петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брисел: Опоравак привреде ЕУ сувише спор и болан
Хроника

Брисел: Опоравак привреде ЕУ сувише спор и болан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. септембар 2009.

Иако је излазак из рецесије на видику, економију Европске уније до краја 2009. године очекује пад од 4 процента, саопштено је у Бриселу. Опоравак од рецесије биће значајно отежан и порастом незапослености.

Само у другом кварталу ове године број запослених у ЕУ је опао за 0,6 процената. Светска привреда полако излази из кризе. Позитивне резултате бележе економије Кине, САД, Јапана, а и неке од земаља ЕУ „у плусу“ су, по први пут после дужег времена.

Први пут од почетка економске кризе стање у економији ЕУ представљено је са благим оптимизмом у Бриселу. Комесар за економска и монетарна питања Хоакин Алмунија је изјавио:

„Завршићемо 2009-ту годину у бољој позицији него што смо очекивали пре пар месеци. То нам сада даје позитивнији поглед како на остатак године тако и на почетак 2010.“

Међутим оваква „позитивна еволуција“ мора се прихватити са доста резерве. Она је у великој мери заслуга конкретних стимулативних пакета и питање је шта ће се десити када се стимулативне мере једном повуку.

Иако се ситуација у европској економији полако поправља, јавне финансије и тржиште рада и даље очекују тешки дани. Број запослених се у другом кварталу у еврозони смањио за 0,5 процената,а у ЕУ за 0,6 процената. Европа се тако данас бори са највећом стопом незапослености у последњих десет година, а пун ударац економске кризе на тржиште рада у Европи се тек очекује. Такође очекује се и да инфлација, на нивоу ЕУ, буде 0,9 процената у 2009. години.

Из Европске комисије упозоравају да врло опрезно и мудро треба поступати у наредном периоду. Мере за борбу против економске кризе и даље су на снази, али је у плану и излазна стратегија. Комесар Алмунија је најавио:

„Разговараћемо до краја 2009. године о излазној стратегији. Потребно је да је дефинишемо али и координишемо на европском нивоу. И даље морамо да будемо приправни у борби против кризе, али и политички опредељени да сарађујемо како би наше активности биле што ефикасније.“

Широм ЕУ могу се видети и разлике када је у питању развој економске ситуације. Тако је рецимо Немачка привреда у последњем периоду забележила већи раст од просечног у ЕУ, док је истовремено инфлација нижа од европског просека.

Очекује се да немачка привреда настави са оваквим позитивним тенденцијама. Истовремено пољска привреда која је почетком године бележила највећи раст, сада је успорена. Економије у Шпанији и Италији иду ка стабилизацији и полако се поправљају, речено је поред осталог у Бриселу.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер