субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Четири деценије од рођења Интернета
Хроника

Четири деценије од рођења Интернета

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. октобар 2009.

Прошло је пуних 40 година од када су два рачунара на факултетима у Сједињеним Америчким Државама разменила електронске податке, чиме је званично почела ера Интернета.

На данашњи дан пре 40 година између два рачунара у Сједињеним Америчким Државама послата је кратка порука-"ло". Иако је веза након две секунде пукла, Интернет је створен.

Семјуел Морзе је 1844. године учинио до тада нешто незамисливо-телеграфским апаратом послао је кратку поруку од Балтимора до Вашингтона користећи своју телеграфску справу и мрежу каблова дугу 60 километара разапету између два америчка града. У краткој поруци послата је реченица из Библије-"Шта то беше Божије дело?".

Готово 125 година касније, тачније 29. октобра 1969. године, професор Леонард Клајнрок са америчког универзитета Лос Анђлес размишљао је шта да пошаље као прву и историјску реченицу у мрежи коју су чинила два рачунара на два америчка факултета.

"У канцеларији смо се налазили само програмер и ја. Нисмо осмислили неку звучну реченицу попут осталих", изјавио је за немачки државни радио "Дојче веле" сада 75-годишњи професор, који је прошле године награђен америчком Националном медаљом за науку управо за откриће које представља темељ Интернета.

Експеримент се није одвијао како је било замишљено. Клајнрок у почетку није успео да повеже рачунар са Калифорнијског универзитета са оним на универзитету Стенфорд у Северној Каролини.

Прва веза између два рачунара прекинута је после само две секунде. Клајнрок је успео да пошаље тек два слова-"ло".

Уређај који је био задужен за пренос прве поруке био је величине фрижидера. Није завршио на отпаду, већ се још увек налази у малој соби на Калифорнијском универзитету као сведок времена.

Клајнрок каже да данашњи и најобичнији мобилни уређаји имају више снаге од тог уређаја.

"Тако је ружан, а уједно тако леп. Он је мој драги пријатељ. Урадио је оно што се од њега очекивало. Касније су уређаји напредовали да бисмо имали оно што данас зовемо-Интернет", рекао је Клајнрок.

Клајнрок је вестан да је Интернет изродио и неке нежељене појаве попут крађе података или дечје порнографије, али је уверен да његове позитивне стране надмашују оне лоше.

"Оно што ме највише брине је чињеница да смо неке од тих ствари могли да спречимо", изјавио је Клајнрок за немачки радио.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер