понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Статус кандидата је и даље неизвестан
Хроника

Борис Тадић: Статус кандидата је и даље неизвестан

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. новембар 2011.

БРИСЕЛ - Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас у Бриселу да не може да каже да ли ће Србија добити статус кандидата 9. децембра, али да ће се борити да га добије.

"Ако ме питате да ли сам велики оптимиста, ја само могу да кажем да сам оптимиста, али сагледавам опасности и ризике у целом том процесу. Овог тренутка не могу да кажем да ли ће Србија добити статус кандидата 9. децембра, али могу да кажем да ће се Србија борити да добије тај статус који је веома важан како бисмо касније отворили перспективу чланства Србије у Унији", рекао је Тадић.

Тадић се данас у Бриселу састао са председником Европског савета Херманом ван Ромпејом.

Он је истакао да не би требало у српску јавност слати нереалистичне поруке да ће Србија сигурно добити статус кандидата.

"До 9. децембра има још довољно времена и због тога је потребно да одрадимо свој део посла. Србија ће то свакако урадити и ми очекујемо да наши европски партнери то сагледају и да ЕУ и свака појединачна земља имају конструктиван приступ", истакао је Тадић.

Истичући да је задовољан због отворености у разговору са Ван Ромпејом Тадић је указао да општи амбијент у ЕУ у вези са проширењем у времену кризе није најповољнији могући и да нам не иде нам на руку што данас у ЕУ постоје економски проблеми.

"Али упркос томе ми очекујемо позитиван приступ свих 27 држава чланица имајући у виду седницу 9. децембра", рекао је председник Србије.

Он је навео да је отворено питање техничког дијалога Београда и Приштине, трагање за решењима која су данас на столу.

"Постигли смо већ нелико важних решења и српска влада иде са имплементацијом тих решења. С друге стране ми се надамо да ћемо наћи решења за учешће Приштине на регионалним форумима. Србија је конструктивно предложила неколико решења у складу са принципима резолуције 1244. Надамо се да ћемо моћи да постигнемо таква решења", додао је Тадић.

Председник Србије је рекао да је са Ван Ромпејом разговарао о кризи на северу Косова.

"Говорили смо и о томе да су неки војници Кфора повређени последњих дана и то свакако не доприности добијању статуса кандидата и општем дијалогу", поручио је Тадић.

Према његовим речима, то је чињеница која "креира тешко издрживу атмосферу".

"Зато је мој апел Србима на северу Косова, и војницима Кфора, Еулексу и Приштини на максималну уздржаност не само у овим данима већ и у будућности", рекао је Тадић.

Како је нагласио "само уздржаност, само миран и рационалан приступ може да нам обезбеди да пронађемо решења за проблеме који не долазе од јуче већ из далеке прошлости".

"Верујем да можемо да пронађемо решење за албанско-српски конфликт на Косову ако рационалано приступамо, ако смо сви довољно одговорни и уколико пажљиво размотримо могућа решења, којима Београд не признај независност Косова, али која су корисна за све, и за Србе и за Албанце и за ЕУ", рекао је председник Србије.

Тадић и Ромпеј су разговарали и о економској кризи која погађа све земље ЕУ, а консеквентно и Србију јер је њена привреда добрим делома зависна од европске.

"Криза је дубока, ово је други удар кризе, она ће погодити Србију као и друге земље света, међу којима и кудикамо богатије од Србије", рекао је Тадић.

Што се тиче економских односа Србије и ЕУ, Тадић је рекао да је на састанку добио подршку за њихов даљи развој.

Ипак, нагласио је он, данас јасно да ће све земље морати да потраже друга тржишта, па тако и Србија.

"Већ смо доста учинили на проналажењу алтернативних решења, али тај процес не може бити завршен у једном дану", закључио је Тадић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер