среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борислав Стефановић: Еулекс ће бити одговоран за асистирање у најављеној једностраној акцији Приштине
Хроника

Борислав Стефановић: Еулекс ће бити одговоран за асистирање у најављеној једностраној акцији Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. септембар 2011.

Шеф преговарачког тима Београда у дијалогу с Приштином Борислав Стефановић изјавио је да је у Бриселу 2. септембра разговарано само о царинском печату и пратећој документацији и да није било ни речи о административним прелазима, што значи да ће Еулекс бити одговоран за свако евентуално асистирање у најављеној једностраној акцији Приштине.

"Медијима смо данас доставили текст договора из Брисела где се јасно види да разговорамо само о печату и пратећој документацији, у складу са ставом Унмика и Резолуцијом 1244, тј правилима ЦЕФТЕ, која ће омогућити нормалан промет робе", рекао је Стефановић за Тањуг.

Он је додао и да се из тог документа види да се није уопште разговарало о прелазима, као и да је медијима достављен план од шест тачака Бан Ки Муна, који је усвојен и подржан од стране СБ Уједињених нација.

"Доставили смо и да медији виде те документе, из којих је јасно да су прелази 1 и 31 за Републику Србију посебни у сваком смислу и за нас је једино могуће да се о њима прави посебан договор. Свако одступање од става СБ УН и плана од шест тачка Бан Ки Муна за нас је неприхватљиво", напоменуо је Стефановић и додао да је једини начин да се тај проблем реши кроз дијалог.

Ово што Приштина покушава је једнострана акција, којом се нарушава међународно установљено правило за функционисање прелаза 1 и 31, казао је Стефановић и додао: "Наша позиција и правно и политички је исправна. Јако је важно у овој ситуацији да, најпре, ми сачувамо јединство. Да се грађани уздрже од било каквих одговора на провокације, којих ће бити".

Он је подвукао да је потребно да сви знају да ни Србија, ни њени грађани неће прибећи насилним актима и да ће сталожено и достојанствено бранити своје легитимне националне интересе и чинити то са намером "да добијемо могућност договора око регулисања прелаза Јариње и Брњак".

Све остало је једнострана активност која води дестабилизацији, напоменуо је Стефановић и додао да још има могућности да се проблем реши дијалогом.

"Ми вршимо континуиран међународни притисак да се Приштина обесхрабри од предузимања овог корака. У сталној смо вези и координацији са органима власти на северу КиМ и с нашим грађанима, и представници државе Србије и Владе Србије ће ускоро бити са грађанима на лицу места" најавио је Стефановић.

Он је рекао и да је српска страна дала конкретан предлог Европској унији како треба регулисати прелазе Јариње и Брњак, као и понуду у том смислу и предлог који не подразумева ни на који начин било какво присуство такозваних цариника Косова.
Стефановић је поновио да присуство Еулекса на прелазима није спорно.

"Еулекс мора да функционише на статусно неутралан начин. Еулекс је добио могућност да се распореди на основу одлуке СБ, и за свако асистирање Приштини у једностраном акту, они сносе одговорност. Као што сносе одговорност за било какве негативне последице тог чина који Приштина намерава сутра да предузме", навео је Стефановић.

На питање да ли очекује да се о режиму на административним прелазима Јариње и Брњак разговара у следећој рунди дијалога у Бриселу, 28. септембра, Стефановић је казао да ће српска страна бити стрпљива.

"Очекујемо да добијемо могућност да се договоримо око самих прелаза, пошто ту могућност до сада нисмо добили, и та могућност је једини начин да се овај проблем трајно реши. Иначе, грађани неће прихватити такозване царинике Косова, ни држава Србија не може да их прихвати", закључио је Стефановић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер