субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БИРН: Израелски војни летови из Београда и милионске пошиљке оружја
Хроника

БИРН: Израелски војни летови из Београда и милионске пошиљке оружја

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2024.

 Од октобра 2023. године Србију је посетило бар седам израелских војних авиона, показује заједничко истраживање БИРН-а и израелског листа Хааретз. Шест летова – у фебруару, марту и мају – поклапају се са извозом српског наоружања вредног 15.7 милиона евра у земљу која се сумњичи за ратне злочине и кршење међународног хуманитарног права у Гази, пише БИРН.

Љубитељи ваздухопловства у Србији 5. фебруара ове године у 14.17 сати имали су прилику да на аеродрому „Никола Тесла“ виде ретку „птицу“ – Боинг 707-300, израелски војни авион серијског броја 272, који, између осталог, служи и као транспортни авион, пише БИРН.

Док је Боинг одмарао на београдском аеродрому, шеф Агенције Уједињених нација за помоћ палестинским избеглицама (УНРWА) Филипе Лазарини објавио је на свом Твитер налогу да је око „100.000 људи убијено, рањено или је нестало“ током сукоба у Гази, док је „80 одсто становништва расељено, већина по неколико пута“.

Неколико часова касније, тачно у 18.04, према писању БИРН-а, израелски војни Боинг је полетео и мало је вероватно да је био празан. Додају и да подаци са опен-соурце сајтова који прате авионске летове показују да је његово одредиште била израелска ваздухопловна војна база Неватим, смештена недалеко од града Бершеве у југоисточном делу Израела.

Управо је у фебруару 2024. године, према царинским подацима које скупља пословни портал, а којим је БИРН имао приступ водеће, државно предузеће за извоз наоружања, Југоимпорт-СДПР, извезло робу вредну 510.000 евра у Израел.

Према заједничком истраживању БИРН-а и израелског листа Хааретз, лет од 5. фебруара ове године био је један од бар шест који се подударају са извозом српског наоружања у Израел од октобра 2023. и напада Хамаса након ког је израелска војска започела инвазију на Газу.

Три недеље након што је први израелски транспортни авион слетео у Београд, 26. фебруара, председник Србије Александар Вучић и премијер Израела Бењамин Нетањаху разговарали су телефоном.

Вучић је на Инстаграму објавио да су водили „добар разговор“ о даљем „унапређењу билатералних односа“. Израелски премијер био је много ентузијастичнији, називајући Вучића искреним пријатељем.

„Управо сам имао плодоносан разговор са председником Србије Александром Вучићем. Александар је искрени пријатељ Израела, и ја сам изразио захвалност за непоколебљиву подршку, како на речима тако и на делима“, написао је Нетањаху на X-у, некадашњем Твитеру.

Био је то 143. дан напада Израела на Газу.

Три недеље касније, 18. марта – нешто мање од месец дана од апела експерата за људска права УН-а против продаје оружја Израелу – два израелска војна авиона слетела су на београдски аеродром „Никола Тесла“, један за другим.

Прво је слетео „повратник“ из фебруара, Боинг 707-300, серијског броја 272. Слетео је у 16:37, а напустио Србију у 20:04.

Само 42 минута касније, појавио се и израелски транспортни авион Лоцкхеед Ц-130Ј, серијског броја 662. На писти је провео нешто више од два сата.

Оба авиона су се вратила у ваздухопловну војну базу Неватим у југоисточном Израелу. Њихов долазак се поклапа са извозом СДПР-а у Израел у вредности од 14 милиона евра.

Још скорије, 26. маја, упркос апелу експерата УН-а да се оружје не доставља Израелу, чак три израелска војна авиона слетела су у Београд један за другим, да би се истог дана вратила у израелску ваздухопловну војну базу Неватим. Њихов долазак се поклапа са извозом СДПР-а у Израел у мају у вредности од 1.170.000 евра.

Укупно, од октобра 2023. године до данас БИРН и Хааретз идентификовали су седам израелских војних летова из Србије у Израел, док је у истом правцу забележен и један лет приватног авио-превозника познатог по превозу опасног терета, међу којима је и наоружање.

Од напада Хамаса 7. октобра до данас израелска војска убила је преко 36.000 Палестинаца, а међу страдалима је велики број жена и деце.

Спољнополитички коментатор Бошко Јакшић каже да је режиму Александра Вучића, поред новца, мотив за извоз оружја Израелу и одржавање добрих односа са Западом, слично као што ради са српским наоружањем које завршава у Украјини. Он, међутим, наглашава да извоз оружја у Израел у овом тренутку Србију може да учини и саучесником у масовном убијању Палестинаца.

„Повећавати извоз наоружања или муниције у Израел у овом тренутку не иде на понос земљи која то ради. У моменту док се Израел тужи за геноцид пред Међународним судом, саучествовање у масовним убиствима Палестинаца не иде на част никоме“, каже Јакшић за БИРН/Хааретз.

(БИРН-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер