субота, 31. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Милибанд: Тонија Блера за председника ЕУ
Хроника

Дејвид Милибанд: Тонија Блера за председника ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. октобар 2009.

Шефови дипломатија ЕУ покренули су на састанку у Луксембуругу прелиминарне разговоре о кандидатима за нове функције које се уводе Лисабонским уговором, а влада у Лондону започела је кампању да за првог председника ЕУ буде постављен бивши британски премијер Тони Блер.

Британски министар иностраних послова Дејвид Милибанд рекао је у Луксембургу на састанку са колегама из других чланица Уније да је "Европи потребан снажан лидер" и да је Блер прави човек за то, јавио је данас Би-Би-Си.

Његовом постављењу се противи значајан број чланица ЕУ, између осталих Француска, Аустрија, Холандија, Белгија и Луксембург.

Лисабонски уговор, који предвиђа увођење председника ЕУ и министра спољних послова ЕУ, треба да ступи на снагу када његову ратификацију потпише чешки председник Вацлав Клаус, једини од председника чланица ЕУ који то још није учинио.

Формално се за те функције још нико није кандидовао.

Председник ЕУ или председник Европског савета треба да замени досадашњи систем по коме су се чланице ротирале на месту председавајућег сваких шест месеци.

Његов мандат ће бити две и по године, а иста особа неће моћи да буде на тој функцији више од два мандата.

Председник ЕУ ће председавати шефовима држава или влада земаља чланица и радити на постизању консензуса о важним одлукама.

Лисабонски уговор предвиђа да новог председника бирају председници и премијери 27 земаља чланица, такозваном квалификованом већином гласова, која подразумева да глас сваке земље вреди пропорционално њеном становништву.

Владе неких земаља, како наводи Би-Би-Си, противе се кандидатури Тонија Блера, јер сматрају да је непримерено да на положај председника дође човек који је одиграо тако значајну улогу у покретању војне интервенције за рушење Садама Хусеина у Ираку.

Друге чланице сматрају да на положај председника не треба поставити политичара из Британије, будући да је та земља остала изван два крупна аспекта интеграције - заједничке валуте, евра и заједничког визног режима, Шенгена.

Осим Блера, као кандидати се помињу и холандски премијер Јан Петер Балкененде, бивши аустријски канцелар Волфганг Шисел и председница Финске Тарја Халонен, навео је британски радио.

Одлука о првом кандидату за председника ЕУ, према најавама, неће бити донета на састанку шефова држава или влада Уније који се састају крајем ове недеље, већ на посебном самиту, највероватније, током следећег месеца.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер