Početna strana > Hronika > Bugarska: Nema razloga za preispitivanje odluke o oslobađanju Agima Čekua
Hronika

Bugarska: Nema razloga za preispitivanje odluke o oslobađanju Agima Čekua

PDF Štampa El. pošta
subota, 27. jun 2009.
SOFIJA – Bugarska nema razloga da preispituje odluku o oslobađanju bivšeg kosovskog premijera Agima Čekua, izjavila je zamenica bugarskog glavnog tužioca Galina Toneva.

„To bi moglo biti učinjeno samo ako bi Srbija poslala dokumente koji bi dali motiva za takav potez. Garantujem da su bugarske pravosudne vlasti postupile u potpunosti u skladu sa domaćim i međunarodnim zakonima”, rekla je Toneva, prenela je bugarska agencija BNN.

Šef bugarske diplomatije Ivajlo Kalfin prethodno je izjavio da slučaj Čeku nije političko, već pravno pitanje koje je rešeno na sudu, prenosi danas bugarski portal Standart.

„Bugarski sud uzeo je u obzir sve pravne činjenice i procenio ih na način na koji se to očekuje, budući da postoje međunarodne konvencije koje štite Čekua tokom posete Bugarskoj”, dodao je Kalfin.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče da od bugarskih organa očekuje objašnjenje zbog ukidanja pritvora bivšem kosovskom premijeru Agimu Čeku, navodeći da to ne doprinosi dobrosusedskim odnosima.

Kalfin je naglasio da ne bi želeo da slučaj Čeku na bilo koji način utiče na odnose Bugarske i Srbije.

Bivšem premijeru Kosova i lideru Socijaldemokratske partije Agimu Čekuu pritvor je ukinut u četvrtak uveče odlukom bugarskog suda.

Čeku je novinarima nakon puštanja izjavio da će ostati najverovatnije do ponedeljka u Bugarskoj, do isteka predviđenog vremena za moguću žalbu tužilaštva na oslobađajuću presudu.

Bivši kosovski premijer je uhapšen u utorak na bugarsko-makedonskoj granici, po crvenoj Interpolovoj poternici nakon zahteva srpskih vlasti. Pre toga je dva puta hapšen, u Sloveniji i Mađarskoj, ali je oba puta oslobođen. U maju 2009, on je proteran iz Kolumbije, na osnovu poternice Interpola.

(Beta)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner