понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Како ће се косовско питање одразити на јединство напредњака? Вукадиновић: Не очекујем неке велике сукобе и расколе, јер се они нису ни окупили око програма и идеје, већ око власти
Хроника

Данас: Како ће се косовско питање одразити на јединство напредњака? Вукадиновић: Не очекујем неке велике сукобе и расколе, јер се они нису ни окупили око програма и идеје, већ око власти

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2023.

 Унутрашња стабилност и саборност СНС-а зависи од тога што седе на извору моћи и новчане расподеле у друштву, и док год је то тако сви супротстављени интереси неће правити дубље потресе у странци.

С бирачима и симпатизерима напредњака који немају директан удео у расподели власти, моћи и привилегија је ситуација нешто другачија, па би могло да дође до осипања и апатије међу њима уколико се ситуација у вези са Косовом буде одвијала у правцу који они сматрају предајом или признавањем незавиности.

То кажу саговоници Данаса које смо питали може ли и хоће ли СНС очувати јединство у новонасталим околностима у којима се пред њиховог лидера Александра Вучића, који обављају и функцију председника Србије, ставља француско-немачки план за решавање односа Србије и Косова.

Политички консултант Душан Љ. Миленковић за Данас каже да унутрашња стабилност и саборност СНС-а зависи искључиво од тога да седе на извору моћи и новчане расподеле у друштву, и док год је то тако сви супротстављени интереси који постоје неће правити дубље потресе у странци.

– Сличан пример је био ДС, и то у много тежем економском периоду, који је опстајао унутра све док нису сишли са власти. Распад се, дакле, десио тек након што је моћ отишла из странке – указује Миленковић.

А политички анлитичар Ђорђе Вукадиновић указује на разлику између страначке стабилности и једнства и односа бирача напредњака према СНС.

Он као и Миленковић не види никакав озбиљан простор нити шансу за крупне поделе унутар СНС иначе, а ни по питању евентуалног прихватања француско-немачког споразума.

– То међутим не значи да већина у странци подржава тај спооразум. Напротив, када су у питању бирачи и гласачи они у апсолутној већини не само да су против овог споразума него и против било чега сличног што мирише на признање независности. Ту нема суње ни поделе – наводи Вукадиновић.

Када је реч о странци и руководству ту нема простора за поделе јер страначки врх није окупљен око идеје, политике или програма већ у први мах око власти, а онда и око личности и дела Алексндра Вучића који им ту власт и моћ омогућава

Како додаје, када је реч о странци и руководству ту нема простора за поделе јер страначки врх није окупљен око идеје, политике или програма већ у први мах око власти, а онда и око личности и дела Алексндра Вучића који им ту власт и моћ омогућава.

– Док им испоручује власт и моћ и евентуано учешће у подели плена ту нема простора за сукобе, поделе и расколе по неком принципијелном питању. Њихови бирачи су нешто друго и то је поводљива маса подложна различитим врстама медијске манипулације и спиновања. Међутм, наивно је и погрешно очкивање неких у опозицји да ће они аутомстки и на један клик променити плочу и бити преведени да подржавају споразум или пак на стану опозицје. Ни једно ни дрго није превише вероватно. Они јесу подложни утицају, али нису режимски бирачи ипак само фигуре на шаховској табли. Вероватнији сценарио је да ће доћи до благог осипања или апатије и разочарења, него до лавине подела или преласка на опозициону страну. Ту мислим на оне који немају директног удела у привилегијама и користи од власти. Они који имају удео у томе ће остати, али већина нема па ће доћи до осипсања које би могло да се одрази на резултат неких будућих избора – објашњава он.

Према његовим речима, Вучић ће као и до сада покушати да тај пад компензује јос агресивнојом пропагандом, већим питиском на тај део бирачког тела и још жешћим нападима на опозицију.

А политички аналитичар Бојан Вранић указује коме би разочарани бирачи напредњака могли да оду и на чему сада ради Вучић.

– Морамо разликовати бираче од чланова странке. Бирачи, посебно они који нису идеолошки или харизматски загрижени за СНС и Александра Вучића, можда оду у апстиненцију или приђу више десним партијама. Код формалног чланства у СНС, не треба очекивати велика осипања, као што је то био својевремено случај са СПС, ЈУЛ или касније ДС. У СНС је страначка организација врло посвећена мобилизацији чланства, често уз јак систем условљавања, из кога је тешко изаћи из чисто идеолошких или моралних разлога – наводи он.

Како додаје, јавни наступи Александра Вучића овога пута нису усмерени ка одржавању кохезије чланства СНС, већ ка превенцији осипања бирачког тела.

– То вероватно говори да је унутарстраначка дисциплина препуштена другим партијским функционерима или извшном одбору – закључује Вранић.

Истраживање Демостата указало на дехомогенизацију

Идеолошка хомогеност Српске напредне странке (СНС) прилично је слаба и у тренду опадања, јер је уочена извесна дистанца гласача и симпатизера у односу на партију, показало је истраживање јавног мњења у Београду, које је у децембру спровео Истраживачко-издавачки центар Демостат. Срећко Михајловић, главни истраживач Демостата је казао и да је питање резултата било којих избора у Србији заправо питање да ли ће процес урушавања СНС-а бити настављен и да ли ће то опозиција искористити. „Наилазимо на између једне петине и једне четвртине чланова, симпатизера и присталица странке који мисле другачије од већине у тој странци, што значи да је странка на путу да се дехомогенизује. У таквој ситуацији, они могу да гласају за неког другог, да направе отклон према странци из разноразних разлога, било да су морални, везани за неку личну корист коју нису успели да реализују“, рекао је Михаиловић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер