Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Ako Cipras istraje mogao bi biti doveden u pitanje opstanak Grčke u evrozoni; Ne treba se zavaravati - Vučića sa vlasti neće skidati ni Rusija ni SAD, jer im ne smeta
Hronika

Đorđe Vukadinović: Ako Cipras istraje mogao bi biti doveden u pitanje opstanak Grčke u evrozoni; Ne treba se zavaravati - Vučića sa vlasti neće skidati ni Rusija ni SAD, jer im ne smeta

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 02. februar 2015.

Ovonedeljna emisija „Zumiranje", koja se svake nedelje emituje na sajtu nedeljnika „Vreme" www.vreme.com/zumiranje, za temu je imala pobedu koalicije Siriza na vanrednim parlamentarnim izborima u Grčkoj i posledicama te pobede na Evropu. Gosti urednika spoljne politike „Vremena" Andreja Ivanjija bili su sociološkinja Vesna Pešić i urednik „Nove srpske političke misli" Đorđe Vukadinović.

 Prema zapažanju Andreja Ivanjija, pobeda Sirize uznemirila je duhove u Evropi iz najmanje dva razloga: „Prvo, Siriza je najavila da će menjati uslove tzv. Trojke ((MMF, Evropska centralna banka i Evropska komisija) i da će raditi sve suprotno od njihovih zahteva. Drugo, još je veća blasfemija to što je na vlast došla jedna revolucionarna koalicija koja se sastoji od komunističkih partija."

Vesna Pešić, međutim, smatra da Siriza u suštini nije revolucionarna, jer je na vlast došla demokratskim putem, izborima, a ne revolucijom. „Osim toga, Komunistička partija Grčke je živa i zdrava, vođa Sirize Aleksis Cipras je bio njen član, pa je izašao. Sada, nakon izbora, Siriza je oformila koaliciju sa desničarskim pokretom upravo zato što su ideje Komunističke partije Grčke za Ciprasa previše revolucionarne". Pešić smatra da je levica u Evropi prethodnih godina polako izumirala: „Suštinska ideja levice je da popravlja ono što se može popraviti. Ona ne želi da ukine kapitalistički sistem, već da ga popravlja", kaže Pešić. Po njenom mišljenju, upravo to je pozicija Aleksisa Ciprasa – u Evropi je pobedio neoliberalni korumpirani establišment, klasni jaz se produbio, socijalna nepravda je ogromna, a Siriza ide na to da se klasni jaz smanji i dovede u balans: „Mislim da je dobro da dobijemo levu stranku koja će uneti ravnotežu u društvenu strukturu."

Na pitanje da li, u slučaju da Siriza dovede do napretka Grčke, postoji bojazan da se promene pravila igre koja u EU važe poslednjih šest-sedam godina, Đorđe Vukadinović je rekao da je to za nekoga bojazan, a za nekoga nada. Po njegovom mišljenju, simbolički značaj pobede Sirize daleko prevazilazi konkretan politički značaj koji ta pobeda ima za Grčku. Vukadinović se složio sa Vesnom Pešić da Siriza sama po sebi nije revolucionarna, ali je naglasio da posledice njene pobede mogu biti revolucionarne: „Ako ostanu pri svojim predizbornim planovima, mislim da bi mogao da bude doveden u pitanje njihov ostanak u evrozoni i u EU. Takođe, smatram da je dobro što ovaj talas dolazi sleva i što se i sa te strane ugrožava briselski establišment."

Vukadinović je naglasio i to da je u Grčkoj, gde je rezultat izbora bio neizvestan, vlada formirana dan nakon izbora: „Mi smo ovde imali u martu prošle godine izbore gde se praktično znao pobednik, pa smo opet čekali mesec i više na vladu."

Ivanji je skrenuo pažnju da se Evropa dugo pribojavala radikalne desnice, a sada se boje da se grčki talas radikalne levice ne prelije na Španiju, pa su sve oči uprte u španski Podemos (takođe radikalno levi pokret). Da li to znači da Evropi preti novi sukob ideologija, onaj između kapitalizma i socijalizma, pitao je Ivanji.

„Levi centar i desni centar paktirali su sa kapitalom i establišmentom", kaže Vesna Pešić: „Siriza se pojavila kao znak da je ta podela propala i da taj zajednički blok levog i desnog centra sa establišmentom, a protiv interesa građana, više ne može da funkcioniše." Pešić je dodala da Siriza, prema njenom utisku, želi da vrati Evropu na ono kakva je sama EU na svojim počecima tvrdila da želi da bude.

Sa tezom o propasti neoliberalnog koncepta slaže se i Đorđe Vukadinović: „Negativna evolucija EU dovela je do toga da evropske vrednosti više ne stanuju u Briselu. Demokratija, recimo, više nije tamo. Pobeda Sirize pokazuje da pravila igre zaista mogu da se menjaju demokratskim sredstvima i mislim da je Siriza sada dobro preznojila mnoge, i u Briselu i u Berlinu."

Govoreći o situaciji u Srbiji, Vukadinović je rekao "da su kod nas pojmovi i frontovi izmešani, pa neki, još uvek, misle da je LDP levica, a Vučića podržavaju i rusofili i zapadnjaci. Zato se ne treba zavaravati, Vučića sa vlasti ovde neće skidati ni Rusi ni Amerikanci, jer im on trenutno, pored svih problema koji imaju, ni ne smeta. To je nešto što ćemo morati sami da uradimo, pre ili kasnije, i to verovatno preko saveza patriotske levice i desnice".

Oboje gostiju „Zumiranja" složili su se da prvobitni plan Angele Merkel za oporavak Grčke očigledno ne funkcioniše. „Taj plan je dobar za kućni budžet, ali ne i za nacionalni dug", smatra Vukadinović, dok je za Vesnu Pešić dug od 320 milijardi eura nešto što je nemoguće vratiti. „Cipras čak i ne traži da se dug Grčke zauvek otpiše, nego traži predah, da oporavi zemlju i digne privredu. Plan Angele Merkel je Grčku doveo do humanitarne katastrofe i zaista ne vidim kako može da bude dobar plan koji za ishod može da ima 14 miliona mrtvih", kaže Pešić.

Zaključak emisije, oko kog su se svi složili, jeste da "mere EU služe tome da se spasu banke, a ne da se spasu građani". 

(Vreme)