Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Treba jasno i glasno reći – mirenje Srbije sa stolicom za Kosovo u Ujedinjenim nacijama je ekvivalentno priznanju "Republike Kosovo" od strane Srbije
Hronika

Đorđe Vukadinović: Treba jasno i glasno reći – mirenje Srbije sa stolicom za Kosovo u Ujedinjenim nacijama je ekvivalentno priznanju "Republike Kosovo" od strane Srbije

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. decembar 2017.

Poslanik poslaničke grupa "Nova Srbija – Pokret za spas Srbije" Đorđe Vukadinović održao je danas konferenciju za štampu na kojoj je pojasnio svoje pitanje koje je na sednici Skupštine Srbije postavio predsednici Vlade, Ani Brnabić.

Vukadinović se premijerki Brnabić obratio povodom, po njegovim rečima, očigledne kolizije, odnosno neusaglašenosti kada je reč o stavu državnog vrha prema najvažnijem političkom i spoljnopolitičkom pitanju Srbije – stavu prema nezavisnosti Kosova i Metohije - odnosno, prema stavu koji se sve češće čuje da je Srbija, na neki način, spremna da se pomiri sa tim i prihvati stolicu za „Republiku Kosovo“ u Ujedinjenim nacijama.

„Kada sam pitao ministra spoljnih poslova Ivicu Dačića o ovome, on mi je i zvaničnim, pisanim putem, kao i usmeno, na sednici odbora za spoljne poslove, odgovorio da nikakva stolica u Ujedinjenim nacijama za Kosovo ne dolazi u obzir. Kako je rekao, "eventualno može neka hoklica“, kazao je Vukadinović.

Potom je pročitao i zvanični dopis iz Ministarstva spoljnih poslova u kojem poiše da „imajući u vidu strateško partnerstvo naše države sa stalnim članicama Saveta bezbednosti, Ruskom Federacijom i Narodnom Republikom Kinom, te zajedničkom koordinacijom na multilateralnom planu u cilju sprečavanja članstva Kosova u međunarodnim organizacijama, njegovo članstvo u organizaciji UN nije moguće“.

„Sve je to divno i krasno i ja bih bio zadovoljan kao, verujem, i većina građana Srbije, da istog dana kada sam ja dobio ovaj odgovor, u informativnoj emisiji TV Hepi 'Ćirilica' predsednik republike Srbije, Aleksandar Vučić, nije rekao jednu drugu stvar. Tačnije, ponovio ono što je pre dva meseca već rekao na Javnom servisu, u emisiji 'Upitnik'. Na isto pitanje o mogućnosti da Kosovo dobije stolicu u UN, Aleksandar Vučić je rekao sledeće: 'U ovakvim uslovima polarizacije postojanja multipolarnog sveta, ne postoji nikakva šansa da Kosovo dobije stolicu u UN'“, citirao je Vukadinović.

"Međutim, umesto tu da stavi tačku - odnosno da to pitanje stavi ad akta - Vučić je napravio jedan zarez, i dodao: „... osim dogovora sa Srbijom u kojem ona mora da ima nešto, a ne da nema ništa i da bude ponižena“.

„Ako se prvi put pominjanje mogućnosti stolice u UN od strane Aleksandra Vučića na RTS-u moglo razumeti kao nekakva slučajna omaška i traljava formulacija, sada je to ponovljeno i sada to već ostavlja ozbiljnu sumnju u pogledu kako Vučićevih nameta, tako i usaglašenosti i jedinstvenosti spoljne politike države Srbije prema najvažnijem državnom i političkom pitanju“, smatra Vukadinović.

U nastavku svog izlaganja on je objasnio da je veoma upitno i sa formalno-pravnog, ustavnog i političkog gledišta, šta bi tačno bila ta „kompenzacija“, odnosno šta znači to „ako“, „međutim“, „eventualno“, „izuzev“ u formulacijama koje predsednik Vučić koristi kada je reč o mogućnosti stolice u UN za Kosovo.

„Treba jasno i glasno reći – mirenje Srbije i njene vlasti sa stolicom u Ujedinjenim nacijama za Kosovo je ekvivalentno priznanju Republike Kosovo od strane Srbije. Ne treba vam zvanična nota, ne treba vam akt o priznanju. Ukoliko prihvatite ili se makar ne usprotivite stolici za Kosovo u UN, vi ste faktički prihvatili i priznali nezavisnost Republike Kosovo“, poručio je Vukadinović.

Upozorio je vrh vlasti da davati unapred takve izjave - još jednom primetivši primetivši da Aleksandru Vučiću to nije prvi put - pored svega ostalog, predstavlja i spuštanje i degradiranje sopstvene pregovaračke pozicije.

Vi, u krajnjoj liniji, svojim protivnicima sa druge strane, da ne kažem i svojim neprijateljima, šaljete poruku da 'mi jesmo protiv, ali ako biste vi nama nešto ponudili ili dali nešto zauzvrat mi bismo onda prihvatili'. Tako se ne prodaje ni krompir na pijaci, a kamoli da se tako vodi državna politika“, bio je oštar Vukadinović.

"Na kraju, rezultat takvog vođenja državne politike, kakvo se manifestuje u izjavama predsednika Srbije, jeste između ostalog i Briselski sporazum". zaključio je Vukadinović.

„Vi ste se unapred obavezali da ćete ispuniti sve što od vas traži Priština, tj. albanska ili kosovska strana. A onda ono što navodno treba vama, to ste zatražili bez rokova, bez ikakvih uslova i garancija za ispunjenje. Posle kukate, molite i čekate da se neko smiluje da vam dâ tu Zajednicu srpskih opština. Tako se pregovarao Briselski sporazum, a tako i sada, kada je reč o stolici u UN. Mi na taj način šaljemo lošu poruku i svojim partnerima Kini i Rusiji, u čiju podršku se uzdamo i zahvaljujući kojima Kosovo do sada i nije moglo da dobije stolicu u UN. Dakle, ne samo da mi sami ispadamo neozbiljni i smešni, već dovodimo u neprijatnu situaciju svoje partnere i prijatelje u svetu. Jednostavno, mi ne smemo da degradiramo svoj pregovarački kapacitet, jer nam je cilj da sačuvamo ono malo državnosti što nam je ostalo na KiM posle briselskih sporazuma i, kako to voli da kaže Marko Đurić, 'prepuštanja institucija bezbednosti i pravosuđa privremenim organima samouprave na Kosovu'“, napomenuo je Vukadinović.

Na kraju konferencije za javnost, još jednom je zamolio državni vrh, odnosno, Vladu Republike Srbije, koja je zadužena da makar formalno vodi spoljnu politiku - da se izjasni o tome da li postoji „nesklad“ u stavovima najvišeg državnog rukovodstva po pitanju odnosa i stava države Srbije prema nezavisnosti Kosova i Metohije i prema stolici za Kosovo u Ujedinjenim nacijama.

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner