недеља, 06. октобар 2024. | |
"Жестока кампања власти у којој је била острашћени заговарач пројекта Јадар показала се контрапродуктивном", каже за Н1 уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић. Више од 3/4 млађих од 40 година, и 64 одсто старијих од 40 а млађих од 60, не подржава план о отварању рудника литијума у Србији. Више од половине грађана мисли да су летошњи протести против ископавања били оправдани, а на политичком плану став власти о пројекту Рио Тинто тренутно не подржава 57,7 одсто испитаника, показало је истраживање Нове српске политичке мисли.
„Током и упркос жестокој кампањи власти током лета, ефекат је био контраподуктиван јер је број противника рудника литијума порастао, а број оних који подржавају је остао на истом броју или се смањио“, каже Вукадиновић. Да је то мање-више тако, додаје, потврђује и то да је крајем августа режим променио тактику. „И да је од острашћеног заговарача пројекта Рио Тинта повукла резервни положај у смислу – ‘видећемо, није још ништа решено, мора бити гаранција’. Власт је променила тактику, јер има врло сличне податке“, рекао је Вукадиновић. Говорећи о заједничком наступу еколошких удружења и странака, Вукадиновић каже да је то логичан корак даље. „А власт их напада да политизују, а шта је политика, политика није само страначко препуцавања, то је живот, а литијум то је животно питање“, оценио је. На констатацију да су еколошка удружења у почетку избегавала да их повезују са опозицијом, Вукадиновић каже:
„У овој ‘напредној’ Србији реч опозиција је проскрибована, једва се толерише и све што мирише на опозицију је нешто стигматизовано, сумњиво. Па кад су штрајкови од просветара до пољопривредника, сви покушавају да се дистанцирају од политике, што је власт учинила нормалним, а није“. Према речима Вукадиновића, само један „општи, широки фронт који не укључује само еколошке организације и странке“ је решење. „Јер је протест против Рио Тинта грађански покрет, а наша истраживања показују да и они неопредељени, који не гласају, чак и они који не мисле добро опозицији су јако уздржани или су директно против пројекта Јадар“, нагласио је. (Н1) |