недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Делта” купује „Меркатор”?
Хроника

„Делта” купује „Меркатор”?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. март 2009.

„Делта” не одустаје од послова у Словенији и регионалне малопродајне експанзије. Управо трају преговори се Бошком Шротом, првим човеком Пивоварне Лашко, који преко фирме и фонда располаже са 48 одсто власништва „Меркатора”. Тема преговора су услови под којима би „Делта” купила 25 одсто акција „Меркатора” којима Шрот тренутно располаже (али не може и да управља због законских ограничења), јер је улазак у власничку структуру тог словеначког трговинског ланца постао пословни приоритет српске компаније који би требало да се заврши до априла-маја ове године.

За наставак регионалне експанзије, како „Политика” сазнаје, није предвиђено задуживање новим банкарским кредитима. План је да „Делта”, кроз модел докапитализације, у власничку структуру своје компаније која се бави малопродајом пусти неки од великих америчких инвестиционих фондова. С тим капиталом, а рачуна се на око 300 милиона евра, „Делта” би купила још један трговински ланац у некој од суседних земаља. План је да тако увећана „Делтина” регионална малопродајна компанија већ идуће године, ако испуни све критеријуме, буде листирана на Лондонској берзи.

„Делта” ће, по свему судећи, да „редизајнира амбиције” изградње пословно-спортског центра „Стожице” у Љубљани. Извесно је да је економска криза пореметила планове „Делте”, јер су светске компаније с познатим брендовима (с којима је пре кризе постојао договор о отварању њихових продавница) одустале од закупа простора у том центру. С обзиром на промењене пословне околности, „Делта”, како се сазнаје, тражи од града Љубљане да спусти трошкове за „Стожице”. „Уколико не успемо да се договоримо, спремни смо да граду Љубљани препустимо локацију”, речено је „Политици” у седишту београдске компаније.

У „Делти” је направљен план смањивања трошкова, као још један одговор на кризу. На основу доступних информација из тог плана, неће бити уведена 32-часовна радна недеља, неће отпуштати раднике, нити ће смањивати зараде, али ће се и те како водити рачуна о што рационалнијем располагању капиталом, мањим трошковима за телефоне, службене аутомобиле...

Реструктурисање пословања, како се може чути у круговима блиским менаџменту компаније, не подразумева само рационализовање трошкова, већ и инвестирање у нове пројекте и ново запошљавање. „Делта”, наиме, планира да ове године запосли 5.000 нових радника, половину у Србији, а осталих 2.500 радника у регионалним фирмама-кћеркама и крај године дочека са 30.000 запослених.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер