петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Застава "Косова" истакнута у Паризу, заједно са заставама других држава на обележавању 100 година од завршетка Првог светског рата: Откуд застава “Косова” у Нотр Даму, поред обележја држава победница?
Хроника

Застава "Косова" истакнута у Паризу, заједно са заставама других држава на обележавању 100 година од завршетка Првог светског рата: Откуд застава “Косова” у Нотр Даму, поред обележја држава победница?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. новембар 2018.

 Застава "државе Косово" осванула је данас усред Париза, раме уз раме са заставама других држава, учесница у Првом светском рату. Међутим, проблем је у томе што Косово не само да није било учесник Великог рата, већ није постојало чак ни као јужна српска покрајина.

Тако се Косово нашло међу више од 20 земаља, чије се заставе вијоре у париском Нотр-Даму, најављујући предстојеће обележавање једног века од победе Првом светском рату.

- Застава Косова први пут плови у Нотр-Даму у Паризу, у оквиру обележавања стогодишњице од краје Првог светског рата - поделио је један корисник Твитера.

Све ово не би било толико скандалозно да се не ради о "држави" која данас ни за целу Европску унији не постоји као држава. Још горе, Косово је стављено "раме уз раме" са државама, учесницама рата, и то у време када је било терирорија чији је део након балканских ратова припао Краљевини Југославији, а део Црној Гори.

 Непромишљеност, незаинтересованост, незнање или једноставно одбијање да се гледа у прошлост... Све ово би могла да буду тумачења одлуке француских власти да Косово уврсте међу све оне земље које су почетком прошлог века претрпеле невиђене губитке, и у људству и тако што су им земље биле разорене на све могуће начине.

У Паризу се 11. новембра обележава стогодишњица завршетка Првог светског рата. Већ је најављено да ће догађају присуствовати председник Србије Александар Вучић, али и председник самопроглашене државе Косово Хашим Тачи.

Спекулисало се да ће током тог догађаја бити постигнут “коначни одговор о Космету“, али је Вучић на недавној конференцији за медије рекао да “не зна зашто су се сви толико узбунили и зашто очекују да се нешто деси“.

Овом значајном историјском јубилеју ће присуствовати бројни и еврсопски и светски лидери, од председника САД Доналда Трампа, преко немачке канцеларске Ангеле Меркел, председника Француске Емануела Макрона... У Париз путује и српски председник Александар Вучић, али и косовски Хашим Тачи, који ће се можда и срести на маргинама овог догађаја.

Откуд застава самопроглашене "државе Косово" у Нотр Даму?

Застава самопроглашене државе Косово је истакнута у Паризу, поред обележја држава учесница Првог светског рата.

Заставе су постављене у катедрали Нотр Дам, у оквиру обележавања стогодишњице од завршетка Првог светског рата.

Иако је на страни савезника у том сукобу било укупно 19 држава, у француској престоници је постављено 20 застава.

Подсетимо, савезничке снаге су чиниле Француска, Велика Британија, Јапан, Италија, САД, Русија, Србија, Белгија, Црна Гора, Ријадски емират, Португал, Румунија, Краљевина Хиџаз, Грчка, Кина, Тајланд, Бразил, Албанија и Јерменија.

Током Првог светског рата, након пораза и повлачења српске војске у јесен 1915. године, аустроугарске јединице су окупирале северни део Косова, а бугарске јужни (Призрен, Приштина, Качаник, Урошевац, Гњилане).

Аустроугарске окупационе снаге, а у почетку и Бугари, су на Космету били дочекани као ослободиоци.

Аустроугарске власти су отварале школе на албанском језику, док су Бугари завели окрутан окупациони систем.

После пробоја Солунског фронта 1918. године, КиМ су у октобру заузеле јединице српске 2. армије, и подручје нешто касније улази у састав новостворене Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.

(Блиц, Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер