Početna strana > Hronika > CRTA: Neravnopravnost, sumnje i pretnje obeležile prvih 20 dana predizborne kampanje u Srbiji
Hronika

CRTA: Neravnopravnost, sumnje i pretnje obeležile prvih 20 dana predizborne kampanje u Srbiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. novembar 2023.

 Neravnopravnost, sumnje i pretnje obeležile su prve tri nedelje predizborne kampanje u Srbiji, pokazuje analiza posmatračke misije Crta.

Programski direktor Crte Raša Nedeljkov izjavio je na konferenciji za novinare u Beogradu, da je početni deo kampanje obeležen neravnopravnošću, odnosno izrazitim prednostima koje partije na vlasti ostvaraju zloupotrebom institucija.

„To dodaztno podstiče sumnju dela javnosti u integritet celog izbornog procesa“, upozorio je Nedeljkov.

Iako je rad izborne administracije, kako je dodao, tekao u skladu sa zakonom, ponovo se, prema njegovim rečima, pokazuje da ona nema dovoljnio kapaciteta, ovlašćenja, a ni autoriteta da izađe na crtu sa problemima sa kojima smo se kao društvo suočili.

„Princip nekažnjivosti uspostavljen na prethodnim izborima vodi ka kršenju zakona i u ovom izbornom ciklusu“, ukazao je Nedeljkov.

Istakao je da su dugoročni posmatrači Crte na terenu zabeležili 50 događaja koji se mogu okvalifikovati kao zloupotreba javnih resursa, a da u čak 12 gradova postoje ozbiljna svedočenja o pritiscima na glasače, posebno na građane koji rade u javnim preduzećima.

Crta je zabeležila i 450 poseta najviših državnih funkcionera lokalnim zajendicama, pre svega onim u kojima su raspisani vanredni lokalni izbori.

„Pojavljianja Aleksandra Vučića preplavljuju medijsku sferu, stvarajući utisak da su u Srbiji raspisani predsednički izbori“, naveo je Nedeljkov precizirajući da predsednik Vučić okupira skoro polovinu vremena u informativnim programima televizija sa nacionalnom pokrivenošćui.

U izveštavanju televizija sa nacionalnom pokrivenošću primetna je, kako je dodao, izrazira pristrasnost u korist vladajućih stranaka.

Nedeljkov je pozvao tužilaštvo da u skorijem roku ispita navode o pritiscima na birače, falsifikovanju potpisa i zloupotrebama ličnih podataka.

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave pozvao je da objavi objedinjeni pregled tromesečnog preseka birača u prethodnih godinu dana.

MUP Srbije je pozvao na mesečnom nivou objavljuje podatke o prijavi, odjavi i pasivizaciji adrese, kao i da objavi te podatke za period od najmanje dve godine unazad.

Nedeljkov je naglasio da će Crta u narednom periodu nastaviti da prati dešavanja u vezi sa izborima, i da će tek nakon izbornog dana moći da donese ocenu celokupnog izbornog procesa.

Nedeljkov je apelovao na RTS da pored pune ravnopravnosti učesnika izbora, i izveštavanja o temama od interesa za javnost, ispuni i svoju obrazovnu funkciju i proizvodi i emituje sadržaju koji bi se građani edukovali o izbornom procesu i podstakli da izađu na glasanje.

Medijima je poručio da se suzdrže od neetičkog izveštavanja, a REM da preduzme sve raspoložive procedure i pravovremeno izrekne mere televizijama koje ignorišu zakonske obaveze.

Brisanje granice između države i vladajuće stranke

Iz Crte su istakli da je zabeleženo više slučajeva nasilja nad političkim aktivistima i građanima, u vidu verbalnih i fizičkih napada i ugrožavanja imovine.

Utisak je, kako navode, da se nasilna atmosfera intenzivira kako odmiče kampanja pošto je u samo tri dana, od 20. do 22. novembra, notirano pet incidentnih situacija.

“Pozivamo najviše državne zvaničnike, kao i sve učesnike izbora, da u cilju smirivanja tenzija prestanu s podsticanjem atmosfere straha u izbornoj kampanji i apelujemo na državne institucije da javnosti pravovremeno daju potpune i proverene činjenice i informacije i tako doprinesu zaštiti izbornog integriteta”, izjavila je zamenica šefa Posmatračke misije Crte Tamara Branković.

Branković je istakla da Crta analizirala 1.700 dosad dostavljenih izveštaja dugoročnih posmatrača, više od 550 sati programa na televizijama sa nacionalnom pokrivenošću, i 450 objava na društvenim mrežama koje su imale natprosečne interakcije sa korisnicima.

Dodala je kako je zabranjivajauće što se aktivnosti ove izborne liste teško razlikuju od aktivnosti javne vlasti, zbog čega dolazi do stvaranja utiska da se radi o jednom entitetu.

„Deluje da je izborna utikmica takva da u njoj učestvuje država Srbija, koja se u narativu izjednačava za predsednikom, takmiči protiv političkih stranaka opozicije“, istakla je Branković.

Istakla je da postoje ozbiljni navodi o pritiscima na zaposlene u javnom sektoru, te da se one svode na pretnje gubitkom radnog mesta ukoliko se građanke ili građani ne povinuju zahtevima političke stranke.

Takoše postoje svedočenja o prikupljanju ličnih karata za potrebe prikupljanja sigurnih glasova, kao i nuđenje zaposlenja za sigurne glasove.

Posmatračka misija Crte podnela je do sada 21 prijavu nadležnim kontrolnim institucijama – Agenciji za sprečavanje korupcije (15), Regulatornom telu za elektronske medije (5) i Nadzornom odboru Narodne skupštine (1).

(N1)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner