Početna strana > Hronika > Dejan Šoškić podneo neopozivu ostavku na mesto guvernera
Hronika

Dejan Šoškić podneo neopozivu ostavku na mesto guvernera

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. avgust 2012.

Beograd -- Guverner narodne banke Srbije, Dejan Šoškić obavestio je predsednika Skupštine Nebojšu Stefanovića, da podnosi neopozivu ostavku na mesto guvernera.

Šoškić je podneo ostavku u trenutku kada se u Skupštini vodi opšta rasprava o imenama zakona o NBS. Vladajuća koalcija tvrdi da je centralna banka loše radila i Srbiji nanela veliku štetu a opozicja da se tako ugrožava ulazak u EU.

"Na osnovu odredbe člana 27. Zakona o Narodnoj banci Srbije Narodnoj skupštini RS podnosim ostavku na funkciju guvernera Narodne banke Srbije. Ostavku podnosim znatno pre isteka šestogodišnjeg mandata na koji sam, kao nestranačka ličnost i profesor Univerziteta u Beogradu, izabran 28. jula 2010. godine.

"Razlog za ostavku su predložene izmene i dopune Zakona o Narodnoj banci Srbije koje, po mom mišljenju, bitno narušavaju nezavisnost Narodne banke Srbije i otvaraju mogućnost stručne degradacije i donošenja odluka unutar Narodne banke Srbije kojima bi se mogla podstaći ekonomska i finansijska nestabilnost u zemlji".

"Usvajanje ovakvih izmena i dopuna Zakona o Narodnoj banci Srbije moglo bi uticati na bitno pogoršanje pozicije naše zemlje na međunarodnim finansijskim tržištima i usporiti proces evropskih integracija, što se već sada može zaključiti iz reakcije međunarodnih finansijskih institucija i ostalih međunarodnih činilaca od kojih zavisi finansijska podrška našoj zemlji u kriznim uslovima".

Šoškić u saopštenju kaže i da "cvojom ostavkom želim da sprečim da političko iznuđivanje promene na vrhu nezavisne institucije kakva je Narodna banka Srbije bude jedini razlog za usvajanje lošeg zakona, s mogućim ozbiljnim posledicama na finansijsku stabilnost i kredibilitet države". 

"Nadam se da će moja ostavka omogućiti predlagačima zakona da pažljivije sagledaju i analiziraju njegove posledice, te da ga usklade s principima nezavisnosti centralnih banaka kakvi važe u zemljama sa uređenim finansijskim sistemom". 

"Napominjem na kraju da mi je tekst zakona koji se predlaže dostavljen tek u toku jučerašnjeg popodneva i sa žaljenjem konstatujem da je izostala bilo kakva javna rasprava o ovako važnom sistemskom zakonu za koji se predlaže da se donese po hitnom postupku".

Od kada se pominje kao najozbiljniji kandidat za mesto guvernera, predsednica Administrativnog odbora Jorgovanka Tabaković retko priča sa novinarima. 

Ona je izbegla je konkretno pitanje B92 da li će doći na tu poziciju. 

"Ima jedna divna formulacija za tu vrstu priče, tkaj tkaču vetra , ako, kad bi, da li, da smo, da nismo mogli".

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner