субота, 30. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Увек сам био и против поделе Косова и против независности Косова - мора да се уђе у ревизију Бриселског споразума
Хроника

Борис Тадић: Увек сам био и против поделе Косова и против независности Косова - мора да се уђе у ревизију Бриселског споразума

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. март 2019.

 Некадашњи председник Србије и лидер Социјалдемократске странке Борис Тадић изјавио је данас да никада није био за то да се Косово подели, већ да је прихватио ентитетско решење, оцењујући да се мора ући у ревизију Бриселског споразума, што је „екстремно опасно“.

„Ја мислим да мора да се уђе у ревизију Бриселског споразума и да је то јако битан моменат, али да је то сада екстремно опасна ситуација, јер сваки међународни уговор који се потпише веома тешко ревидира без одређених последица по онога ко то хоће“, казао је Тадић за Радио-телевизију Војводине.

Он је рекао да данас српска позиција у међународном смислу није боља него што је била, јер подржаваоци Србије на теми Косова – „Кина и Русија имају различите позиције“.

„Кина има позицију једне Кине и она је вечни подржавалац интереса Србије, која се бори за свој територијални интегритет. Русија има двоструке позиције. Русија на одређеним позицијама као што је Крим има позицију која више одговара Албанцима, који су желели да отцепе Косово од Србије, а на теми Чечније и јужно кавкаских република има позицију Србије“, казао је Тадић.

Ја нисам за независност Косова. Мој план је подразумевао да Србија задржава суверенитет на Косову и Метохији и да нема места за Косово и Метохију у Уједињеним нацијама. То је моја позиција и данас

Тадић је истакао да никада није био за залеђен конфликт, већ да је желео компромисно и фер решење, које ће бити и за интересе албанске стране.

„Ја сам желео решење. Ја нисам за независност Косова. Мој план је подразумевао да Србија задржава суверенитет на Косову и Метохији и да нема места за Косово и Метохију у Уједињеним нацијама. То је моја позиција и данас, али да се пронађе решење и за интерес албанске стране. План од четири тачке је ишао у сусрет њима“, казао је Тадић.

Подсетио је да је пред изборе 2012. године грађанима преставио платформу за преговоре са Албанцима од четири тачке, које су подразумевале: судску, законодавну и извшрну власт на северу Косова, заједницу српских општина на југу Косова, заштиту имовине грађана и државе, као и цркве и манастире.

Тадић је казао да је ту платформу хтео да легитимизује кроз изборни процес и да је потом уведе у Скупштину Србије како би се што пре ишло према Европској унији у преговоре на ту тему.

На северу Косова смо имали српске институције које нисам хтео да укинемо упркос томе што су ми земље признаваоци независности тражиле то. Чувао сам оно што нисмо изгубили у рату. Нисмо одустали од заштите наших манастира као нашег културног добра спречавајући акцију албанских институција да уђу у Унеско

„Ми смо данас у много тежој преговарачкој позицији. Имамо данас један став да је платформа са којом Албанци излазе у ствари удаљавање од Бриселског споразума, а тај споразум је био удаљавање од последње државне платформе за преговоре, а то је план од четири тачке које сам у кампањи 2012. године изнео на свим скуповима пред грађанима“, рекао је Тадић.

Наводећи да садашња власт културну баштину не укључује у преговоре, као што је није укључила ни у Бриселски споразум, што је „невероватна дипломатска грешка“, Тадић је рекао да је Бриселски споразум прихватио правни систем независног Косова и на северу, при чему њиме није обухваћено ниједно битно питање попут питања цркви, манастира, Срба на југу, имовине….

„На северу Косова смо имали српске институције које нисам хтео да укинемо упркос томе што су ми земље признаваоци независности тражиле то. Чувао сам оно што нисмо изгубили у рату. Нисмо одустали од заштите наших манастира као нашег културног добра спречавајући акцију албанских институција да уђу у Унеско“, казао је Тадић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер