петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Испред зграде Народне скупштине одржан протестни скуп ветерана, ратних инвалида и породица погинулих бораца из ратова 90-их
Хроника

Београд: Испред зграде Народне скупштине одржан протестни скуп ветерана, ратних инвалида и породица погинулих бораца из ратова 90-их

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. децембар 2019.

У суботу, 7. децембра, испред Скупштине Србије, од 12 до 15 часова, упркос киши одржан је протестни скуп ветерана, ратних инвалида и породица погинулих бораца, који већ више од два месеце у свом кампу, у Пионирском парку, протестују захтевајући да њихову делегацију, са захтевима у вези статуса и положаја бораца из ратова 90-их, прими Председник Србије, Александар Вучић.

Присутнима су се, у име организатора, обратили: ратни војни ветерани Ненад Станић, Веселин Узелац, Славица Попадић, Владимир Цветић и Милан Марјановић, Миодраг Мокан, Миленко Чанчаревић, представник бораца из Републике Српске, Ристо Јевтић и руски добровољац Алберт Авдијев.

Сви говорници су били истог мишлјења – да се режим у Србији маћински односи према ратним ветеранима, да их се стиди третирајући их као да су терет, а не понос наше земље , да су ветерани у Србији, за разлику од војних дезертера дискриминисани, те да је такво стање неодрживо. 

У Пионирском парку код Председништва, ратни ветарани и војни инвалиди протестују већ 62 дана! Будући да су чврсто решени да истрају у својој намери, очито да им ни хладноћа не може ништа. Упркос, бројним преговорима, надлежни и даље немају слуха за њихове проблеме, те су ратни ветерани чврсто решени да данас одрже протест испред Народне скупштине Републике Србије.

Наиме, екипа Еспреса је пре два месеца посетила ветране у Пионирском парку када су започели камповање, и тада су нам рекли да се према њима као учесницима рата врши вишегодишња дискриминација којој се не назире крај.

Такође, напоменули су да је безброј примера међу њиховим колегама који имају посттрауматски стресни поремећај, здравствене тегове, а многи од њих су особе са инвалидитетом, без ногу, руку и ока. јер су све то последице учешћа у рату.

Након два месеца, решили смо поново да разговарамо са ратним ветеранима како бисмо сазнали, да ли је ишта урађено по питању њиховог статуса, али и захтева које су упутили председнику Александру Вучићу, као и осталим надлежним институцијама.

У први мах видимо забринута лица, која седе у кампу, преиспитујући се.

Надају се правди, верују у боље сутра, иако је за сада све тако црно, прљаво, и мрачно из њиховог угла.

Приметно је, да су ови храбри људи одлучни у својој намери да истрају те стога, како кажу, неће одустати од својих захтева, иако су деградирани од државе већ годинама.

Ништа се није променило од када смо разговарали пре два месеца, дакле, овде смо већ 62 дана. Имали смо у почетном периоду разговор са надлежним институцијам са шефом кабинета Ивицом Којићем, а онда су нас пребацили на сектор министра Ђорђевића. Имали смо добру вољу, али до дијалога очито није дошло. У једном тренутку разговора смо од стране министра Ђорђевића означени као да смо минорни за ово друштво односно као нека мањина од 0,1 одсто. Дакле, после ове изјаве одустали смо од дијалога са министром Ђорђевићем. Не одустајемо од наших захтева и очекујемо да нас институција предсеника прими на разговор. Одговор од председника Вучића још нисмо добили, иако смо предали захтев, будући да је примио таксисте, могао би и нас", почиње причу за Еспресо.рс, ратни ветеран Ненад Станић.

Подсетимо, ово су њихови захтеви:

- Предлог нацрта о борачко-инвалидској заштити да се повуче из процедуре, да се формира радна група и да се понови јавна распарава везано за израду закона.

- Посттрауматски стресни поремећај и остале болести које поремећај проузрокује да се скине досадашње ограничење од пет година за оставривање борачко инвалидских права.

- Да дан ратних ветерана буде на Видовдан и да се обележава као државни празник.

- Борачки додатак за ветеране до 60 година живота, а после 60. године борачка пензија, без обзира на материјални и социјални статус.

- Националне пензије за све ратне војне инвалиде и породице погинулих бораца.

- Да се формира посдебно борачко министарство и да министар буде доказани ратни ветеран.

- Да се доказаним дезертерима укину сва борачка права.

Да се неуставна допуна закона о правима РВИ и ЧППБ из 2018. године одмах укине, а заједно са њом и сва решења која су донета по овом закону којима су овој популацији одузета трајно стечена права која су стекли на основу закона из 1989. године.

Суочени са провокацијама

Станић напомиње како су се претходних дана суочили са провокацијама од стране појединаца који су најчешће ноћу долазили испред кампа са симболом двоглавог орла и албанским натписима. Додаје да су овај случај пријавили надлежним органима.

 Било је провокација од стране неких појединаца, углавном ноћу, где су носили транспаренте двоглавог орла и натписе на албанском језику. Све смо пријавили полицији, јер се све то издешавало пре неколико дана. Углавном, ти појединци су се у току ноћи смењивали, а да ли су циљано долазили, то не знамо. Углавном, мирно смо реаговали, а они су отерани", објашњава Станић. 

Како каже, у суботу ће организовати протест испред Народне скупштине Републике Србије, а политичарима и странкама поручују да неће моћи да се промовишу преко њих, јер су се од тога стриктно оградили, тврди Станић.

Овде смо као нека черга, тј. неки путујући караван који је путовао више од двадесет година, и онда застао овде да се одмори. Чекамо, и даље... Надлежни покушавају да избегну суштину, коју стално наглашавамо, а мислимо на наше захтеве и проблеме. Заказли смо протест за суботу овде испред Народне скупштине Републике Србије, како би као и још неке групације грађана, исказали наше проблеме и незадовољство. Свесни смо да постоје упади са страна у смислу да би преко нас поједини политичари и странке желеле да се промовишу, међутим, стриктно смо се оградили од свега тога. Наглашавамо, нама је битна припадност отаџбини, и сваки покушај политиканства било од власти или опозиције неће моћи, такви људи ће бити удаљени са протеста", јасан је Станић.

Очекује да ће на протест доћи ратни и војни инвалиди из свих градова Србије, као и Републике Српске, и да ће се са њима солидарисати.

Углавном, на протесту ће се обраћати људи који су из борачке популације, дакле, ратни војни инвалиди. Један део програма ће се бавити суштином наше проблематике и овим делом, колико смо овде. Када председник може да прими остале групације, могао би и нас, ако смо већ названи херојима нације. Очекујемо да ћемо тим протестом скренути већу пажњу, и желимо да нагласимо да смо присутни, дакле, да нисмо невидљиви. Подршка ће доћи из свих градова Републике Србије, али и Републике Српске", додаје Станић.

Подршка грађана

Иначе, већ данима грађани својим потписима подржавају ратне и војне инвалиде.

За сада су сакупили неколико хиљада потписа, али не само у Београду, већ и по осталим градовима Србије.

Пре неколико дана су сакупљали потписе у Кнез Михаиловој улици, а осим потписа, добили су и речи подршке.

Хрвати камповали 225 дана

Станић се осврће на пример својих колега из Републике Хрватске који су камповали 225 дана, а потом добили огромну подршку грађана, а тамошња власт је убрзо пала.

Хрвати су камповали и захтевали своја права пре неколио година, али су били у бољој позицији него ми. Додуше, после њиховог камповања, пала је тадашња власт у Хрватској. Тамо постоји једна врста поштовања према ветеранима, али и јединство, јер је у једном тренутку маса изашла и јавно исказала своје незадовољство. Они су у једном цугу камповали 225 дана, чак им је првобитно из Далмације стигла огромна подршка, а касније и из осталих градова.

Додаје и да су аргентински ветерани били упорни у својим намерама те нису одустајали од својих захтева, које су на крају остварили.

Аргентински ветерани су учествовали у Фокландском рату, и ти ветерани су пре неколико година такође камповали у шаторима као и ми, и тражили су своја права, а њихов протест је био веома успешан", истиче Станић.

Дакле, на самом крају разговора су нам казали да не губе наду, и да ће се и даље борити упркос исходу самог протеста. Надају се, да ће протест изнедрити одређене промене које ће се позитивно одразити на њихов статус.

(Експрес, Србин.инфо)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер