субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се навршава девет година од пада хеликоптера Војске Србије. Још увек нико није одговарао за смрт седам особа
Хроника

Данас се навршава девет година од пада хеликоптера Војске Србије. Још увек нико није одговарао за смрт седам особа

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. март 2024.

 Девета годишњица пада хеликоптера Ми-17 Војске Србије (ВС), у којем је погинуло седам људи, обележена је данас на месту несреће у Сурчину паљењем свећа и полагањем цвећа.

Пензионисани припадници 890. мешовите хеликоптерске ескадриле Ратног ваздухопловства ВС одали су почаст члановима посаде мајору Омеру Мехићу, капетану Миловану Ђукарићу, заставницима Небојши Драићу и Ивану Миладиновићу, медицинарима из Новог Пазара Џеваду Љајићу и Мирославу Веселиновићу и беби из тог града, коју су тог дана превозили на лечење у Београд.

Транспортни хеликоптер Ми-17 срушио се 13. марта 2015. године у ширем рејону аеродрома „Никола Тесла“ у Сурчину, на повратку из Рашке одакле је превозио животно угрожену бебу из Новог Пазара.

У јавности се водила расправа због чега је хеликоптер, упркос сложеним метеоролошким условима и густој магли, покушао слетање на цивилни а не на војни аеродром у Батајници, или хелиодром код Војномедицинске академије на Бањици, као и ко је одлучио да се лети за Београд, а не за Крагујевац, Ниш или Краљево.

Више јавно тужилаштво у Београду, петнаест месеци након пада, саопштило је да неће бити покренут кривични поступак против особа које су учествовале у припреми и извршењу задатка.

Како је Тужилаштво тада навело, Комисија за основно испитивање удеса и Комисија за испитивање ванредног догађаја нису утврдиле да је то дело изведено из нехата, или са умишљајем.

У предистражном поступку установљено је и да је у ланцу командовања било пропуста, али да они немају кривично-правну тежину, већ евентуално дисциплинску.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер