петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши полицајци Горан Ступар и Угљеша Бокић: У Новом Саду циљ власти био да покаже да су грађани насилни, а полиција суздржана. Било је убачених елемената, али и људи који су били бесни јер им је доста свега
Хроника

Бивши полицајци Горан Ступар и Угљеша Бокић: У Новом Саду циљ власти био да покаже да су грађани насилни, а полиција суздржана. Било је убачених елемената, али и људи који су били бесни јер им је доста свега

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. новембар 2024.

Бивши шеф групе за сузбијање крвних деликата а сада адвокат Горан Ступар и бивши припадник интервентне јединице а сада новинар Угљеша Бокић кажу за Н1 да на протесту у Новом Саду у уторак вече полиција није интервенисала кад је требало и када су били услови за интервенцију.

Ступар појашњава да су услови за интервенцију када дође до нарушавања јавног реда и мира и угрожавања безбедности грађана, што је било видно да се десило током протеста поводом пада надстрешнице на Железничкој станици, када је погинуло 14, а тешко повређено троје људи.

„Када су у питању јавни скупови, радом полиције руководи штаб у којем седи начелник полицијске управе, може да буде министар или директор полиције, по могућству и други команданти – команданти жандармерије, бригаде, полиције итд. Они доносе одлуку када ће полиција интервенисати, а овде очигледно није била таква одлука“, подсећа.

Како је додао, према сазнањима до којих је он дошао, једна група маскираних младића је упала, и они нису били са грађанима који су протестовали, који су се кретали од железничке станице ка Градској кући, него су негде из хаустора изашли, већ када су се грађани окупили испред Градске куће, „већ су били припремљени са моткама, маскирани, и почели су да демолирају Градску кућу“.

„Очигледно је било да је по нечијој команди полиција била уздржана, све док се они (хулигани) нису разишли, тек онда је полиција интервенисала и почела да хапси грађане који су били ту присутни, а који очигледно нису учествовали у разбијању“, наводи Ступар.

Додаје да је разговарао са неколико полицајаца који су учествовали у обезбеђивању Градске куће, и рекли су му да им је строго било наређено преко радио-везе да издрже још мало, „и тек кад се разишла та група младића који су разбијали Градску кућу, који су демолирали тамо, тек је онда уследило наређење да се интервенише.

Бокић се слаже и наводи да јасно може да разликује убачене елементе.

„Могу да их препознам по начину понашања, по начину како су ти људи организовани, то су младићи углавном, они се држе групе, врло су слично обучени, увек има неки вођа који ће их повести, који ће рећи шта треба да се уради, они оду, обаве, врате се у масу, излазе други и то тако функционише“, прича Бокић.

Људи који су били бесни, којима је било доста шетње, којима је било доста свега, који су хтели нешто да ураде, ти људи нису били убачени

Истакао је да му смета што су сви грађани који су исказали свој бес сврстани у ту групу убачених елемената.

Ја нећу да поричем да их је било, ја сам их сопственим очима видео, али рећи да су само ти људи били бесни и да су само ти људи насртали на Градску кућу и тамо исказивали свој бес је веома неозбиљно“, поручио је.

Казао је да ти људи који су били бесни, којима је било доста шетње, „којима је било доста свега, који су хтели нешто да ураде, ти људи нису били убачени“.

Што се тиче нереаговања полиције, оценио је да је то једна устаљена тактика овог режима коју имамо прилике да видимо већ од 2020. када су били протести у Београду, где су исто избили инциденти.

Полицајци који су били у Градској кући су жртвовани да би се приказала слика како ми имамо добру полицију која неће да реагује

Ова власт по сваку цену покушава да се прикаже као неко ко је јако трпељив према демонстрантима, ко неће реаговати одмах на прву, што би се рекло, када прва каменица полети или шта ја знам. Али то није због тога, зато што он нешто, кад кажем он, зна се на кога мислим, воли нешто те грађане и људе који протестују, већ зато што је врло добро израчунао да некада реакција полиције зна да изазове већи бес, па то сутра може да изађе на још нешто горе“, сматра Бокић.

Сматра да су полицајци који су били у Градској кући жртвовани „да би се приказала та слика како ми имамо добру полицију која неће да реагује“.

Гледаоци ТВ Н1 имали су прилику да погледају и снимак Танјуга, чија камера је била једина у Градској кући у тренутку када је дошло до напада на њу.

На снимку се чује глас који каже: „Не излазимо, не интервенишемо, само одбијамо напад, и то сразмерно“.

Ступар оцењује да то није било сразмерно нимало – „сви смо били сведоци тога да полиција уопште није интервенисала“.

Циљ је био да се широј јавности покаже сцена да су грађани који су протестовали насилни, како руше институције града, државе, а како је полиција суздржана

Додаје да је од полицајаца са којима је разговарао чуо огорчење, да су тражили да интервенишу, али да нису добили одобрење.

„Циљ је био да се широј јавности покаже сцена да су грађани који су протестовали насилни, како руше институције града, државе, а како је полиција суздржана“, истиче.

Бокић је прокоментарисао и напад на себе док је био на новинарском задатку, рекавши да то није имало никакав епилог, односно да је тужилаштво одбацило кривичну пријаву.

„Неки вештак је утврдио да моје телесне повреде нису лаке телесне повреде у судско-медицинском смислу. Ја и дан данас не знам шта то тачно значи. Ја сам до сада знао да се повреде деле на лаке и тешке. Према томе, тужилаштво просто није имало могућност да даље покрене поступак. Како је он извештачио те повреде, с обзиром да ја том човеку нисам видео очи и да он мене никад у животу није прегледао, него је он видео са папира нешто што пише, ја то не знам“, испричао је.

Додао је да се није изненадио због таквог исхода и да је што завршио са обраћањима тужилаштву.

„Ја сам се обратио, ја нисам заштићен од ових институција. Следећи пут кад ме неко буде напао, ја ћу да се браним и да реагујем онако како морам да реагујем“, поручио је.

Оценио је да је у овој земљи најнормалнија ствар да гурнете, ударите новинара.

Такође је навео да му је утисак протеста то што су испред Градског одбор СНС доведене присталице те странке и председника Александра Вучића у тренутку док су се људи враћали са протеста, што је довело до сукоба две врсте грађана, а ту није било ниједног полицајца.

Каже да је мало даље налетео на чету жандармерије која је обезбеђивала стан премијера Милоша Вучевића.

Истиче да ако овако наставимо „неће се завршити како треба“.

Ако ми овако наставимо, ако се неко не узме у памет, и ако се овакве ствари буду понављале, а понављаће се сигурно, ако је неко спреман да доведе своје присталице после једног онаквог протеста и да прави мини контрамитинг, ми ћемо ући на крају у отворени сукоб… То ће се десити као што ће сутра дан да сване, ако се нешто не промени“, закључио је.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер