Početna strana > Hronika > Crna Gora: Skupština počela raspravu o poverenju vladi Mila Đukanovića; Ispred Skupštine protesti Demokratskog fronta
Hronika

Crna Gora: Skupština počela raspravu o poverenju vladi Mila Đukanovića; Ispred Skupštine protesti Demokratskog fronta

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 25. januar 2016.

Crnogorski parlament počeo je raspravu o poverenju Vladi premijera Mila Đukanovića, o čemu bi poslanici trebalo da se izjasne sutra.

Predsednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić rekao je da je dogovoreno da parlament radi u punom kapacitetu i da će svi poslanici moći da govore po deset minuta.

Vlada je 28. decembra prošle godine odlučila da Skupštini podnese zahtev za glasanje o poverenju.

Predstavnici opozicije ocenili su da se predlogom Pozitivne Crne Gore za prevazilaženje političke krize pretpostavlja da predsednik DPS-a Milo Đukanović ostane premijer, a da drugi budu samo dekor u vladi, koja suštinski neće moći da obezbedi fer i slobodne izbore.

Na vanrednoj sednici parlamenta danas će se odlučivati o poverenju Đukanovićevoj vladi, ali je pre sednice Skupštine zakazana sednica Kolegijuma parlamenta.

Inače, opozicioni Demokratski front sa nekoliko stotina pristalica ponovo se okupio jutros ispred Skupštine Crne Gore, kako bi izvršio pritisak na poslanike da formiraju prelaznu vladu. Postavili su mali video-bim preko kojeg će da prate današnju prvu sednicu o poverenju vladi. Saobraćaj na bulevaru je zaustavljen.

Lider DNP-a Milan Knežević traži od predsednika Pozitivne Darka Pajovića da objasni plan za prevazilaženje krize koji je ta partija sinoć usvojila i poslala i vlasti i opoziciji.

Okupljeni su, kako javlja CdM, uzvikivali pogrdne reči poslanicima koji su ušli u Skupštinu.

Najviše neprimerenih reči je bilo upućeno političkom direktoru DPS-a Tarzanu Miloševiću i poslaniku DPS-a Luidju Škrelji.

Policijaci obezbeđuju Skupštinu i zgradu vlade, a prisutni su i redari Demokratskog fronta.

Pozitivna Crna Gora je sinoć usvojila plan za prevazilaženje političke krize koji će biti upućen vladi i opoziciji, saopštio je predsednik partije Darko Pajović nakon sednice Glavnog odbora.

Kako je rekao lider Demokratske narodne partije DNP Milan Knežević skup su prijavili i biće ispred Parlamenta sve dok traje sednica o poverenju vladi.

On je komentarisao i ponudu, odnosno Plan za prevazilaženje krize koji im je poslala Pozitivna Crna Gora.

- Ako to znači da će danas ili sutra glasati nepoverenje vladi, ima našu podršku - rekao je Knežević.

Potpredsednik Nove i funkcioner DF-a Slaven Radunović ocenio je da "dimna zavesa u vidu ponude plana za prevazilaženje političke krize pretpostavlja ostanak Mila Đukanovića na mestu premijera".

On je, pozivajući građane na ulice, na svom Fejsbuk profilu ocenio da je korupcija sa nižeg, srednjeg i visokog ranga prešla i u najviši u poslaničke klupe. Direktno se kupuju predstavnici građana, ljudi koji donose zakone, ustav, koji odlučuju o ratu i miru. Gore od ovog ne može. Svi alarmi su popaljeni", kaže Radunović.

Funkcioner Demosa, Radovan Asanović, rekao je za "Dan" da se u potezu Pozitivne ne vidi ništa neobično, te da Pozitivna otkako je stvorena ima dvojni moral.

- Zalagaću se da glasanje bude prozivkom, da bi se jasno videlo ko daje podršku ovoj vlasti. Da to vide građani, koji se zbog nemaštine pitaju dokle će DPS da vlada - rekao je Asanović.

Iz Medijskog centra SNP-a kazali su sinoć "da je svaki glas za aktuelnu vladu glas protiv pravedne i socijalno odgovorne, ekonomski jake i politički stabilne Crne Gore".

- Insistiramo na prelaznoj vladi, drugačijeg personalnog sastava od vlade DPS-a, koja bi za cilj imala organizovanje fer, demokratskih i slobodnih izbora, a ono što je najvažnije jeste nesporna činjenica da jednu takvu ideju podržava ogromna većina građana Crne Gore. Interesantno je i da SDP otkazuje poverenje vladi zbog rušenja parlamentarnog dijaloga, a ne zbog brojnih nepočinstava, od kojih su većinu zajedno naneli Crnoj Gori - saopšteno je iz Medijskog centra SNP-a.

(Blic)

Međusobne optužbe Đukanovića i Krivokapića

Crnogorski parlament, na prvoj vanrednoj sednici, počo je raspravu o zahtevu za glasanje o poverenju vladi, koju je obeležila razmena optužbi između, sada već bivših, kkoalicionih prtnera  DPS-a i SDP-a.

Premijer Milo Đukanović poručio je da nakon ove sednice više neće biti mesta za one koji su se, kako je rekao, navikli da istovremeno budu i vlast i opozicija, misleći pritom na SDP, preneli su podgorički mediji.

Na drugoj strani, lider SDP-a Ranko Krivokapić tvrdi da ova vlada traži podelu parlamenta, poslušnike, a ne poslanike.

Đukanović, koji je poručio da je kriza u odnosima partnera u vladajućoj koaliciji (DPS- SDP) kulminirala ocenama da je vlada tehnička i da je njeno trajanje politički racionalno do trenutka donošenja odluke o pozivu NATO za otpočinjanje pristupnih pregovora sa Crnom Gorom.

Zbog toga je, kaže, i pokrenuo pitanje poverenja vladi.

"Sled političkih događaja pojačao je nepoverenje u odnosima DPS-SDP. Ovakvo nekonzistentno funkcionisanje vlasti tolerisao sam samo zarad dobijanja pozivnice za NATO", istakao je Đukanović, naglašavajući da je poseban kamen spoticanja u odnosima sa SDP-om bio na polju značajnih investicija.

Lider SDP-a Ranko Krivokapić poručuje da Ustav Crne Gore ne poznaje jednu vlast, već tri.

"U ovoj državi građanin je suveren. Sve to ova vlada nije shvatila. Ova vlada traži pođelu parlamenta, poslušnike, a ne poslanike. To je neznanje, koje vodi u korupciji. Mi smo tu da budemo ne opozicija vlasti, već dogovora što parlament mora biti", kazao je Krivokapić.

Ipak, poručuje premijeru, kada svi odu on će biti tu da brani Đukanovićeva dostignuća.

"Ja ću biit poslednji koji ću odustati da branim ono što ste stvorili gospodine Đukanoviću. Kada svi odu ja ću bit tu da branim vaša dostignuća. Ovoj Crnoj Gori treba ime Mila Đukanovića, ali koji nije ugrožen od Mila Đukanovića. Onog Mila Đukanovića koji je doneo istorijske stvari Crnoj Gori, a koga ugrožava ovaj Milo Đukanović. To je moja državna dužnost, a ne lična. A vi idete u besmisao", kazao je Krivokapić.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner