Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Politika EU ili Kosovo je pogrešna i ultimativna
Hronika

Boris Tadić: Politika EU ili Kosovo je pogrešna i ultimativna

PDF Štampa El. pošta
utorak, 23. avgust 2011.

Predsednik Boris Tadić izjavio je, posle sastanka sa kancelarkom Nemačke Angelom Merkel, da je svestan da Srbija ne može postati članica EU sa nerešenim pitanjem Kosova i Metohije, i izrazio spremnost vlasti u Beogradu da u saradnji sa EU pronađu rešenje koje će čuvati dignitet svih naroda.

„Mi se i danas u regionu suočavamo sa vrlo komplikovanim pitanjima, jedno od njih je Kosovo i Metohija, i Srbija nema iluziju da u EU može da unese konflikt, jer EU ima dovoljno svojih konflikata, i Srbija želi da reši konflikte na prostoru Zapadnog Balkana”, rekao je Tadić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

On je poručio da Srbija ne traži veštački put ka članstvu, već jednake standarde kao i za druge zemlje.

Prema njegovim rečima, Srbija nema iluziju da bi u EU mogla da unese novi konflikt, ali i da bi bilo pogrešno staviti je pred ultimativni izbor - EU ili Kosovo.

„Mislim da je politika 'EU ili Kosovo' pogrešna i ultimativna politika, nije u skladu sa evropskim vrednostima i treba je izbeći. Treba naći elastično, kreativno rešenje u datim okolnostima, koje ne sprečava normalan život ljudi, ne ugrožava dignitet ni albanskog ni srpskog naroda, omogućava evropski put i ne proizvodi nove opasnosti za susedne zemlje”, rekao je Tadić.

On je uveren da se mogu naći rešenja koja su održiva, da je moguće „debalkanizovati” Balkan, da je moguć pristup bez konflikata i da bi to bio doprinos i Balkanu i Uniji.

„Takođe, imam i sopstvena uverenja i nikad necu podržati ni jedno političko rešenje za koje znam da ce proizvoditi nove konflikte i ratove. Ne postoje političke okolnosti u kojima bih prihvatio takva rešenja”, rekao je predsednik Srbije.

On je objasnio da je politika koju vodi politika pomirenja.

„Srbija ne priznaje Kosovo i traga za kompromisnim rešenjem”, poručio je Tadić.

„Mi želimo sa nemačkim sagovornicima i prijateljima da pronađemo praktičan put kojim čuvamo dignitet svih naroda”, kazao je Tadić, i dodao da je uveren da će kancelarka Merkel, kao i do sada, imati razumevanje za neophodnost rešavanje problema na takav način.

Prema Tadićevim rečima, svako rešenje mora da uzme u obzir stabilnost celokupne Jugoistočne Evrope i Srbija se upravo zato protivi političkim presedanima koji proizvode opasan domino efekat.

„Mi vodeći Srbiju mislimo ne samo o srpskom narodu, nego i o svim narodima na prostoru Jugoistočne Evrope”, kazao je Tadić, i objasnio da regionalnu saradnju, izvinjenja srpskih državnika susedima i saradnju sa Haškim tribunalom treba posmatrati upravo u kontekstu takve politike.

Kako je istakao, sa druge strane Priština ima potpuno suprotnu strategiju koja je sadržana u nastojanjima da se unilateralnim akcijama menja situacija na terenu i uspostavlja nova politička realnost.

„Očekujemo od EU jasan stav upućen albanskom rukovodstvu u Prištini, jer za nas je neprihvatljivo da se nagrađuje onaj ko poseže za unilateralnim aktima nasilja, da se nagrađuje novom realnošću na terenu”, rekao je Tadić.

Predsednik Tadić je još jednom poručio da Srbija želi da problem rešava isključivo dijalogom i mirnim sredstvima, i da zato nema potrebe da iko Beograd tera da ponovo uđe u razgovore sa Prištinom.

„Imamo međutim vlastita uverenja od kojih ne odustajemo i ne možemo da podržimo rešenje koje će proizvoditi nove konflikte i ratove u budućnosti i ne postoje okolnosti pod kojima bih prihvatio takva rešenja”, kazao je Tadić.

„Srbija želi rešenje, ne želi da zamrzne konflikt, želi da se omogući normalan život Srbima i Albancima, ali čuva vlastiti dignitet i integritet kao što bi to činila i bilo koja druga evropska država”, objasnio je Tadić.

Kada je reč o procesu evrointegracija, Srbija, kako je istakao, želi da bude tretirana ko i sve ostale zemlje koje su želele da postanu članice EU, i da, s obzirom na napredak koji je učinila na reformskom polju, očekuje da ove godine osim statusa kandidata za članstvo u EU dobije i datum početka pregovora.

„Mi smo u duboke reforme ušli i pre nego što smo dobili status kandidata, a neke države su završavale pregovore o članstvu reformama koje smo mi započeli i pre nego što smo uopšte dobili status kandidata”, podsetio je Tadić.

Kako je objasnio, dobijanje datuma početka pregovora o članstvu Srbije u EU bio bi podsticaj drugim državama regiona da intenzivnije sprovode reforme, a u samoj Srbiji bi označio tačku nakon koje više nije moguće praviti reviziju evropskog puta.

„Smatram da EU nikada neće biti kompletirana kao politički, mirovni i ekonomski projekat ako ne bude integrisala Zapadni Balkan”, rekao je Tadić.

Predsednik Tadić i nemačka kancelarka razgovarali su i o ekonomskim temama, o čemu će detaljnije biti reči na sastanku Merkelove i premijera Mirka Cvetkovića.

Tadić je rekao da je zadovoljan i zahvalan zbog prisustva nemačkih kompanija u Srbiji i izrazio uverenje da će ekonomska saradnja Srbije i Nemačke u budućnosti biti još intenzivnija.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner