петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Чедомир Попов: Одвајањем од Србије нестала би Војводина
Хроника

Чедомир Попов: Одвајањем од Србије нестала би Војводина

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. мај 2009.

Више пута у историји, Срби су губили осећај за јединство, и отуда, уместо изградњом односа са другим нацијама, били су заокупљени собом. Тај неспоразум Срба са Србима распламсава се и данас, у ери хегемонистичког глобализма, који диктирају моћне силе, мељући све, па и народе који им се нађу на путу. И баш сада, у том вртложном и пресудном времену, наша матична држава подељена је на две Србије - упозорава, у интервјуу "Вечерњим новостима", академик, угледни историчар и председник Матице српске у Новом Саду др Чедомир Попов. На питање новинара могу ли се те недаће српског народа, најзад, превазићи, Попов каже:

- Расцеп је толико продубљен да све више угрожавају наш национални идентитет и опстанак. Али, треба се надати, јер то је императив овог немилосрдног времена. Ту није у питању само достојанство, већ су у питању и егзистенција и живот нације, избегавање судбине недефинисаног становништва "ових простора" и припадника отуђених, анонимних индивидуа, без историје, вере и језика. Од такве судбине, каже Лешек Колаковски, могу да се избаве само народи који у себи нађу јединства, снаге и воље да јој се одупру.

Чедомир Попов је мишљења да се “на несрећу” може говорити о две Војводине

- Једна Војводина жели да остане на путу својих предака из Аустроугарске, трајно сједињена с матицом Србијом, а друга као да се труди да те везе кида, једну по једну, да их што више размекша. Ни овде Срби нису сложни, и Војводина је располућена.

Чедомир Попов је прокоментарисао и приметан изостанак највиших политичких представника Републике и Покрајине на свечаностима поводом најважнијих датума Матице српске, најстарије српске културне институције основане 1826. у Пешти:

- То траје безмало годину дана, откад сам изабран за председника Матице. Можда им смета то што мене прати глас српског националисте. Тога се не стидим, напротив. Код нас је намерно пласирана заблуда да националисти поштују само своју нацију а нетрпељиви су према осталим нацијама. Не, то раде шовинисти.

И то ће вам рећи сваки Француз, Немац или Енглез.

Још 2002. године, када је академик Александар Фира припремао "основни закон", Чедомир Попов је упозоравао да он нуди Војводини државност "на тацни". А о Предлогу војвођанског статута, Попов каже:

- Овај статут не би био трагично лош да није у њему неколико ствари. Не може аутономна област, покрајина или регија да има атрибуте суверене државе, да прави посебне међудржавне уговоре, да има представнике у иностранству... Овај статут одраз је лоше атмосфере присутне последњих година, у којој се Војводина погађа са Србијом. Та атмосфера захвата недовољно обавештен свет, стварају се погрешне представе о томе како Србија исцрпљује Војводину. Заборавља се да је Војводина, као и цела Србија, економски девастирана у Југославији после Другог светског рата, а не последњих година.

На новинарско питање које су природне координате аутономије Војводине, Попов је рекао:

- Логично је да Војводина има своје изворне приходе којима финансира своје социјалне програме, здравство и културу, како Срба, тако и националних мањина. У Предлогу статута, у једној реченици тврди се да је Војводина део Србије, а уједно и европска регија. То је контрадикција, бесмислица. Покрајина у Европу може и треба да иде са својом државом Србијом. Па, ниједан Немац неће вам рећи - ја сам из те и те регије која је у саставу Немачке. То је бесмислица.

За Попова би одвајање од Србије могло да буде погубно, првенствено за Војводину.

- Одвајањем би нестала Војводина, а не Србија, јер Србија је кроз историју опстајала без Војводине. Не треба заборавити да, осим оног кратког периода српског војводства из 1848. у оквиру Аустроугарске, Војводина никада формалноправно није била самостална до 1945. године. У том смислу, тежња да се прикаже традиција самосталности Војводине нема историјско утемељење.
За мене је аутономија врло изразито осећање посебне завичајности. Срце ми и данас заигра када пређем Тису. Волим Зрењанин, мада сам тамо провео само детињство. Али, то уопште не подразумева и тежњу да се ми одвојимо од Србије.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер