четвртак, 14. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЦНН: Зашто Трамп покушава да разбесни Вашингтон својим контроверзним изборима за кабинет?
Хроника

ЦНН: Зашто Трамп покушава да разбесни Вашингтон својим контроверзним изборима за кабинет?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. новембар 2024.

Све провокативнији избори за кабинет Доналда Трампа оставили су неке републиканске сенаторе згроженим, а Вашингтон у шоку.

Али заиста не би требало. Зато што је згражавање поента, пише ЦНН.

Новоизабрани председник је у среду достигао нови ниво, најављујући републиканца са Флориде Мета Геца кога је, као и њега, својевремено истраживало Министарство правде – за свог избора за државног тужиоца.

Тулси Габард, некадашња демократска председничка кандидаткиња, која сада дели Трампово уверење да је обавештајна заједница наоружана против њега, биће нова америчка шпијунка, ако буде потврђена за директорицу националне обавештајне службе.

Најновији избори за Трампов тим снова МАГА изазвали су такву пометњу да су у уторак увече замало засенчили избор водитеља Фокс њуза Пита Хегсета за министра одбране.

Али они су савршено у складу са обећањима Трампове кампање и политичким пројектом.

Ужаснута елита естаблишмента у супротности је са еуфоријом која се шири кроз конзервативне мреже и друштвене мреже међу Трамповим навијачима.

Трамп је победио на изборима и има мандат за промене. А ови и други избори доказ су да је изабрани председник све моћнији и мало мари за критичаре који упозоравају да његов други мандат представља претњу владавини права.

Трампов краткотрајни бивши директор комуникација у првом мандату Ентони Скарамучи за ЦНН каже да је кадровска селекција новоизабраног председника намерно намењена као „увреда либералима“.

Парафразирајући Трампову намеру, он је додао: „Хајде да изаберемо неке људе који растурају. А то су ти људи“.

Демократски сенатор из Пенсилваније Џон Фетерман се сложио, рекавши за избор Мет Гејца: „То је као божанство, нека врста троловања, само да би се покренуо крах“.

Гејц – који је био под истрагом Етичког комитета Представничког дома – поднео је оставку у Конгресу у среду након Трампове објаве.

Комитет, који је истраживао оптужбе да се он „упуштао у сексуално злостављање и незакониту употребу дрога, прихватао неприкладне поклоне, давао посебне привилегије и услуге појединцима са којима је имао лични однос и покушавао да омета владине истраге о његовом понашању“ требало је да се састане ове недеље да гласају о објављивању извештаја, потенцијално већ у петак, пренео је ЦНН.

Али са Гејцовом оставком у Конгресу нејасно је да ли ће информације икада постати јавне. Републиканац са Флориде је у више наврата негирао било какву неправду, укључујући и секс са малолетницима или плаћање секса.

Министарство правде, које је водило дугогодишњу истрагу сексуалних злочина против њега, на крају је прошле године одлучило да не покрене кривичне пријаве против Гејца кога је Трамп у среду именовао за генералног тужиоца.

Милиони бирача новоизабраног председника слажу се да Трампове сопствене правне невоље нису резултат кривичних дела, већ година виктимизације од стране Министарства правде.

Они мисле да су истрагу о Русији у његовом првом мандату спровеле обавештајне агенције да би га уништиле.

Трампови бирачи желе да се отпусти читав низ владиних бирократа, мисле да прописи доприносе њиховим сопственим економским проблемима и противе се програмима Пентагона о инклузивности.

Трамп је њихов агент промена. А његови избори за врхунске државне послове су његови поручници у том настојању.

Постављење Хегсета, Гејц и Габардове намећу питања о Трамповој мотивацији и смеру његове друге администрације која почиње 20. јануара, не само због њихових професионалних, етичких или искуствених квалитета, или њиховог недостатка.

Да ли Трамп тражи државног тужиоца који би обезбедио спровођење истинске правде? Ако је одговор потврдан, да ли би изабрао Гејца, који је био под истрагом?

Али намере новоизабраног председника биле су јасне у његовој најави да га номинује. „Мало је питања у Америци важније од окончања партијског наоружања нашег правосудног система“.

Чини се да Трампова изјава игра на његову дугорочну тежњу да пронађе државног тужиоца који га брани и циља на његове непријатеље.

Гејц је био водећи заговорник Трампових покушаја да украде изборе 2020. и позвао је на укидање ФБИ-и других агенција, осим ако „не оду у пакао“. У овом светлу, Гејцов избор највише личи на гест презира према Министарству правде, тужиоцима који тамо раде и владавини закона.

„Ово је нечувен избор. Не постоји начин да се то заобиђе“, рекао је правни аналитичар Ели Хониг, бивши помоћник америчког тужиоца, за ЦНН.

Вест да је Хегсет изабран да води Пентагон потресла је Вашингтон ноћ пре избора Гејца и изазвала слична питања о Трамповим мотивима.

Звезда Фокс њуза има војни досије након што је служио у Ираку и Авганистану. Али он има мало дубоког искуства у стратегији на високом нивоу, међународној дипломатији и националној безбедности које се обично захтева од оних који су задужени за најмоћнију војску на планети.

Он, дакле, ризикује да буде надмашен у разговору са руским или кинеским министром одбране ако буде позван да ублажи изненадну кризу. Али Хегсетове године на Фоксу показују да је високо квалификован да води културни рат унутар Министарства одбране с обзиром на његову осуду програма различитости, жена које служе у борби и залагања за ослобађање службенике оптужене за ратне злочине.

Габардова, такође, има изузетан војни рекорд. Али изгледа да је она изабрана да води Националну обавештајну службу управо јер има сумње према обавештајној заједници док Трамп покушава да очисти оно што назива „корумпирани актери“ које сматра нелојалним.

Међу бројним сукобима бивше хавајске конгресменке са америчком обавештајном заједницом су њене сумње да је сиријски диктатор Башар ел Асад крив за ратне злочине након напада хемијским оружјем. Њу је чак републикански сенатор Мит Ромни оптужио да спроводи „папагајску“ лажну пропаганду Русије“.

Нису сви Трампови избори спорни. Сенатор са Флориде Марко Рубио, његов избор за државног секретара, изазвао је скептицизам због преласка на Трампово „Америка на првом месту“ иако га многе његове колеге сенатори сматрају озбиљним мислиоцем о спољним пословима, посебно о Кини.

Али као и већина других Трампових изабраника Габардова, Хегсет и Гејц деле неколико заједничких ствари. Они су непогрешиво лојални изабраном председнику.

Сви су они страствени заговорници каскадерске политике коју је он започео као провокатор друштвених медија. А ако 45. и 47. председник како сам намерава да други мандат буде „одмазда“ – изгледа да су именовани вољни да испоштују његова наређења.

Следеће ципеле које треба избацити?

У Вашингтону је у среду увече постојао све већи осећај да је, барем са Гејцовим избором, Трамп можда претерао по први пут као новоизабрани председник, чак и међу републиканцима.

Једна од његових ретких критичара републиканска сенаторка са Аљаске Лиса Мурковски назвала је републиканца са Флориде „неозбиљним кандидатом“ када ју је ЦНН питао о његовим шансама за потврду.

Сенаторка из Мејна Сузан Колинс, још једна ретка републиканска Трампова критичарка, рекла је да је „шокирана“ када је чула вест и напоменула да ће ФБИ извршити опсежну проверу предстојеће номинације.

Републикански сенатор из Ајове Џони Ернст рекао је да ће Гејц „имати много посла“.

Гејцов избор је створио тренутну кризу за сенатора из Јужне Дакоте Џона Тјуна, неколико сати након што је освојио позицију лидера републиканске већине у Сенату. Тјун ће сигурно бити под јаким притиском од стране изабраног председника да осигура да Гејц буде у Министарству правде тј. да Сенат потврди номинацију гејца.

Савезници бившег и будућег председника већ су се окупљали око Гејца и упозоравају на последице ако га Сенат блокира, обављајући своју уставну улогу савета и сагласности.

„Волим Мет Гејца“, рекао је сенатор из Алабаме Томи Тубервил, упозоравајући да би било ризично да сенатори гласају против њега. Додао је: „Имамо 53 републиканца – рећи ћете ми да ће један републиканац гласати против једног из Трамповог тима? Ако се то деси, требало би нас све разнето. То је лудо“, рекао је Тубервил.

(Данас)
 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер