субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Центар "Симон Визентал": САД нису извеле пред суд нацисту који већ деценијама мирно живи у Минесоти
Хроника

Центар "Симон Визентал": САД нису извеле пред суд нацисту који већ деценијама мирно живи у Минесоти

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. април 2015.

ЈЕРУСАЛИМ - Центар "Симон Визентал", који се бави откривањем злочинаца из Другог светског рата, критиковао је данас Сједињене Америчке Државе због тога што нису извеле пред суд једног нацисту који већ деценијама мирно живи у Минесоти.

Центар је због тога одлучио да рејтинг, којим одређује у којој мери су све државе света посвећене откривању и хапшењу нациста, за Сједињене Државе смањи са А на Б.

Према речима директора Центра "Симон Визентал" за Израел Ефраима Зурофа, чињеница да САД нису предузеле ништа против Михаела Каркока само је један од разлога за умањење рејтинга Америци.

Америчка новинска агенција АП је 2013. године открила да је Каркок, командант једног Ш одреда оптужен за ратне злочине, стигао у Минесоту непосредно по оконачњу Другог светског рата и никада није имао проблема са властима.

Утврђено је да је он командовао јединицом која је током Другог светског рата спалила више села, са свим њиховим становницима, укључујући жене и децу.

После рата се пријавио америчким имиграционим властима, којима је прећутао своје учешће у рату, и омогућено му је да се настани у Минесоти.

Центар "Симон Визентал" је у извештају похвалио Немачку, због тога што је усвојила законе који знатно олакшавају процесуирање бивших нациста.

Немачки тзужиоци су до сада могли да суде само онима који су већ били осумњичени за ратне злочине, а сада свима који су служили у концентрационим логорима може да се суди за саучесништво у извршавању ратних злочина, или масовних убистава.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер