среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бранкица Јанковић: Српско друштво дало добар пример поштовања људских права избеглица и миграната
Хроника

Бранкица Јанковић: Српско друштво дало добар пример поштовања људских права избеглица и миграната

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. март 2016.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић указала је да је ове године изузетно значајно обележавање 21. марта, Међународног дана борбе против расизма, пре свега због мигрантске кризе која представља велики изазов савременог друштва, напомињући да је српско друштво дало добар пример поштовања људских права избеглица и миграната.

Brankica Janković

Повереник за заштиту равноправности имао је веома мали број притужби које се односе на дискриминацију избеглица и миграната, а оне су се углавном односиле на медијска извештавања у којима су се износиле предрасуде и подстицала нетрпељивост, наводи се у саопштењу саопштила је канцеларија Повереника.

"Поштујући слободу говора, али и обавезу да та слобода не угрожава достојанство других, Повереник је указивао на неопходност толерантног и хуманог односа према људима који су избегли из ратом захваћених подручја", истакла је Повереница.

Као и претходних година, Поверенику је стизао велики број притужби које су се односиле на дискриминацију ромске мањине у различитим сегментима живота: од здравствене заштите до услова становања.

Забрињавајући су и резултати истраживања УНХЦР-а у Србији који указују да интерно расељени Роми имају најлошији положај од свих рањивих група у Србији, чак и од припадника ромске мањине који чине домицилно становништво.

Због свих опасности које расизам и ксенофобија са собом носе, неопходно је увек бити на опрезу и не треба заборавити да је искорењавање ових појава дуг процес, а да се толеранција и прихватање различитости уче од малих ногу.

Изузетно је значајно, како се додаје у саопштењу, градити толерантно и модерно друштво са јаким институцијама, а сваки изоловани и појединачни случај расизма мора наићи на осуду свих релевантних актера и јавности у Србији, закључила је Повереница.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер