Početna strana > Hronika > Član Saveta za spoljne poslove SAD Čarls Kapčan: Bilo bi čudno da se organizuje tako veliki sastanak delegacija Srbije i Kosova 27. juna u SAD, a da se kući vrate bez ikakvog dogovora
Hronika

Član Saveta za spoljne poslove SAD Čarls Kapčan: Bilo bi čudno da se organizuje tako veliki sastanak delegacija Srbije i Kosova 27. juna u SAD, a da se kući vrate bez ikakvog dogovora

PDF Štampa El. pošta
petak, 19. jun 2020.

 "Bilo bi čudno da se organizuje tako veliki sastanak, kao što je susret delegacija Beograda i Prištine 27. juna, a da se kući vrate bez ikakvog dogovora."

To kaže član američkog Saveta za spoljne poslove i profesor Univerziteta DŽordžtaun Čarls Kapčan, a prenosi Radio slobodna Evropa.

Iako se skup održava u trenutku kada su odnosi SAD i Evropske unije možda na najnižem nivou od Drugog svetskog rata, Kapčan smatra da i Evropa mora da se ukljluči u proces, “jer je Balkan njen deo i teži članstvu u EU kao krajnjem cilju. Stoga EU mora da bude deo ove jednačine”.

Govoreći o ideji korekcije granica, odnosno razmene teritorija Kapčan je naveo da mu je poznato da se o tome neko vreme razgovara.

Prema njegovim rečima, to je bilo veoma kontroverzno pitanje sve dok Trampova administracija nije počela da ga odbacuje. U slučaju realizacije, to bi bilo veoma sporno pitanje na Kosovu i u izvesnoj meri u Srbiji, smatra on.

“Pretpostavljam da je ta ideja i dalje u igri, jer su je Tači i Vučić razmatrali u prošlosti. Ja smatram da treba da bude na stolu - ne zato što mislim da u tom smeru treba da idu pregovori i nisam pristalica te opcije. Međutim, ako je razmena teritorija jedini način da dve zemlje postignu sporazum, osiguravajući trajan mira – onda neka bude deo razgovora”, naveo je Kapčan u intervjuu za RSE.

Prema njegovom mišljenju, nekoliko stvari u kombinaciji je dovelo do organizovanja ovog susreta. Jedna je promena Vlade Kosova. Prethodni premijer Aljbin Kurti je bio rezervisan prema dijalogu i ukidanju takse na robu iz Srbije.

“Još uvek ne znamo jasnu poziciju novog premijera Hotija o različitim pitanjima. Izdao je saopštenje koje, čini se, ukazuje na distancu između njega i predsednika Tačija. No, očigledno je da Tači i dalje ima ključnu ulogu u pregovorima sa Beogradom. Ukidanje uvoznih taksi otvara prostor za nastavak dijaloga sa Srbijom. To je na tragu napretka imajući u vidu dogovor o uspostavljanju transportnih veza početkom godine”, rekao je on.

Smatra da će sastanak u Beloj kući biti više usredsređen na utvrđivanje dinamike i pokretanja procesa.

“Sada vidimo spremnost Beograda da uzvrati obustavljanjem kampanje za povlačenje nezavisnosti Kosova. Tako se generalno privode kraju dugogodišnja rivalstva kada obe strane signaliziraju jedna drugoj da su spremne na sporazum. Dakle, u slučaju Srbije i Kosova neko vreme traju pripreme i zato se može očekivati izvestan napredak u razgovorima u Vašingtonu. Sumnjam da bi se ovom skupu dao takav značaj da makar ne postoji nada da se može ostvariti značajan napredak”, naveo je Kapčan.

Kaže da se može spekulisati da bi ishod mogao biti konkretan sporazum, pre svega o trgovini, zatim o trajnoj suspenziji kampanje za povlačenje nezavisnosti Kosova, kao i o mapi puta , odnosno kako će se normalizovati odnosi.

“Ta mapa puta bi mogla onda da posluži kao osnova za kontinuirane razgovore. Mislim da u te pregovore mora da se uključi i Evropska unija jer ona ima na raspolaganju mehanizme, pre svega članstvo u njoj. To je igralo važnu ulogu u usmeravanju ne samo balkanskih, već i zemalja u Centralnoj Evropi u pozitivnom i demokratskom pravcu”, objašnjava.

Kapčan je ukazao da će susret u Vašingtonu uslediti ubrzo nakon parlamentarnih izbora u Srbiji 21. juna, što znači, kako kaže, da će Vučić imati iza sebe izbornu kampanju u trenutku kada započne ove važne pregovore.

“Budući da se očekuje dobar rezultat njegove Srpske napredne stranke, ovi izbori će povećati Vučićev manevarski prostor i potencijalno mu omogući pravljenje kompromisa koje bi možda izbegavao ako bi se našao u slabijoj pozicij…Vučić je veoma vešt u obraćanju različitim publikama – bilo da se prikaže kao proevropski političar, zatim da naginje Putinu, ili da je proamerički orijentisan. U svim slučajevima on to radi veoma dobro. To je jedan od njegovih aduta kao političara. političkoj situaciji”, smatra Kapčan.

Prema njegovim rečima, svedoci smo da se dijalog Beograda i Prištine našao u zamci pogoršanih odnosa između SAD i EU koji su dostigli najniži nivo u poslednjih nekoliko decenija, a moguće je i od Drugog svetskog rata.

“Smatram da je nesrećna okolnost što se ovaj dijalog pokušava pokrenuti bez koordinacije, jer nema sumnje da SAD i EU imaju na raspolaganju više instrumenata kada deluju zajedno nego kada to čine odvojeno… Ni Kosovu niti Srbiji nije u interesu da biraju stranu između 'slonova”. Kao što smo već pomenuli, sada su veoma komplikovani odnosi između SAD-a i EU i mnoge zemlje nastoje da izbegnu da se nađu u unakrsnoj vatri”, rekao je on.

Smatra da poboljšanje ekonomske situacije i angažman ne može da posluži kao zamena za političko rešenje.

“To smo naučili iz mnogo slučajeva. Postoje zajedničke investicije između Srba i Bošnjaka u BiH, ali to nije pomoglo. Ima i slučajeva ekonomskog partnerstva između Palestinaca i Izraelaca, ali to nije bilo od velikog značaja. Kina i Japan imaju veliku trgovinsku razmenu, ali njihovi odnosi su veoma loši. Dakle, na kraju dana rešenje za odnose Srbije i Kosova tiče se politike, a ne trgovine i investicija. Ekonomska razmena može da pomogne i usmeri odnose u pravom smeru, može da stvori pozitivan zamah unutar zemlje kada se lideri nađu u situaciji da donesu teške odluke za koje moraju da pridobiju podršku javnosti”, naveo je Kapčan.

On je ocenio da je put u Vašington važan, ali izaziva i izvesnu zabrinutost u Evropi.

“No, ja ne mislim da je to potez kojim će Brisel biti trajno ostavljen po strani. Mislim da će se EU kontinuirano i snažno diplomatski angažovati u pregovorima Prištine i Beograda”, zaključio je Kapčan.

(Kosovoonline-B92)