Početna strana > Hronika > Crnogorska Agencija za nacionalnu bezbednost odobrila Šariću državljanstvo
Hronika

Crnogorska Agencija za nacionalnu bezbednost odobrila Šariću državljanstvo

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. februar 2010.

PODGORICA – Crnogorska Agencija za nacionalnu bezbednost (ANB) dala je pozitivno mišljenje za Darka Šarića, što je bio preduslov da mu Ministarstvo unutrašnjih poslova izda garanciju za sticanje crnogorskog državljanstva, objavile su podgoričke Vijesti.

List prenosi navode iz izveštaja MUP-a, koji će razmatrati članovi skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost, prema kome je ANB tada ocenila da Šarić ne predstavlja smetnju za bezbednost Crne Gore.

Prema zakonu, MUP treba da odbije zahtev za dodeljivanje crnogorskog državljanstva „ako postoje smetnje iz razloga bezbednosti i odbrane Crne Gore”.

Smetnje za dodeljivanje državljanstva postoje ako ANB utvrdi da „lice pripada ili je pripadalo organizacijama i organizovanim kriminalnim grupama koje pripremaju ili izvršavaju krivična dela, odnosno, na bilo koji drugi način pruža podršku ovim organizacijama ili grupama”.

Pozitivno mišljenje o Šariću, kako prenose Vijesti, dalo je i Ministarstvo odbrane Crne Gore, na zahtev MUP-a.

Šarić nije dobio državljanstvo Crne Gore jer je precedura zaustavljena posleobelodanjivanja akcije „Balkanski ratnik”, u kojoj je osumnjičen kao vođa narko-klana koji se bavi međunarodnim švercom droge i drugim nelegalnim poslovima.

Rukovodilac Nacionalnog centralnog biroa Interpola u Podgorici Dejan Đurović izjavio je da Srbija nije želela da sarađuje sa Crnom Gorom u vezi sa slučajem Darka Šarića, osumnjičenog za šverc kokaina iz Južne Amerike.

Đurović je za podgoričku Pobjedu rekao da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije trebalo da za Šarićem raspiše međunarodnu poternicu još 17. decembra prošle godine kada nije uspelo njegovo hapšenje u Francuskoj.

To nije, međutim, učinjeno, iako je, prema Đurovićevim rečima, trebalo da Srbija dostavi tajnu poternicu i Crnoj Gori.

„Da su pravosudni organi Srbije želeli efikasnu saradnju sa crnogorskim koja bi rezultirala hapšenjem Darka Šarića u Crnoj Gori, trebalo je samo da raspišu poternicu onog trenutka kada nije uspelo njegovo hapšenje u Francuskoj”, rekao je Đurović.

On je kao „neočekivano” opisao to što „onoga momenta kada je (Srbija) saznala da je Šarić izbegao hapšenje u Francuskoj i da se nalazi u avionu Montenegroerlajnza na letu za Podgoricu”, Interpol Beograd nije dostavio međunarodnu poternicu za Šarićem i Crnoj Gori.

„Imali su dva i po sata, koliko je trajao let. A, ta komunikacija posredstvom Interpola traje 15 minuta, najviše pola sata. On (Šarić) bi bio uhapšen na aerodromu u Podgorici i sada bi bio u toku ekstradicije. U toj situaciji, prosto bi bilo nemoguće da Šarić izbegne hapšenje pri izlasku iz aviona” , rekao je Đurović.

Za Đurovića je „još čudnije” to da je pravosuđe Srbije bez provere navelo u poternici da je Šarić crnogorski državljanin.

Đurović je podsetio da je Šarić otpust iz crnogorskog državljanstva dobio još 2005, od kada je državljanin Srbije.

Prema rečima Đurovića, organi Srbije su mogli pitati organe u Crnoj Gori u vezi s državljanstvom Darka Šarića.

Đurović je takođe ocenio da u Srbiji „pokušavaju da stvore pogrešnu sliku i u slučaju hapšenja Gorana Sokovića i Dejana Šekularca, tvrdnjama da je Crna Gora odbila saradnju sa Srbijom”.

 „Desilo se obrnuto. Upravo je crnogorska strana inicirala tu saradnju”, ističe Đurović.

On je istakao da je „sva komunikacija između srpskog i crnogorskog tužilaštva išla posredstvom Interpola Podgorica i Beograd shodno zakonu i Ugovoru o međunarodnoj pomoći u krivičnim i pravnim stvarima”.

„Država koja raspisuje poternicu, treba da bude inicijator ustupanja spisa drugoj državi, a ne obrnuto. Mi smo i preko toga prešli da bismo dokazali da smo voljni da sarađujemo”, rekao je Đurović.

(Tanjug–Beta)