петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Камерон: Велика Британија је одговорна за многе проблеме у историји
Хроника

Дејвид Камерон: Велика Британија је одговорна за многе проблеме у историји

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. април 2011.

ИСЛАМАБАД/ЛОНДОН – Велика Британија је одговорна за многе светске проблеме у историји, укључујући конфликт у Кашмиру између Индије и Пакистана, изјавио је британски премијер Дејвид Камерон током посете Пакистану, на питање како би његова земља могла да помогне окончању спора са Кашмиром.

Он се, изгледа, дистанцирао од империјалне прошлости земље, када је указао да је Британија крива за деценије тензија и неколико ратова око спорних територија, као и других светских конфикта, примећује "Телеграф".

Камерон је указао да није на њему да се меша у спор.

"Не желим ни да покушам да увучем Британију у неку водећу улогу на месту где смо ми одговорни за проблем на првом месту, као што је случај и са толико других, бројних светских проблема"  рекао је он.

Камерон је посетио Пакистан да исправи могућу увреду коју је начинио прошле године, оптужујући ту земљу да "извози тероризам". Његове изјаве о Кашмиру су топло поздравили пакистански студенти и академици, али су историчари указали да се премијер погрешно извињава за прошлост Британије.

"Ово је типичан пример британског шизофреног односа са бившим колонијама, у којима је Британија истовремено и поносна и посрамљена због своје прошлости. Коалиција је рекла да има велике амбиције за модерни Комонвелт и Велика Британија би требало да престане да се стиди због своје колонијалне прошлости, као што би требало и да ради са другим земљама и побољша њихово стање у области људских права", рекла је Дејзи Купер, директорка Одељења за политичке студије Комонвелта.

Камеронове изјаве су чудне јер је он претходно говорио како је поносан на прошлост Велике Британије и рекао да му је Вискаунт Палмерстон једна од инспиративних историјских личности. Као министар спољних послова и, касније, премијер средином 19. века, Палмерстон је био популаран због своје дрске интервенистичке спољне политике и такозваног приступа "дипломатије топовњача".

Посланик Радничке странке и историчар Тристрам Хант сматра да је наивно мислити да је Британија проузроковала многе од светских проблема.

"Камерон има тенденцију да обилази земље широм света и говори им оно што желе да чују, било да је у Израелу, Турској, Индији или Пакистану", сматра Хант.

Шон Геб, из групе за кампање Либертаријански савез, сматра да Камерон не би требало да се извињава за прошлост Велике Британије.

"Валидна је историјска чињеница да су неки проблеми потекли од британске спољне политике у 19. и 20. веку, али да ли би требало да се ми осећамо кривима због тога? Не успевам да видим зашто би то требало. Неки од тих проблема су се појавили јер одређене земље нису желеле да буду део Британског царства. Хтели су независност. Добили су је. Требало би да сада реше своје проблеме уместо што гледају на нас", рекао је он.

Неки историчари сматрају да је Британија, осим за Кашмир, историјски одговорна и за друге међународне спорове. Многи сматрају да је узрок израелско-палестинског спора у одлуци Велике Британије из 1917, којом је установљен "национални дом јеврејског народа", на тадашњој палестинској територији. Границе многих земаља на Блиском Истоку повукла је Велика Британија. Лоше маркиран и веома нестабилан гранични регион између Пакистана и Авганистана такође је увелике издефинисала Британија крајем 19. века.

Дуга историја извињења

Камеронова воља да прихвати историјску одговорност за спор око Кашмира има дугу историју извињења његових претходника у Радничкој партији.

Бивши британски премијер Тони Блер се 1997. извинио ирском народу за глад коју је земља претрпела средином 19. века, да би 2006. изразио "дубоко жаљење" због британске историјске улоге у трговини робовима из Африке. Такође бивши премијер Гордон Браун објавио је 2009. званично извињење владе десетинама хиљада британске деце која су бродовима пребачена у Аустралију и друге земље Комонвелта између двадесетих и шездесетих година прошлог века. Исте године, Камерон је рекао да би Британија могла да поради на слављењу своје историје.

"Не смемо никада да заборавимо да је Британија сјајна земља са историјом на коју можемо истински да будемо поносни. Наша култура, језик и инвентивности обликовали су модерни свет", рекао је он.

Британија или Хари Синг

Кашмир је спорна територија откако је Индија подељена 1947. Оригиналне границе је направио Вискаунт Редклиф, правник који је постао председник два комитета за разграничење, установљена са индијским Декретом о независности, чиме су створене две нације. Док неки историчари сматрају да је Британија тиме одговорна за спор, други упиру прст у Харија Синга, владара Кашмира из 1947. Упркос очекивању да ће области насељене муслиманима постати део Пакистана, он је одлучио да ће Кашмир, већински муслимански, остати део Индије.

Пакистан и Индија су три пута ратовали око Кашмира од поделе, а тај спор и даље утиче на њихове односе.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер