Хроника

Блиц: Прошлу годину обележили Јужни ток, смрт Јованке Броз и случај Тијане Огњановић

Штампа
петак, 03. јануар 2014.

Потписивање Бриселског споразума Београда и Приштине за 67 одсто грађана је догађај који је у Србији обележио 2013. годину, показују резултати новогодишње анкете агенције "Фактор плус".

Према истраживању које је спроведено од 19. до 26. децембра на узорку од 1.100 пунолетних становника Србије, наставак европског пута подржава 64 одсто испитаних, 11 одсто је за привремени прекид преговора са ЕУ, 21 одсто се изјаснило за потпуни прекид и политичку неутралност Србије, а четири одсто не зна.

Како наводи "Политика", о косовској политици владе Србије и оснивању заједнице српских општина, позитивно се изјаснило 56 одсто грађана, 23 одсто ту политику не подржава, а 21 одсто не зна.

Како показују резултати анкете, 61 одсто грађана сматра да је догађај који је обележио 2013. било суђење Мирославу Мишковићу, а 48 одсто реконструкција владе.

Трансформацију авиокомпаније ЈАТ у "Ер Србија", захваљујући улагању Етихада, као догађај прошле године види 39 одсто грађана, 36 одсто мисли да је то смена градоначелника Београда Драгана Ђиласа, а за 32 одсто је то што је Европски савет одобрио преговоре о придруживању Србије ЕУ.

Међу догађајима које су грађани издвојили су и случај Тијане Огњановић, локални избори на КиМ, почетак радова на Јужном току, смрт Јованке Броз.

Највећи проценат испитаних, 33 одсто, у овој години највише страхује од губитка посла, 18 одсто од смањења пензија, 17 одсто од смањења плата, 10 одсто од губитка вредности динара, седам одсто од даљег угрожавања територијалног интегритета Србије (захтев за аутономију Санџака, за проглашење Војводине републиком), а пет одсто грађана од још већег удаљавања Косова од Србије.

На питање како процењују да ће живети у 2014. у односу на прошлу годину, 54 одсто мисли да ће живети исто, 19 одсто мало боље, 13 одсто мало горе, седам знатно горе, а пет знатно боље.

Када је реч о позитивним променама, 57 одсто грађана највише прижељкује више инвестиција и радних места, 53 одсто опоравак домаће привреде, 51 одсто наставак борбе против корупције, 27 одсто бољи положај Срба на КИМ, а 23 одсто отварање преговора о чланству Србије и ЕУ.

На питање да ли после одлуке Уставног суда да бројне одредбе Статута АП Војводине нису уставне треба расписати ванредне покрајинске изборе, 58 одсто је одговорило позитивно, 29 одсто не, а 13 одсто да не зна.

На питање да ли Србија треба да се окрене евроазијској економској заједници коју предводи Русија, 51 одсто је рекло не, 23 одсто да, али уз сарадњу са ЕУ, 21 одсто да по сваку цену и пет одсто не зна.

Велика већина, од чак 78 одсто грађана, рекла је да Србија, због уласка у Светску трговинску организацију, не треба да одобри промет ГМО, 11 одсто мисли да треба, а 11 одсто не зна.

Када су у питању односи са Хрватском, 67 одсто се изјаснило да би требало обострано повући тужбе за геноцид, а 21 одсто сматра да спор треба решавати пред Међународним судом правде у Хагу.

Од светских догађаја у 2013. години 37 одсто грађана Србије издваја повлачење папе Бенедикта XVI и избор Фрање, 33 одсто смрт Нелсона Манделе, а 19 одсто одлуку украјинског председника Виктора Јануковича да одбија ШП са ЕУ.

За приватизацију фудбалских клубова Црвена звезда и Партизан изјаснило се 44 одсто, против 23, а не зна 33 одсто.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]