понедељак, 14. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бизнис.рс: Држава дала „зелено светло“ Телекому да емитује обвезнице у износу од 400 до 850 милиона евра
Хроника

Бизнис.рс: Држава дала „зелено светло“ Телекому да емитује обвезнице у износу од 400 до 850 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 14. октобар 2024.

 Скупштина акционара Телекома Србија подржала је данас на ванредној седници одлуку о емисији дугорочних, необезбеђених и несубординираних обвезница Телеком Србија а.д. Београд, потврђено је за Бизнис.рс у овој компанији.

Телеком је тако добио подршку акционара да квалификованим инвеститорима на међународном финансијском тржишту понуди корпоративне обвезнице у вредности од 400 до 850 милиона евра или одговарајућем износу у америчким доларима, пише Бизнис.рс.

Већински акционар Телекома Србија, са уделом од 58,11 одсто је, подсетимо – Република Србија.

Генерални директор Владимир Лучић је у интервјуу за октобарско издање месечника Бизнис.рс, између осталог, поновио да када је реч о корпоративној обвезници, „Телекому Србија није циљ да повећава дуг већ да рефинансира део мање повољних кредита“.

На тајминг емисије, како је тада нагласио, данас утичу бројне глобалне неизвесности.

„Сам тајминг емитовања зависиће од наше и процене партнера у овом процесу, а то је Банк оф Америца, али може се десити већ до краја октобра или у првом кварталу наредне године. За разлику од 2022. године, овога пута је сигурно да ћемо добити рејтинг, изаћи на берзу и пласирати обвезницу – све остало је ствар одређивања правог тајминга и поштовања берзанских процедура“, прецизирао је тада Лучић.

Подсетимо, портал Н1 је писао да Телеком Србија планира да емитује еврообвезнице – у еврима или доларима – у вредности од 400 милиона евра до 850 милиона евра, о чему се акционари државног телеоператора изјашњавају на ванредној седници Скупштине акционара 14. октобра.

Обвезнице из 2020.

Подсетимо, за годину дана, 25. септембра, Телекому Србије на наплату стижу обвезнице које је емитовао у јеку пандемије коронавируса – 25. септембра 2020. године, прикупљајући тако неопходна финансијска средства.

Наиме, Телеком Србија је 25. септембра 2020. емитовао своје прве корпоративне обвезнице у вредности од 23,5 милијарди динара, што је било око 200 милиона евра.

Реч је било о укупно 2.350.000 комада корпоративних динарских обвезница номиналне вредности од 10.000 динара.

Каматна стопа била је тромесечни белибор плус 2,95 процентних поена, што је у тренутку продаје на примарном тржишту износило 3,97 одсто. Данас, је због раста каматних стопа у међувремену, 3М белибор увећан на 4,89 одсто (тренутна вредност, подаци НБС), тако да је и каматна стопа по којој Телеком мора да исплати камату власницима обвезница порасла на 7,84 одсто.

Априла те 2020. године, Влада Србије најавила је пакет мера за ублажавање ефеката пандемије ковида 19,  који је укључивао и поједностављен поступак издавања корпоративних обвезница и омогућавање Народној банци Србије да те обвезнице откупи на секундарном тржишту.

Купци тих динарских обвезница Телекома биле су комерцијалне банке у Србији, од којих је хартије потом откупила НБС.

„Обвезнице су емитоване у износу од 23,5 милијарди динара, са роком доспећа од пет година и по каматној (купонској) стопи испод четири одсто (3М БЕЛИБОР+2,95 п.п, што износи 3,97%)“, саопштила је тада Народна банка Србије истичући да су ове хартије у потпуности динарске и да „не носе никакав девизни ризик, што указује да је компанија размишљала прудентно и одговорно и у смислу свођења тржишних ризика на најмању могућу меру“.

У накнадном саопштењу НБС наводи да је пет банака инвестирало у обвезнице Телекома.

„Укупан износ откупљених хартија од вредности ближи је трећини него, како је погрешно наведено, половини емисије и оне су откупљене по потпуно тржишним условима , односно по стопи која је готово идентична купонској каматној стопи, тј. стопи по којој су наведене хартије од вредности емитоване“, истакла је НБС.

Комисија за контролу државне помоћи је, као што је портал Н1 већ писао у октобру прошле године, донела решење да издавање корпоративних обвезница Телекома Србије, које је купила НБС – није облик државне помоћи. Наиме, Комисија је у обавештењу навела да је „утврдила да је трансакција извршена по тржишним условима“.

Након инвестирања у корпоративне обвезнице на примарној аукцији, домаће банке су одређени део својих хартија од вредности задржале у свом портфељу, док су део ових обвезница одлучиле да искористе у оквиру монетарних операција НБС, констатовала је ова Комиссија.

„Укупно пет банака је купило корпоративне обвезнице, док су четири банке на секундарном тржишту извршиле продају мањег дела укупно емитованих обвезница. Комисија је утврдила да су пословне банке продаје НБС корпоративне обвезнице у укупном (збирно) износу од 8,8125 милијарди динара, односно збирно 37,5 одсто од укупног броја емитованих хартија“, наводи Комисија за контролу државне помоћи.

Разлика између купонске стопе и каматне стопе по којој је НБС откупила ове хартије износила је, како наводи комисија, 0,10 процентних поена – купонска стопа у тренутку емисије била је 3,97 одсто, а стопа при секундарној трговини 3,87 одсто.

Шта су еврообвезнице

Еврообвезницама се називају дужничке хартије од вредности које емитује држава или компанија за инвеститоре на међународном тржишту, у валути која није домаћа. Могу да гласе на евро, доларе и друге валуте.

(Бизнис.рс-Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер