петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Борис Тадић и Џозеф Бајден: Слажемо се да се не слажемо
Хроника

Борис Тадић и Џозеф Бајден: Слажемо се да се не слажемо

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. мај 2009.

Потпредседник САД је у оквиру своје посете Београду разговарао са премијером Мирком Цветковићем и министрима задуженим за економска питања, а пре тога са америчким потпредседником разговарао је председник Србије Борис Тадић.

"Слажемо се да се не слажемо о Косову, али се разговарало отворено, искрено и конструктивно" - ово би, судећи по изјавама, могао бити закључак једносатног разговора Тадића и Бајдена.

Председник Србије, који се присетио српско-америчког пријатељства и савезништва током два рата, рекао је да обостраним уважавањем и партнерством две земље могу много да постигну упркос неслагањима око Косова.

“Разговор је био отворен и продуктиван и може да отвори нову етапу у односима. Потпредседник Бајден и ја смо се сложили да је сада прилика да успоставимо потпуно нови ниво комуникације између наше две земље. Уверен сам да дијалогом који је базиран на обостраном уважавању можемо много да постигнемо”, пренео је председник Србије.

"Србија сматра једнострано проглашену независност своје јужне покрајине кршењем међународног права. Србија не признаје независно Косово и то никада неће учинити. Легитимно је право Србије да брани свој интегритет мирним, дипломатским и правним средствима", поручио је Тадић.

Тадић је рекао да се Србија "снажно залаже за стабилност читавог региона и целовитост свих земаља чланица УН".

Додао је да је Србија, као потписница Дејтонског споразума, гарант територијалног интегритета БиХ и да се залаже за "решења која су искључиво резултат демократског споразума сва три конститутивна народа - Срба, Бошњака и Хрвата".

Опширнији од свог домаћина али са знатно краћим говором од оног у Босни, Бајден је на почетку поручио да његов долазак на почетку мандата Обамине администрације показује приврженост Србији и региону.

Америци, изгледа, не смета српски став о Косову.

“САД не очекују, наглашавам, не очекују, да Србија призна независност Косова, то није никакав предуслов за боље односе и нашу подршку нити да Србија постане чланица ЕУ”, поручио је Бајден.

“Наставићемо да инсистирамо на томе да Срби добију највећу могућу заштиту на Косову, да њихове светиње добију заштиту, да они учествују у одлучивању на Косову. Очекујемо и да Србија сарађује са ЕУ у том процесу”, рекао је он.

“Морамо сарађивати када је реч о Косову и наћи прагматична решења која ће унапредити животе свих становника Косова - Срба и Алнабаца”, сматра Бајден.

Тадић и Бајден разговарали су и о уласку Србије у Европску унију.

“Имајући веру у идеју слободе и демократских вреднисти у Србији, желимо да обезбедимо мир свим грађанима и стратески циљ је ЕУ, а подрска САД је од велике важности. Сада је прилика да усоставимо нови ниво комуникације”, рекао је Тадић.

“Подржавају будуће чланство у ЕУ и залажемо се за даље јачање односа између Србије и САД. Уложићемо сву енергијују и ресурсе да помогнемо Србији у тим напорима”, поручио је Бајден.

“САД желе да унапреде односе са Србијом, војне везе већ јачају. Економска сарадња има велике могућности. Америка је водећи инвеститор у Србији, велике комапније улазу и све више наших великиких компанија жели директне инвестивције у Србији. Наш успех је ваш успех”, оценио је он.

Амерички потпредседник сматра да је важно и да Србија помогне у хапшењу хашких оптуженика како би то поглавље историје било затворено. Тадић, који је похвалио прагматизам и визију Барака Обаме, преко Бајдена је упутио позив америчком председнику да посети Србију.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер