понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Треба рационалније поставити однос Србије према ЕУ-интеграцијама и не очекивати чудо
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Треба рационалније поставити однос Србије према ЕУ-интеграцијама и не очекивати чудо

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. децембар 2011.

БЕОГРАД - Списак проблема са којима се Србија суочава је дугачак и тешко их је рангирати, сматра политички аналитичар и уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић.

Вукадиновић је у интервјуу Танјугу навео да се са сигурношћу може рећи да Србија не напредује, док је питање да ли стоји у месту или назадује – ствар за расправу.

Међутим, "довољно је погубно што нема никаве дилеме и што практично нико неће рећи да има напретка", подвукао је Вукадиновић.

На то, према његовом мишљењу, указује читав низ података као што су низак степен индустријске производње, пораст незапослености и задужености, тако да би се чак могло рећи и да Србија назадује и у односу на деведесете године.

"Напредовало се мало у погледу гардеробе, и обнове техничких и кућних апарата, али у погледу стања друштва, државе, перпектива и друштвене инфраструкуре мислим да се стање чак и погоршало", рекао је Вукадиновић.

Међутим, подвукао је, не треба потцењивати ни структурне политичко-психолошке  проблеме, као што су апатија, вредносна дезоријентисаност, безнађе и бесперспективност као доминантно осећање грађана.

Одуство перспективе је, како је оценио, можда и највећи проблем Србије, јер се "човек некада може навићи на нижи стандард, смањити аспирације и очекивања", али не и на одсуство плана и визије изласка из проблема и кризе.

"Најзаслужнија" за стање у земљи је, према његовом мишљењу, политичка елита и политичари из владајућих странака, али не треба потценити ни одговорност опозиције, медија, интелектуалне и академске елите, па ни грађана, иако су они на крају "ланца одговорности".

У економији највећи проблеми су, како је истакао, пад стандарда, пораст незапослености и одсуство било какве јасне средњорочне и дугорочне стратегије привредног и економског развоја.

"На то се онда надовезују политички проблеми, односно ћорсокак у који је запала српска евроинтеграцијска прича", рекао је Вукадиновић и додао да је та "европска карта на коју је владајућа елита претходних година све бацила, потрошена и више нема ону употребну вредност и тежину какву је до јуче имала".

Србија, према његовом мишљењу, претходних година није урадила ништа на изради алтернативног концепта развоја, већ је све бачено на карту ЕУ, од које се очекивао спас и чаробни штапић.

Друштво се, за то време, стално клатило између лажних дилема и "еврофанатизма и еврофобије", указао је Вукадиновић. Проблем је, сматра он, и у томе што се сада, кад је ЕУ упала у "ћорсокак" или "бар дошла до зида", Србија и њена политичка елита и даље понашају као да ЕУ нема алтернативу. "И заиста је нема јер нису ни трагали за алтернативом, нису о њој озбиљно ни размишљали и то је озбиљан проблем", указао је он.

Вукадиновић је оценио да се у Србији развио својеврстан патолошки однос према ЕУ, сличан односима између полова, где једна страна одбија и завлачи другу онда када је она опседа и јури.

"Када вас неко јури и опседа и каже ја те молим, волим, желим да будем с тобом и слично, готово природна, спонтана реакција сваког човека је да каже – види будале, што је досадан, хајде да га још мало искористим. Ако не можете да га се отресите, онда стално испостављате неке услове и кажете дружићемо се и бићемо заједно ако ми учиниш ово или оно – и то је отприлике природа нашег односа са ЕУ", сликовит је Вукадиновић.

Говорећи о томе шта се позитивно десило у последњих годину, две, Вукадиновић је истакао да је похвално што, стицајем околности, Србија није стигла довољно да се задужи, иако влада у последње време чини крупне кораке у том правцу, и што се систем ипак није распао, упркос лошем функционисању.

"Систем функционише слабо, али функционише. То је слаба утеха, али је чињеница", подвукао је Вукадиновић и нагласио да је позитивно и што је, по цену дефицита и нових задуживања, очувана минимална макроекономска стабилност.

Борба против корупције је још једна од ствари којима би се у Србији требало озбиљнији позабавити, као и запошљавањем, давањем перспективе младима и постизањем националног консензуса око даљег развоја.

Вукадиновић је закључио да је требало рационалније поставити однос Србије према ЕУ-интеграцијама и не очекивати чудо од те заједнице, која се често погрешно представља као "нека врста раја", где ће сви проблеми нестати.

Требало је раније погледати на исток, схватити да не постоји само једна страна света и више сарађивати са земљама БРИК-а и несврстанима, указао је Вукадиновић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер