Početna strana > Hronika > Boško Jakšić: Opozicija nema politiku za Kosovo; Ljiljana Smajlović: Građani su na izborima 2008. pokazali da im je važniji bezvizni režim nego priča o KiM
Hronika

Boško Jakšić: Opozicija nema politiku za Kosovo; Ljiljana Smajlović: Građani su na izborima 2008. pokazali da im je važniji bezvizni režim nego priča o KiM

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. mart 2018.

 Poseta Vesa Mičela Beogradu i Prištini pokazala je da je Kosovo i dalje mezimče Vašingtona, ocenili su za N1 novinarka Ljiljana Smajlović i spoljnopolitički komentator Boško Jakšić. Dok Jakšić očekuje da će Beogradu biti širom otvorena vrata EU u zamenu za stolicu Kosovu u UN, Smajlović upozorava da je to veliki ustupak za tako maglovitu nagradu.

Ljiljana Smajlović je u emisiji "N1 direktno" istakla da za razliku od Brajana Hojta Jia, kod Vesa Mičela nema dileme da je reč o čoveku koji je zaista deo administracije predsednika Donalda Trampa, i da su poruke koje je preneo, zvanična politika Vašingtona. A, te poruke, smatra, nisu bile dobre po Srbiju.

Smajlović, naime, ocenjuje da je Kosovo dobilo poklon u vidu tvrdog stava da SAD neće dozvoliti da bilo ko stavi veto na formiranje vojske Kosova, dok je glavni problem Beograda – potpuni zastoj u formiranju Zajednice srpskih opština – uopšteno pomenut “pod firmom - nije lepo da se ne ispunjavaju dogovori”.

Jakšić je saglasan sa ocenom da je poseta Mičela pokazala da se u politici Vašingtona nije ništa bitno promenilo, ocenjujući da je Kosovo i dalje “mezimče” Vašingtona.

On ipak ne isključuje mogućnost da je obećanje Kosovu da će dobiti vojsku – što je, kako objašnjava, dugotrajan proces – zapravo neka vrsta nagrade kako bi se nastavio rad na formiranju ZSO.

Jakšić je dodao da je pitanje ZSO, pitanje elementarne dobre volje. “Ako hoće da preuzmu inicijativu, (SAD) moraju da pritisnu Prištinu oko ZSO”, smatra on.

Iako je saglasna sa ocenom da je Kosovo “mezimče” SAD, Smajlović smatra da je Ves Mičel, ukoliko je želeo da ubedi Srbiju da su SAD “pošten broker”, morao bar nekako da se zgrane nad tim što se sporazum o ZSO ne realizuje već pet godina.

SAD su tu zbog Rusije, a ne Kosova i Srbije

Gosti "N1 direktno" saglasni su i da je američka diplomatska aktivnost u regionu usledila kao odgovor na jačanjeuticaja Rusije na ovim prostorima, ali imaju različito viđenje pozicije Srbije u tim odnosima.

Smajlović smatra da aktuelna situacija predstavlja dvosekli mač, jer je Srbija zapadu sumnjiva zato što su joj Rusi “simpatični”, ali im je upravo zbog toga i zanimljiva.

“To rade protiv nas, i u našu korist. Ima smisla neko manevrisanje, pregovarčka taktika. Može se nešto izvući na vešt način. Vidim krizu kao šansu (…) Da ne sedimo na dve stolice, ni dolazili ne bi”, ocenila je ona.

Jakšić, s druge strane, smatra da Srbija neće moći još dugo da sedi na dve stolice, jer se zahtevi i jedni i druge strane zaoštravaju.

“Ne toliko da bi nas neko uzeo pod svoje, koliko da bi blokirao drugu stranu da ima jak uticaj (…) Ne vidim neku potrebu da Srbija zavodi sankcije Rusiji sem kao dokaz vernosti EU. Njima je to neophodno kao gest, a ne što bi to bile neke sankcije. To vreme se skraćuje na jedan način nepovoljan po nas”, upozorio je on.

Takođe smatra i da uključivanje Rusije u dijalog Beograda i Prištine, i vraćanje formata pregovora u UN, ne bi bilo dobro, jer se u ovakvom trenutku međusobnih odnosa Moskve i Vašingtona, do rešenja ne bi došlo ni u naredne dve decenije.

Kako da obe strane budu podjednako (ne)zadovoljne?

Predsednik Vučić je u više navrata rekao da da će Srbija pokušati da dođe do kompromisa za rešenje Kosova, po kojem bi obe strane bile podjednako nezadovoljne.

Smajlović je rekla da se nada da taj kompromis ne podrazumeva ono što se u poslednje vreme pominje u medijima – šira ovlašćenja za ZSO.

“Kada niste dobili još ni ZSO, a da se očekuje od vas da pravite ustupke, da prestanete da se opirete priznanjima, da Kosovo dobije stolicu u UN… ne znam kakav bi pregovarač to zamenio za šira ovlašćenja nečega što pet godina nije uspeo da isposluje”, navela je ona.

Jakšić je rekao da ima saznanja da su Vučiću, uoči posete Berlinu, predočeni ozbiljni dokumenti oko razmene teritorija – Preševske doline za sever Kosova - ali da on lično ne veruje da bi takvo rešenje bilo održivo.

Kaže da postoji mnogo opcija, ali da je “njegova vizija” da bi kompromis mogao da bude stolica za Kosovo u UN u zamenu za širom otvorena vrata za Srbiju u EU, što bi, kako kaže, bilo propraćeno ozbiljnim investicionim zahvatima u cilju stabilizacije i bržeg razvoja zemlje.

“Mislim da postoje snažni uslovi gde bi Srbija bila nagrađena za to. Svako nešto gubi i nešto dobija (…) Dobijamo podršku EU, rešavamo jedan spor, i Srbija nije priznala nezavisno Kosovo”, objasnio je on.

Smajlović, s druge strane, ocenjuje da bi takav razvoj događaja podrazumevao da Srbija čini najveći ustupak da bi možda kroz šest godina postala članica EU. Smatra i da aktuelni evropski lideri obećavaju Srbiji evropsku perspektivu upravo zato jer znaju da 2025. neće biti na funkcijama da ta obećanja i ispune.

Opozicija nema politiku za Kosovo

 Komentarišući tvrdnje predsednika Vučića da su mu dva opoziciona lidera javila da je tokom njihovog razgovora sa Mičelom rečeno da treba pustiti Vučića da rešava kosovski problem, da bi ga "na tome srušili", Jakšić je ocenio da se radi o lukavom političkom potezu, jer se sada četiri lidera opozicije koja su bila na sastanku sigurno preisputuju ko su ta dvojica koja su se javila Vučiću.

Jakšić je podsetio na svoj raniji stav da je najveća prepreka unutrašnjem dijalogu o Kosovu, njegov inicijator, jer kako sesti za sto sa nekim ko vas naziva “lopovom, secikesom i kriminalcem”, što je na kraju dovelo do toga da svi skupovi liče na “familijarnu debatu, unutar SNS-a”.

“Ali plašim se da postoji i druga opasnost - kada opozicija kaže da ne želi da učestvuje u dijalogu, da nemaju ni politiku o Kosovu”, ocenio je Jakšić.

Dodao je i da bi paradoks bio da opozicija ruši Vučića na politici koja bi Srbiju približila EU.

Jakšić je rekao i da je sada pitanje kako će se javnost ubediti u potpisivanje pravno obavezujućeg sporazuma sa Prištinom, kada je deset godina “formatizovana” na potpuno drugačiji način, te da stoga ne veruje da će biti referenduma, već da će taj sporazum Vučić izgurati kroz parlament.

Smajlović je dodala da ne razume zašto opozicija, kada se već trudi da sruši Vučića zbog njegove politike, ne bi zinela svoje mišljenje o tako važnom pitanju kao što je Kosovo.

Smatra i da je neka vrsta referenduma o Kosovu održana posle ostavke premijera Vojislava Koštunice 2008. godine, kada su građani izneli jasan stav da im je “važniji bezvizni režim od priče o Kosovu”.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner