среда, 11. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијела Несторовић: Власт у проблему због литијума. Искористиће све начине како би унизила политичке противнике и све које се противе пројекту Рио Тинта
Хроника

Данијела Несторовић: Власт у проблему због литијума. Искористиће све начине како би унизила политичке противнике и све које се противе пројекту Рио Тинта

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. септембар 2024.

 Данијела Несторовић из Еколошког устанка изјавила је да је власт "у проблему" због литијума, и да ће искористити све начине како би унизила политичке противнике и све које се противе пројекту Рио Тинта, укључујући и професоре Универзитета које већ називају "теоретичарима завере".

Да се о литијуму, неки ће рећи важнијој српској речи и од Косова, разговара у Скупштини, званично је затражила опозиција. Захтев је поднело 86 посланика, први пут и они посланици који нису подржавали опозиционе захтеве, као рецимо обе струје покрета Бранимира Несторовића. Ана Брнабић муњевито је одговорила да „једва чека скупштинску дебату“, али није рекла када ће ту седницу и сазвати.

„Председница скуштине заказала је конференцију за новинаре како би говорила о опозиционим посланицима, да смо на глуп и паушалан начин урадили то што смо урадили. То је њихов манир, да увредама унижавају политичке противнике. Свакако, та седница Скупштине би морала да се одржи пре редовног заседања и да ће бити заказана по хитном поступку“, казала је Несторовић.

Ана Брнабић изјавила је да опозиција своје ставове о литијуму формира на основу „теорија завере“.

 „Они ће искористити сваку могућу опцију да облате политичке противнике, јер то је њихов систем рада већ 12 година. Ја сам се позвала у самом образложењу закона на зборник САНУ, на истакнуте професоре Београдског универзитета Ратка Ристића, Драгану Ђорђевић… Називати такве људе незналицама и теоретичарима завере… не постоји реч којом бих могла да опишем да једна таква појава као што је Ана Брнабић изговара тако нешто против људи који су доказали своје знање, који иза себе имау низ радова објављених и код на си у свету, дакле, признати су стручњаци“, изјавила је Несторовић.

Оно што је изазвало реакције код власти је навођење изјаве Драгане Ђорђевић о томе да ће се сумпорна киселина загревати на 250 степени у процесу издвајања литијума, што је после демантовала и сама Ђорђевић, али је та изјава остала у предлогу закона о забрани ископавања литијума и бора.

„Сам предлог закона је писан пре два месеца, Драгана Ђорђевић је исправила ту информацију, видели смо пре неки дан. Ја заиста нисам желела да повлачим предлог, како бих пустила нови. Ја јесам цитирала Драгану Ђорђевић у образложењу, али у том истом образложењу постоје друге чињенице које показују зашто би ископавање јадарита девастирало биодиверзитете. да ли је на одређеној температуру загревање киселине, то се може подвести под техничку грешку“, појаснила је Несторовић.

На питање да ли је ипак било боље да су исправили ту информацију него да се сад оспорава цео рад, Несторовић каже:

„Ја сам тада цитирала Драгану Ђорђевић, то је тада била валидна информација, а посланици нису сручни, ми смо цитирали научницу и уколико је то нетачна информација, треба је исправити током говора. Ово образложење се не заснива само на тврдњи Драгане Ђорђевић, већ и других стручњака. Постоје много битније ствари од температуре сумпорне киселине“.

Према речима Несторовић, улога посланика јесте да заштите грађане.

„Уколико већина грађана не жели ископавање јадарита, на нама је да заступамо тај став. Стручна лица чије цитате користимо у образложењу имају право на своје мишљење“, рекла је.

А да ће посланици власти то коритити на седници током расправе, ако је буде било, Несторовић каже да – хоће.

„Наравно да хоће. Али, ја имам одговоре и на то, ја са у контакту с људима из струке. И то нису теоретичари завере, како их Ана Брнабић ословљава. Власт ће тражити и словне грешке или погрешно позивање на неке чланове закона. Уколико сте промотери Рио Тинта, стране компаније, а притом добијате овакав предлог закона који су подржали не политичари, него еколошке организације које су организатори протеста, онда сте ви у озбиљном проблему“, нагласила је гошћа Н1.

Она додаје и да ће посланици владајуће коалиције добити „писане говоре“ за расправу у скупштини.

„Да видимо како ће Ана Брнабић и њени посланици добити те написане говоре и како ће заступати страну компанију. Њих не интересују интереси грађана, већ це покушати да нас убеде да је то добро, да нам се никад ништа боље није десило“, оценила је.

Забрана је трајна

Несторовић је појаснила и детаљ у вези са термином „забрана“ која се помиње у образложењу предлога закона за забрану ископавања литијума и бора.

„Ставили смо у образложењу да тражимо забрану па ме питају зашто не пише ‘трајна забарана’. У правној терминологији када кажете да је нешто забрањено, а нисте определили временски период, подразумева се да је то трајно. Они су искористили моје образложење… Цитирајући мене, Брнабић је признала да институције не постоје. А рекла је да сам ја рекла да када ми будемо дошли на власт, када буду постојале институције, они ће дозволити ископавања. Ја то никада нисам рекла. Оно што сам ја рекла је да када буде постојао правни поредак, када институције буду поштовале правни систем и када се буду примењивали животни стандарди као у Европи, е тада можемо да разговарамо о истражним радњама, а не ископавању литијума и бора“, навела је Несторовић.

И нема, додаје, прецизнијег термина од „забрањује се“.

„И овај текст је сличан, ако не и исти као у народној инцијативи која је нестала. А и то је други део захтева – да видимо где је нестала та народна иницијатива о забрани ископавања литијума и бира. Потписи су нестали и наша улога је да истражимо где су они нестали“, изјавила је Несторовић.

(Н1)
 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер