петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић: Почетак преговора са ЕУ зависи од даљих искорака у дијалогу са Приштином
Хроника

Борис Тадић: Почетак преговора са ЕУ зависи од даљих искорака у дијалогу са Приштином

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. март 2012.

БЕОГРАД - Председник Србије Борис Тадић оценио је вечерас да се датум за почетак преговора о приступању чланству ЕУ може добити до краја године, и да он зависи пре свега од даљих искорака у дијалогу Београда и Приштине.

„То зависи од способности Србије да учини даљи искорак у дијалогу са Приштином. Критеријуми су јасно познати и они се тичу пре свега телекомуникација и енергетике, питање правног система. Имамо јасне оквире за учешће у дијалогу. Предложили смо и план од четири тачке који је јасан и може да реши све проблеме, као и будуће у дијалогу о техничким питањима“, рекао је Тадић на конференцији за новинаре после сусрета са председником Аустрије Хајнцом Фишером.

Он је подвукао да је посебно важно што Србија има јасан план када је у питању Косово и Метохија, те да је свој предлог представила међународној заједници, и није било негативних реакција.

„Верујем да ће након избора бити створене нове могућности за свеобухватни дијалог на тему решавања проблема на Косову и Метохији. Тај проблем мора бити решен у доброј вери да је могуће решити добро функционисање система, минимизирања обе стране, заштиту европских интереса, јер су Србија и Косово на територији Европе и било какав облик нестабилности има своје реперкусије на континент“, рекао је Тадић.

Изразивши уверење да је могуће добити датум за преговоре о приступању ЕУ до краја године, председник Србије је рекао да не може олако да обећа брзину у добијању датума, али и додао да је оптимиста.

Према речима Тадића, Косово је једина тачка око које Аустрија и Србија немају подједнака гледишта.

Тадић је истакао да Србија не признаје независност Косова и остаје привржена дијалогу који је започет и који се тиче техничких аспеката, а који треба да донесе решење како би систем функционисао и људи имали нормалан живот.

"Србија има пуно право да брани свој територијални интегритет мирним путем и дипломатским средствима", нагласио је он додајући да ће то чинити мирним и дипломатским решењима која су заснована на принципима међународног права.

„Надам се да ћемо питање регионалног представљања Приштине решити у складу са договором који је очигледан, а он подразумева представљање уз фусноту која не прејудицира статус“, поручио је он.

Фишер је рекао да зна колико је дијалог Београда и Приштине осетљиво питање, али да сматра да је данас боља позиција него пре пола године или годину дана.

„Могу само да замолим и охрабрим, а то важи за обе стране да се води фер преговарачки процес, и да се оно што је договорено испоштује“, подвукао је он.

Фишер је рекао да ће Аустрија засигурно помоћи да се уклоне и превазиђу препреке и да се процес подстакне. 

"На овим задацима желимо да сарађујемо и радимо. Али навести термин када ће почети преговори, који због било којих разлога не може бити испоштован, било би лоше. Постоје негативна искуства из ранијих преговора", указао је он, али и додао да званични Беч сматра да преговори морају отпочети што брже.

Председник Тадић је казао да је са својим аустријским колегом разговарао о билатералним односима, економским проблемима са којима се суочавају све земље ЕУ и европског континента, као и достигнућима Србије која су за последицу имала добијање статуса кандидата, као и о перспективама Србије у будућности.

Тадић је захвалио Фишеру на снажној и недвосмисленој подршци Аустрије и оценио да је званичан Беч пријатељ Србије.

Председник Србије је указао да из Аустрије долазе најзначајније инвестиције, и да је сигуран да ће то бити случај и у будућности.

Оценивши да је због економске кризе опао извоз Србије у Аустрију, Тадић је изразио уверење да ће извоз порасти и бити успостављен уравнотежен трговински биланс.

Он је додао да увек размењује искуства са председником Аустрије, земље која се не суочава са незапослесношћу као Србија, која има успеха у смањењу буџетског дефицита и која има стабилну економију, али има своје изазове у домену финансија.

„Србија има највећи проблем у незапослености и то нисмо успели да решимо због налета и удара економске кризе. Потенцијали Србије остали су сачувани, и имала је већи ниво инвестиција од осталих земаља у региону заједно“, напоменуо је Тадић рекавши да се ових дана отварају значајна предузећа, и да очекује да ће и наредних дана бити значајних инвестиција. То је, додао је он, једини пут којим можемо да се избавимо из кризе и можемо да градимо друштво социјалне одговорности у којој је најбоља политика саздана у отварању радних места.

Председник Аустрије је истакао да је дошао у Београд да би председнику Тадићу и целој земљи честитао на великом кораку учињеном ка Европи, који је успео и који се ослања на једногласној одлуци Савета ЕУ.

„Ту одлуку није било лако достићи, али је био логичан резултат великих напора које је Србија предузела и храбре политике коју је председник следио. Нама је јасно да је било различитих захтева који нису били лаки за испуњавање“, нагласио је Фишер, додајући да је због тих достигнућа одлука ЕУ била праведна и логична.

Фишер је указао и на бројну српску дијаспору у Аустрији, која представља мост сарадње.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер