Početna strana > Hronika > Danas: Opozicija kaže da je evropskim zvaničncima važnija demokratija u Gruziji nego u Srbiji
Hronika

Danas: Opozicija kaže da je evropskim zvaničncima važnija demokratija u Gruziji nego u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
sreda, 30. oktobar 2024.

 Donedavna poslanica Evropskog parlamenta iz redova nemačkih Zelenih, Viola fon Kramon, uporedila je izborne malverzacije koje su se pre par dana dogodile u Gruziji sa onima u Srbiji, u decembru 2023. godine, piše Danas. Opozicija kaže da EU više brine o demokratiji u Gruziji nego u Srbiji.

Fon Kramon je rekla da su “korišćene iste metode i jezik prevare” i naglasila da je ipak „Aleksandar Vučić to uradio na elegantniji način“, piše Danas.

“ZLF će se žaliti EP zbog izjava predsednice EK da u Srbiji ima vladavine prava”

Radomir Lazović, kopredsednik Zeleno-levog fronta i narodni poslanik, ističe za Danas da „ni dilovima za litijum, ni bacanjem para na francuske Rafale, Vučić ne može da sakrije činjenicu da je pokrao izbore“.

„Kao što vidite, on se sada izučava širom sveta kao loš primer ili zanimljiv slučaj sofisticiranog kršenja izbornog zakonodavstva“, ističe Lazović za ovaj medij.

Jako je važno da se na međunarodnom planu suprotstavimo planovima za kopanje litijuma, dodaje.

„I Zeleno-levi front je uspeo da dobije podršku Evropske zelene partije koju čini 40 partija širom Evrope. Sa druge strane, važno je i da osudimo skandalozne izjave Ursule fon der Lajen jer nije tačno da u Srbiji postoji vladavina prava, a tako nešto izjaviti samo nekoliko meseci posle izborne krađe koju je osudio Evropski parlament nije samo šamar građanima Srbije, već i preko 500 evropskih parlamentaraca koji su glasali za rezoluciju Evropskog parlamenta o izbornoj krađi u Srbiji. Zbog toga Zeleno-levi front će se obratiti svim poslaničkim grupama u Evropskom parlamentu i upozoriti ih na katastrofalne izjave Ursule fon der Lajen“, kaže Lazović za ovaj medij.

Mi se ne mirimo sa stanjem stvari, dodaje za Danas, koliko god da je loše i borićemo se da Srbija bude punopravni član Evropske unije, sa najvišim standardima i u oblasti životne sredine i vladavine prava i svim drugim oblastima, dodaje.

“Vučić elegantnije krao?”

„Lepota je u oku posmatrača. Zato nema smisla polemisati sa gospođom Fon Kramon oko njene kontatacije da je Vučić, za razliku od ekipe u Gruziji, elegantno pokrao izbore. Ipak se postavlja pitanje kako je ona videla da je Vučić elegantnije krao, kad su Evropljani gledali na drugu stranu dok je on to radio“, kaže za Danas Zdravko Ponoš, narodni poslanik i lider SRCE.

Ruku na srce, dodaje za Danas, gospođa Fon Kramon je, za razliku od nekih svojih evropskih kolega i tada izrekla zamerke i nije hvalila Vučićeve pokradene izborne ispehe.

„Na primer, nešto se ne sećam da je Šarl Mišel povodom Vučićeve izborne krađe bio ovako glasan kakav je sada povodom dešavanja u Gruziji. Važni igrači u Evropi su čekali da se zbrzaju kakvi takvi izbori u Srbiji kako bi Vučić mogao da se posveti realizaciji dogovorenog posla sa litijumom. Uostalom, dogovarali su se s njim i ministarkom energetike Dubravka Đedović o tome i u periodu nakon što je Vlada Srbije zvanično bila obustavila projekat Jadar. Toliko o njegovom i njihovom poštovanju institucija u Srbij“, ističe sagovornik Danasa.

Decembarski beogradski izbori ipak nisu bili elegantno pokradeni kako tvrdi fon Kramon, dodaje.

„Morali su da budu ponovljeni zato što su bili brutalno i očigledno pokradeni. S obzirom da se Evropljanima žurilo sa litijumom, bilo im je važno da deo opozicije da legitimitet unapred pokradenim ponovljenim beogradskim izborima u junu. Ambasade u Beogradu radile na tome do pregrevanja. Toliko o vrednostima koje ih sada sekiraju u Tbilisiju“, napominje sagovornik Danas.

Sagovornik Danasa navodi da ni jednog momenta im ne zamera što konstatuju izbornu krađu u Gruziji.

„I treba tako ako imaju dokaze. Zameram im licemerje. U slučaju Gruzije demokratija im je važna, a njihove zamerke kao nemaju veze za geopolitikom u odmeravanjem sa uticajem Moskve. A, u slučaju Srbije demokratija im je bila sporedna u odnosu na interese oko njihove zelene agende i Vučićeve kooperativnosti oko Kosova, litijuma i municije za Ukrajinu. Kućni ljubimac koji sve to može da završi“, napominje Zdravko Ponoš za ovaj medij.

Na raznim meridijanima razni igrači imaju svoje kućne ljubimce, kaže dalje, “neki mogu, a neki ne mogu da završe stvari”.

„Tako je od kad je Boga i naroda. Dobro je da to imamo u vidu i da stvari nazovemo pravim imenom. A gospođa Fon Kramon je ono što se dešavalo u Srbiji ipak nazvala pravim imenom – krađom“, zaključuje Zdravko Ponoš.

„Zvanična Nemačka Srbiju vidi kao koloniju i plen“

 „Dakle, EU parlamentarci su jasno stavili do znanja da su svesni da je Vučić pokrao izbore“, kaže za Danas Danijela Nestorović, narodna poslanica Ekološkog ustanka.

Nemačka zvanična politika podržava Vučić i njegove krađe, dodaje.

„Zvanična Nemačka Srbiju vidi kao koloniju i plen. Pitanje je da li Šolc radi ovu podršku elegantno“, zaključuje ona.

(Danas)