субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Србија порески рај за богате
Хроника

Блиц: Србија порески рај за богате

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. октобар 2009.

Просечна највиша стопа пореза на доходак у земљама Европске уније скоро дупло је већа него у Србији, а нижу стопу од нас примењују само Бугарска, Румунија, Чешка и Словачка, пише "Блиц".

По важећим прописима, на пореску основицу од милион евра грађанин Србије ће држави дати око 146.000 евра или дупло мање од становника Кипра. За исти износ Словенац, Ирац, Британац и Грк ће платити порез близу 400.000, а Данац и више од пола милиона.

Шта је то "труло у држави Данској" да тако "дере" богате грађане?

Независни консултант за инвестиције Саша Радуловић, који је током каријере живео и радио у Немачкој, Канади и САД, заступа тезу да је прогресиван порез цивилизацијско достигнуће, једнако као људска права или укидање смртне казне.

У модерним државама богаћење појединаца је пожељно, али, за разлику од ситуације у Србији, они који више црпе из заједничких ресурса, па стога и више зарађују, плаћају и већи порез.

"Ја нигде нисам плаћао мањи порез него у Србији. У поређењу с Немачком, Канадом и САД, Србија је за мене порески рај. Код нас што више зарађујете, порез вам се смањује, а порез на имовину је готово занемарљив. Ни у једном успешном друштву то није тако", рекао је Радуловић.

Он је истакао да пореска прогресија подразумева постојање најнижег неопорезованог износа који, на пример, у Канади износи 10.000 долара.

"На овај износ пореска стопа је нула, али буквално. Дакле не плаћа се ни цент, а код нас су опорезоване и зараде од 150-200 евра. Шанса за корениту пореску реформу пропуштена је 2001. када је донет закон који фактички није донео ништа ново у политици опорезивања дохотка грађана. А такво стање одговара само онима који профитирају на транзицији", оценио је Радуловић.

Према подацима Пореске управе, у 2007. имали смо 18.727, а прошле године тек 16.500 милионера (грађани који су остварили годишњи доходак већи од 1,64 милиона динара).

Опорезивањем милионера попуни се тек десет одсто српског буџета, а у земљама ОЕЦД у просеку 25 одсто.

Према пореским пријавама, најбогатији грађанин Србије у 2007. зарадио је око 3,3 милиона евра и на то платио порез око 500.000 евра, три пута мање него што би платио у Аустрији. Отуда није ни чудо што нас неки зову "балкански Монте Карло", пише "Блиц".

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер