТО пакта, јер нисмо члан НАТО-а", истиче саговорник.

Он додаје да је људи често наводе аргумент да би председник требало да оде на Самит да би градио добре односе са државама које су у чланству БРИКС-а.

"Они заправо мисли да он треба да елиминише Европу, уопште као идеју, а не разумеју да је нама ЕУ тржиште, а не Бразил и Јужноафричка република", рекао је Крстић.

Вукадиновић, ипак, истиче да је председник Вучић требало да присуствује скупу у Казању.

Вукадиновић: Подсетио бих и себе и грађане да је на том самиту био и председник УАЕ, као и Ердоган, иако је Турска чланица НАТО пакта. Мислим да Србија тренутно гаји добре односе са БРИКС-ом. Међутим морам да нагласим да ЕУ и БРИКС тренутно нису два еквивалентна пола

"Подсетио бих и себе и грађане да је на том самиту био и председник УАЕ, као и Ердоган, иако је Турска чланица НАТО пакта. Мислим да Србија тренутно гаји добре односе са БРИКС-ом. Међутим морам да нагласим да ЕУ и БРИКС тренутно нису два еквивалентна пола. Једно је идеја, једна веома лабава асоцијација, није чак ни организација, док је Унија била на корак да постане конфедерална држава", рекао је Вукадиновић.

Говорећи о јавном мњењу, он истиче да је већини грађана Србије БРИКС непозната идеја, али ипак привлачна визија "могуће алтернативе Европским интеграцијама".

"Они знају да је то Русија, а многима је то довољно, а ово им и делује још привлачније јер су чланови и неки други бивши несврстани пријатељи, и неке нове важне силе које не можете багателизовати, само зато што нису из Европе. Ту су Кина и Индија, две од три највеће, најмоћније привредне земље света", рекао је политички аналитичар.

Дипломатско-политички десант на Београд

Вукадиновић истиче да је у последње време стигао озбиљан "дипломатски цунами у Београд", што, како он тврди, не мора да указује на добре вести, али је "сигурно знак нечега".

"Политичке посете долазе да би подржале, похвалиле и помазиле власт у Београду, односно господина Вучића, зато што није отишао на самит БРИКС-а у Казањ. У суштини мислим да је то суштина. А то су негде и рекли ови гости, као на пример Туск који је и сам изјавио да је председник Вучић имао озбиљне политичке изазове. Мислим да они њега сада на неки начин хвале и подржавају, помало и мазе,  мада не треба имати превише илузија", каже Вукадиновић.

 

Он додаје да га политичка ситуација последњих дана подсећа на неку врсту "идиле где је председник Вучић са европским и прекоокеанским пријатељима".

"Ове посете нису негативне, међутим у оној мери ће нас ови страни лидери подржавати, у којој се Вучић дистанцира од Русије. Шта ће од тога конкретно изаћи, или да ли ће бити ишта добро за Србију, то ћемо тек да видимо", подвлачи политички аналитичар.

(euronews.rs)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер