среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Костреш: Постигли смо циљ
Хроника

Бојан Костреш: Постигли смо циљ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. новембар 2009.

БЕОГРАД - Заменик председника ЛСВ-а Бојан Костреш у интервјуу за Курир тврди да су сви предлози „лигаша“ унети у нови предлог статута Војводине и истиче да очекује широку подршку у потврђивању овог акта у Скупштини Србије.

Ако су сви ваши предлози усвојени, зашто су посланици ЛСВ напустили седницу војвођанског парламента када се гласало о Предлогу статута Војводине?

- Иако је усвојено да ће Нови Сад бити главни град, да ће постојати војвођанска академија наука и уметности, да ћемо имати војвођанску развојну банку и да Војводина може да склапа међународне уговоре и да има своје представништво у Бриселу, ми сматрамо да посланици нису ђаци прваци који би после годину дана поново писали домаћи задатак.

Ипак, у СПС и ЈС тврде да Нови Сад неће бити главни град Војводине.

- Узмите предлог и погледајте члан 10 Статута. Назив тог члана је „Главни град АП Војводине“ и испод пише да је „Нови Сад главни град и административни центар“.

Како гледате на Предлог статута после усвајања три амандмана коалиције окупљене око СПС?

- Они су само прецизирали оно што за нас није било спорно. Код њих је постојала бојазан да ће се ићи у правцу сепаратизма, мада смо ми то у старту негирали. Ти амандмани нису угрозили ни главни град, ни ВАНУ, нити иједно од важних питања за које смо се ми залагали.

Да ли сте разочарани оваквим предлогом?

- То је највише што се могло постићи у овом моменту узимајући у обзир Устав.

ЛСВ је најавио да ће иницирати промену Устава РС. Шта бисте мењали?

- Тражимо да у Уставу Србије буду имплементирани ставови који су усвојени у платформи Извршног већа Војводине, а то су законодавна, извршна и највиша судска власт и гарантовани приходи од имовине. То су иначе надлежности које постоје и у другим покрајинама у Европи. Не споримо да такве надлежности има Београд, моравска област...

Да ли Косово има такве надлежности?

- Косово у овом моменту није у правном систему Србије. Да јесте, имало би.

Како коментаришете спекулације да је лидер ЛСВ Ненад Чанак уценио председника Владе да прихвати његове предлоге за Статут?

- Ми не функционишемо у том правцу нити је премијер човек који себи дозвољава да га неко уцењује.

ДСС каже да је Предлог статута сепаратистички и противуставан и да је његов циљ да се направи држава у држави. Да ли можете да се носите са том критиком?

- То је критика немоћних! Подсетићу да је 2006. године управо ДСС изашао са предлогом да све покрајине имају владу и много веће надлежности од ових у данашњем статуту, а тај предлог је чак и Коштуница бранио.

Али шта ће нам две владе и две академије?

- Суштина је да се све оне надлежности које могу да се одрађују на нижем нивоу власти одрађују на нижем нивоу, а не да све буде у Београду. Уз дужно поштовање министрима, нисам баш сигуран да они добро знају шта је потребно свим крајевима. Вероватно знају шта треба крају из ког долазе, а обично долазе из „круга двојке“.

А посебна представништва у иностранству?

- Све земље источне Европе имају представништва у Бриселу, и није проблем што то Војводина има, него што Београд, Ниш или Крагујевац немају. У Хрватској, на пример, све жупаније имају своја представништва.

Мислите ли да ће се новим статутом Војводине направити дубља подела између Србије и Војводине?

- Не, то не сме да се деси. Управо зато предлажемо да надлежности које има Војводина има и Београд или Шумадија.

Да ли је одредба о праву на референдум о територији на било који начин опасна по Србију?

- То произилази из закона које је донела Скупштина Србије. То не значи да Скупштина Војводине сада може да одлучи да Ниш припада Војводини, али значи да, уколико Панчево не жели да буде део Војводине, за то мора да гласа више од милион људи. На тај начин спречавамо да неко други у наше име смањује територију Војводине.   

Да ли сте задовољни дефинисањем Војводине као АП или бисте то другачије дефинисали?

- Није битно како се Војводина зове. У нашем програму пише Војводина Република. Није битно да ли је Војводина - република, кантон или чоколада „милка“, битно је које надлежности има.

Зашто онда код вас баш пише Република?

- Зашто да не?! Ако видите да ми не инсистирамо на томе, зашто не би писало.

Очекујете ли ширу подршку у Скупштини Србије?

- Верујем да ће сви који заиста желе добро Војводини и даљу децентрализацију и европеизацију гласати за. Различити су мотиви због којих ће Лига гласати од оних због којих ће Палма гласати.

А због чега ће Палма гласати?

- Зато што то отвара шансу да се и Јагодина односно Поморавски округ развија на исти начин као и Војводина.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер