Početna strana > Hronika > Boris Tadić i DŽozef Bajden: Slažemo se da se ne slažemo
Hronika

Boris Tadić i DŽozef Bajden: Slažemo se da se ne slažemo

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. maj 2009.

Potpredsednik SAD je u okviru svoje posete Beogradu razgovarao sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministrima zaduženim za ekonomska pitanja, a pre toga sa američkim potpredsednikom razgovarao je predsednik Srbije Boris Tadić.

"Slažemo se da se ne slažemo o Kosovu, ali se razgovaralo otvoreno, iskreno i konstruktivno" - ovo bi, sudeći po izjavama, mogao biti zaključak jednosatnog razgovora Tadića i Bajdena.

Predsednik Srbije, koji se prisetio srpsko-američkog prijateljstva i savezništva tokom dva rata, rekao je da obostranim uvažavanjem i partnerstvom dve zemlje mogu mnogo da postignu uprkos neslaganjima oko Kosova.

“Razgovor je bio otvoren i produktivan i može da otvori novu etapu u odnosima. Potpredsednik Bajden i ja smo se složili da je sada prilika da uspostavimo potpuno novi nivo komunikacije između naše dve zemlje. Uveren sam da dijalogom koji je baziran na obostranom uvažavanju možemo mnogo da postignemo”, preneo je predsednik Srbije.

"Srbija smatra jednostrano proglašenu nezavisnost svoje južne pokrajine kršenjem međunarodnog prava. Srbija ne priznaje nezavisno Kosovo i to nikada neće učiniti. Legitimno je pravo Srbije da brani svoj integritet mirnim, diplomatskim i pravnim sredstvima", poručio je Tadić.

Tadić je rekao da se Srbija "snažno zalaže za stabilnost čitavog regiona i celovitost svih zemalja članica UN".

Dodao je da je Srbija, kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, garant teritorijalnog integriteta BiH i da se zalaže za "rešenja koja su isključivo rezultat demokratskog sporazuma sva tri konstitutivna naroda - Srba, Bošnjaka i Hrvata".

Opširniji od svog domaćina ali sa znatno kraćim govorom od onog u Bosni, Bajden je na početku poručio da njegov dolazak na početku mandata Obamine administracije pokazuje privrženost Srbiji i regionu.

Americi, izgleda, ne smeta srpski stav o Kosovu.

“SAD ne očekuju, naglašavam, ne očekuju, da Srbija prizna nezavisnost Kosova, to nije nikakav preduslov za bolje odnose i našu podršku niti da Srbija postane članica EU”, poručio je Bajden.

“Nastavićemo da insistiramo na tome da Srbi dobiju najveću moguću zaštitu na Kosovu, da njihove svetinje dobiju zaštitu, da oni učestvuju u odlučivanju na Kosovu. Očekujemo i da Srbija sarađuje sa EU u tom procesu”, rekao je on.

“Moramo sarađivati kada je reč o Kosovu i naći pragmatična rešenja koja će unaprediti živote svih stanovnika Kosova - Srba i Alnabaca”, smatra Bajden.

Tadić i Bajden razgovarali su i o ulasku Srbije u Evropsku uniju.

“Imajući veru u ideju slobode i demokratskih vrednisti u Srbiji, želimo da obezbedimo mir svim građanima i strateski cilj je EU, a podrska SAD je od velike važnosti. Sada je prilika da usostavimo novi nivo komunikacije”, rekao je Tadić.

“Podržavaju buduće članstvo u EU i zalažemo se za dalje jačanje odnosa između Srbije i SAD. Uložićemo svu energijuju i resurse da pomognemo Srbiji u tim naporima”, poručio je Bajden.

“SAD žele da unaprede odnose sa Srbijom, vojne veze već jačaju. Ekonomska saradnja ima velike mogućnosti. Amerika je vodeći investitor u Srbiji, velike komapnije ulazu i sve više naših velikikih kompanija želi direktne investivcije u Srbiji. Naš uspeh je vaš uspeh”, ocenio je on.

Američki potpredsednik smatra da je važno i da Srbija pomogne u hapšenju haških optuženika kako bi to poglavlje istorije bilo zatvoreno. Tadić, koji je pohvalio pragmatizam i viziju Baraka Obame, preko Bajdena je uputio poziv američkom predsedniku da poseti Srbiju.

(Beta)