Početna strana > Hronika > Danas se održava drugi krug predsedničkih izbora
Hronika

Danas se održava drugi krug predsedničkih izbora

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 20. maj 2012.

U Srbiji se danas održava drugi krug predsedničkih izbora na kojima učestvuju dva kandidata: Boris Tadić, kandidat koalicije „Izbor za bolji život”, i Tomislav Nikolić, kandidat koalicije „Pokrenimo Srbiju”. Za predsednika Republike, čiji mandat traje pet godina, biće izabran onaj kandidat koji dobije više glasova.

Tadić je, prema konačnim rezultatima izbora prvog kruga predsedničkih izbora, koji je održan 6. maja, osvojio 25,31 odsto, odnosno 989.454 glasova, a Nikolić 25,05 odsto, odnosno 979.236 glasova. Tada je na izbore izašlo 3.908.652 birača, odnosno57,73 odsto od ukupnog broja upisanih birača, a nijedan od 12 predsedničkih kandidata nije osvojio većinu glasova.

Birališta se danas otvaraju u sedam časova i zatvaraju u 20.

Na izbornom listiću, koji je svetlodrap boje, prvi po redosledu je Tadić.

Ukupno 6.770.013 birača izjašnjavaće se na 8.390 biračkih mesta u zemlji i inostranstvu, a prvi će na birališta izaći građani koji žive u SAD, Kanadi i Velikoj Britaniji. Drugi krug predsedničkih izbora biće sproveden i na teritoriji Kosova i Metohije i to na 90 biračkih mesta, a glasovi s teritorije te pokrajine biće prebrojavani u Raškoj i Vranju, što je bio slučaj i na izborima pre dve nedelje.

RIK je, inače, obavezan je da utvrdi i u „Službenom glasniku” objavi konačne rezultate izbora u roku od 96 sati od zatvaranja biračkih mesta.

Ukoliko bi se, recimo, dogodilo da u ovom krugu izbora Tadić i Nikolić osvoje jednak broj glasova, birači bi ponovo izašli na birališta u roku od 15 dana.

Mandat predsednika Republike, prema Ustavu Srbije, počinje da teče danom polaganja zakletve, a tekst zakletve glasi: „Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, kao i ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, poštovanju i odbrani Ustava i zakona, očuvanju mira i blagostanja svih građana Republike Srbije i da ću savesno i odgovorno ispunjavati sve svoje dužnosti”.

Predsednik ima dve mogućnosti – da položi zakletvu pred starim skupštinskim sazivom, koji je sada aktuelan, kako bi mogao da počne razgovore o mandataru, ili da zakletvu položi posle verifikacije mandata poslanika novog saziva.

Izbor predsednika države obavlja se po istim zakonskim pravilima koja važe za izbor poslanika. Birači sa sobom treba da ponesu obaveštenje o glasanju koje su dobili, mada mogu da glasaju i bez njega. Neće, međutim, moći da glasaju bez nekog od ličnih dokumenata, lične karte, pasoša ili vozačke dozvole.

Svakom glasaču će pre glasanja specijalnim sprejom biti obeležen kažiprst desne ruke, kao znak da je već glasao, a ta oznaka na kažiprstu zadržaće se minimum 24 sata. Glasanje je tajno, a glasa se lično zaokruživanjem rednog broja ispred imena jednog od predsedničkih kandidata.

Prema Ustavu Srbije, predsednik Republike izražava državno jedinstvo zemlje. U njegovoj nadležnosti su predstavljanje države u zemlji i inostranstvu, proglašenje zakona, predlaganje parlamentu kandidata za predsednika vlade, predlaganje nosilaca funkcija, postavljanje i opoziv ambasadora, davanje pomilovanja i odlikovanja…

Po Ustavu, predsednik ne može da obavlja drugu javnu funkciju ili profesionalnu delatnost. A, niko ne može više od dva puta da bude biran za ovo mesto. Mandat predsednika prestaje istekom vremena na koje je izabran, ostavkom ili razrešenjem. Predsednik uživa imunitet kao narodni poslanik, a o tom imunitetu odlučuje Narodna skupština. Kada je sprečen da obavlja dužnost ili mu mandat prestane pre isteka vremena na koje je biran, zamenjuje ga predsednik Skupštine, najduže tri meseca.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner