Početna strana > Hronika > Cetinje: Milo Đukanović saopštio da neće potpisati Izmene zakona o državnom tužilaštvu koje je Skupština usvojila prošle nedelje
Hronika

Cetinje: Milo Đukanović saopštio da neće potpisati Izmene zakona o državnom tužilaštvu koje je Skupština usvojila prošle nedelje

PDF Štampa El. pošta
sreda, 19. maj 2021.

Predsednik Crne Gore Milo Đukanović saopštio je da neće potpisati Izmene zakona o državnom tužilaštvu koje je Skupština usvojila prošle nedelje. "Danas ću vratiti tužilačke zakone parlamentu na ponovno odlučivanje", rekao je Đukanović na godišnjoj konferenciji za novinare održanoj na Cetinju.

Đukanović ima pravo po Ustavu da vrati na ponovno odlučivanje zakon koji usvoji parlament. Nakon što ih parlament ponovo usvoji, po Ustavu ih međutim mora potpisati.

Predsednik je u uvodnom obraćanju rekao da se Demokratska partija socijalista (DPS) nije uplašila donošenja tužilačkih zakona.

Poslanici vladajuće većine u Skupštini Crne Gore su prošle nedelje izglasali izmene Zakona o državnom tužilaštvu čime se omogućava smenjivanje čelnika Tužilaštva.

„Ovim zakonima ugroženo je ustavno pravni sistem Crne Gore. Ustav predviđa podeljeni sistem vlasti, ali ne predviđa kontrolu nad sudskom vlasšću, ruše se temeljni demokratski pricnipi, ruši se partnerstvo sa EU. Venecijanska komisija je u dva navrata jasno saopštila primedbe na intenciju koju su nudila dva tužilačka zakona. I poslednje mišljenje Venecijanske komisije jeste da je neprihvatljivo da se tužilac bira izvan tužilačke organizacije. Sve to je brutalno ignorisano od strane vladajuće koalicije jer oni ne veruju da ima bilo koga ko je spreman da preuzme partijski bič koji oni pokušavaju da im uguraju u svoje ruke“, rekao je Đukanović.

DF najavio pokretanja opoziva Đukanovića

Vladajući Demokratski front (DF) najavio je da će tražiti izjašnjenje od Ustavnog suda i pokrenuti opoziv predsednika Crne Gore Mila Đukanovića zbog izjava oko toga ko može biti ambasador Crne Gore. Đukanović je ranije na godišnjoj konferenciji na Cetinju rekao da oni koji su bili protiv obnove crnogorske nezavisnosti i protiv ostvarenja države u prethodnih 15 godina nemaju moralno pravo da traže saglasnost Crne Gore da budu njeni predstavnici.

Iz DF-a je saopšteno da je Đukanović ovom izjavom prekršio Ustav i osnovna ljudska prava određenih ljudi.

„Misli se na ambasadore i ljude koji 21. maja nisu glasali za nezavisnost Crne Gore. Građani ove države koji su učestvovali na jednom izjašnjavanju, plebiscitu zbog toga kako su se izjasnili ne mogu da obavljaju javnu funkciju u zemlji u kojoj je Milo Đukanović predsednik i šef režima 30 godina“, kazao je poslanik DF-a Slaven Radunović.

Đukanović je danas kazao i da je počeo proces konsultacija za izbor novih ambasadora u inostranstvu.

„Konsultativni proces je u toku, dobio sam predlog za 18 ambasadora, usaglasili smo se oko jednog broja ambasadora čime su se stekli uslovi da se nastavi procedura, da se zatraži agreman od zemalja prijema i da se stvore uslovi da ti ambasadori što pre zauzmu svoja odgovorna mesta. Oko drugog dela se nismo složili. Verujem da se oko jednog dela nećemo ni složiti i to je potpuno jasno, ali smo pokazali spremnost da dodatno razmislimo i razmenimo argumente, da je eventualno moguće pronaći razloge da se još jednom broju ambasadora obezbedi saglasnost i da se što pre uspostavi puna funkcionalnost diplomatsko-konzularne službe“, naglasio je on.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner