четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Члан Савета за спољне послове САД Чарлс Капчан: Било би чудно да се организује тако велики састанак делегација Србије и Косова 27. јуна у САД, а да се кући врате без икаквог договора
Хроника

Члан Савета за спољне послове САД Чарлс Капчан: Било би чудно да се организује тако велики састанак делегација Србије и Косова 27. јуна у САД, а да се кући врате без икаквог договора

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. јун 2020.

 "Било би чудно да се организује тако велики састанак, као што је сусрет делегација Београда и Приштине 27. јуна, а да се кући врате без икаквог договора."

То каже члан америчког Савета за спољне послове и професор Универзитета Џорџтаун Чарлс Капчан, а преноси Радио слободна Европа.

Иако се скуп одржава у тренутку када су односи САД и Европске уније можда на најнижем нивоу од Другог светског рата, Капчан сматра да и Европа мора да се укљлучи у процес, “јер је Балкан њен део и тежи чланству у ЕУ као крајњем циљу. Стога ЕУ мора да буде део ове једначине”.

Говорећи о идеји корекције граница, односно размене територија Капчан је навео да му је познато да се о томе неко време разговара.

Према његовим речима, то је било веома контроверзно питање све док Трампова администрација није почела да га одбацује. У случају реализације, то би било веома спорно питање на Косову и у извесној мери у Србији, сматра он.

“Претпостављам да је та идеја и даље у игри, јер су је Тачи и Вучић разматрали у прошлости. Ја сматрам да треба да буде на столу - не зато што мислим да у том смеру треба да иду преговори и нисам присталица те опције. Међутим, ако је размена територија једини начин да две земље постигну споразум, осигуравајући трајан мира – онда нека буде део разговора”, навео је Капчан у интервјуу за РСЕ.

Према његовом мишљењу, неколико ствари у комбинацији је довело до организовања овог сусрета. Једна је промена Владе Косова. Претходни премијер Аљбин Курти је био резервисан према дијалогу и укидању таксе на робу из Србије.

“Још увек не знамо јасну позицију новог премијера Хотија о различитим питањима. Издао је саопштење које, чини се, указује на дистанцу између њега и председника Тачија. Но, очигледно је да Тачи и даље има кључну улогу у преговорима са Београдом. Укидање увозних такси отвара простор за наставак дијалога са Србијом. То је на трагу напретка имајући у виду договор о успостављању транспортних веза почетком године”, рекао је он.

Сматра да ће састанак у Белој кући бити више усредсређен на утврђивање динамике и покретања процеса.

“Сада видимо спремност Београда да узврати обустављањем кампање за повлачење независности Косова. Тако се генерално приводе крају дугогодишња ривалства када обе стране сигнализирају једна другој да су спремне на споразум. Дакле, у случају Србије и Косова неко време трају припреме и зато се може очекивати известан напредак у разговорима у Вашингтону. Сумњам да би се овом скупу дао такав значај да макар не постоји нада да се може остварити значајан напредак”, навео је Капчан.

Каже да се може спекулисати да би исход могао бити конкретан споразум, пре свега о трговини, затим о трајној суспензији кампање за повлачење независности Косова, као и о мапи пута , односно како ће се нормализовати односи.

“Та мапа пута би могла онда да послужи као основа за континуиране разговоре. Мислим да у те преговоре мора да се укључи и Европска унија јер она има на располагању механизме, пре свега чланство у њој. То је играло важну улогу у усмеравању не само балканских, већ и земаља у Централној Европи у позитивном и демократском правцу”, објашњава.

Капчан је указао да ће сусрет у Вашингтону уследити убрзо након парламентарних избора у Србији 21. јуна, што значи, како каже, да ће Вучић имати иза себе изборну кампању у тренутку када започне ове важне преговоре.

“Будући да се очекује добар резултат његове Српске напредне странке, ови избори ће повећати Вучићев маневарски простор и потенцијално му омогући прављење компромиса које би можда избегавао ако би се нашао у слабијој позициј…Вучић је веома вешт у обраћању различитим публикама – било да се прикаже као проевропски политичар, затим да нагиње Путину, или да је проамерички оријентисан. У свим случајевима он то ради веома добро. То је један од његових адута као политичара. политичкој ситуацији”, сматра Капчан.

Према његовим речима, сведоци смо да се дијалог Београда и Приштине нашао у замци погоршаних односа између САД и ЕУ који су достигли најнижи ниво у последњих неколико деценија, а могуће је и од Другог светског рата.

“Сматрам да је несрећна околност што се овај дијалог покушава покренути без координације, јер нема сумње да САД и ЕУ имају на располагању више инструмената када делују заједно него када то чине одвојено… Ни Косову нити Србији није у интересу да бирају страну између 'слонова”. Као што смо већ поменули, сада су веома компликовани односи између САД-а и ЕУ и многе земље настоје да избегну да се нађу у унакрсној ватри”, рекао је он.

Сматра да побољшање економске ситуације и ангажман не може да послужи као замена за политичко решење.

“То смо научили из много случајева. Постоје заједничке инвестиције између Срба и Бошњака у БиХ, али то није помогло. Има и случајева економског партнерства између Палестинаца и Израелаца, али то није било од великог значаја. Кина и Јапан имају велику трговинску размену, али њихови односи су веома лоши. Дакле, на крају дана решење за односе Србије и Косова тиче се политике, а не трговине и инвестиција. Економска размена може да помогне и усмери односе у правом смеру, може да створи позитиван замах унутар земље када се лидери нађу у ситуацији да донесу тешке одлуке за које морају да придобију подршку јавности”, навео је Капчан.

Он је оценио да је пут у Вашингтон важан, али изазива и извесну забринутост у Европи.

“Но, ја не мислим да је то потез којим ће Брисел бити трајно остављен по страни. Мислим да ће се ЕУ континуирано и снажно дипломатски ангажовати у преговорима Приштине и Београда”, закључио је Капчан.

(Косовоонлине-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер