среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас у Кракову сахрањен Лех Качињски
Хроника

Данас у Кракову сахрањен Лех Качињски

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. април 2010.

У катедрали Вавел у Кракову данас у 14 сати почиње сахрана пољског председника Леха Качињског и његове супруге Марије, који су 10. априла погинули у авионској несрећи код Смоленска на западу Русије, а због хаоса у авиосаобраћају, узрокованог вукланским пепелом, многи светски државници отказали су долазак.

Мису, којом почиње церемонија сахране, требало је да служи кардинал Анђело Содано, изасланик папе Бенедикта XVI, али је и он отказао долазак. Међутим, део пољске јавности је незадовољан због тога што ће Качињски бити сахрањен у Вавелској катедрали, где су покопани славни пољски краљеви, зато што нису сигурни да је он то заслужио.

Кола са ковчезима Качињског и његове супруге данас су полако прошла поред места у Варшави која су повезана са његовим животом, укључујући градску скупштину, где је радио као градоначелник, и музеј посвећен Варшавској буни из 1944. године, који је он основао.

Сандуци са њиховим телима после тога су убачени у војни транспортни авион којим ће стићи у Краков, где ће бити сахрањени. Авион лети испод вукланског пепела, јавио је АП.

Због прекида авиосаобраћаја у већем делу Европе, услед огромног облака пепела из исландског вуклана чија је ерупција почела у среду, долазак на сахрану су отказали многи званичници и државници. Међу њима су амерички председник Барак Обама, немачка канцеларка Ангела Меркел, председник Србије Борис Тадић, министри спољних послова Канаде и Велике Британије Стивен Харпер и Дејвид Милибанд, британски престолонаследник принц Чарлс и шпански краљ Хуан Карлос.

Милибанд и принц Чарлс су саопштили да дубоко жале што неће моћи да присуствују сахрани пољског председника, а Обама је у саопштењу навео да је разговарао са вршиоцем дужности председника Пољске Брониславом Коморовским и да му је пренео да жали што неће моћи да дође на сахрану. Пут у Краков из истих разлога су отказали и шведски краљ Карл XVI Густав, финска председница Тарија Халоне и шпански премијер Хосе Луис Родригес Сапатеро.

Присуство на сахрани отказале су и делегације из Македоније, Египта, Индије, Јапана, Северне Кореје, Мексика, Новог Зеланда, Пакистана, Јужне Кореје, као и актуелни и бивши председник Хрватске Иво Јосиповић и Стјепан Месић.

Председник Француске Никола Саркози стигао је синоћ у Пољску и приусуствоваће сахрани. Председнике Русије и Немачке, земаља које за Пољску везују болна поглавља историје, ни велики облак вулканског пепела над Европом није спречио да данас дођу у Краков, на сахрану пољског председника и његове супруге Марије.

Руски председник Дмитриј Медведев допутовао је у Краков авионом, а немачки председник Хорст Келер и његова супруга хеликоптером.

Званичници и грађани Пољске цене гест руског председника да, упркос ризику по безбедност дође на сахрану Качињског, председника који је заговарао оштар курс Европске уније (ЕУ) према Русији.

У Варшави је јуче одржан комеморативни скуп који је почео читањем имена жртава, почевши од Качињског и његове супруге, јавиле су агенције. Комеморацији су присуствовале многе јавне личности, међу којима су били бивши премијер и брат близанац погинулог председника Јарослав Качињски, некадашњи председник Лех Валенса, премијер Доналд Туск и вршилац дужности председника Бронислав Коморовски.

Председник Качињски, супруга Марија и државни врх Пољске путовали су у Русију како би присуствовали обележавању 70-годишњице масакра који су Совјети извршили над више хиљада Пољака у Катинској шуми за време Другог светског рата.
Пољски званичници су саопштили да подаци из "црне кутије" председничког авиона показују да су пилоти знали да ће се авион срушити и да је несрећа била неизбежна.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер