субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Биљана Степановић о извештају ОДИХР о изборима у Србији: Ако власт примени све, макар и за наредне изборе, она те изборе не може добити
Хроника

Биљана Степановић о извештају ОДИХР о изборима у Србији: Ако власт примени све, макар и за наредне изборе, она те изборе не може добити

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 28. фебруар 2024.

 Главна и одговорна уредница "Нове економије" Биљана Степановић, говорећи о извештају ОДИХР о децембарским изборима, каже да "ако власт примени све ово, макар и за наредне изборе, она те изборе не може добити, зато је у потпуно незгодној ситуацији".

Према њеном мишљењу, „ми смо дефинитивно у кризи и конфронтацији“.

„То говоре и извештаји медија. Таблоиди су већ кренули како је све одлично, видећемо шта ће председница владе да каже. Онај ко чита извептај прочитаће да је у њему речено све. Ми новинари смо навикнути, научени, тренирани да кажемо директно, оно што кажу ‘у главу’, али не може међународна организација на тај начин да говори. Речено је све – да је злоупотребљаван положај, да су људи притискани, накренуто на једну страну, да није било медијских слобода…“, каже она.

То је, објашњава, њихов језик.

„Они никад не кажу ‘имате проблеме’, него ‘имате изазове’, али немојмо да се правимо невешти, на нама је да видимо шта ћемо да радимо. Власти се даје шанса да ово поправи, и прошли пут јој је дата, али ова власт не реагује на шансе, него само на притисак. Не можемо очекивати да неко дође и издиктира шта треба да се ради, јер би то било идеално за власт да каже да врше притисак“, каже она.

ЕП је, сматра, био „више него што се може очекивати директан“.

„Поверење је неповратно изгубљено, свима је све јасно. Најзад, ако је СНС освојила власт као што кажу, зашто не формирају власт у Београду, нису дошли сами на седницу. Формирајте власт кад имате већину. Да није оволиких малверзација и свега што се догодило, дошли смо до ЕУ и ЕП, шта би њима био проблем да нађу три прелетача и формирају власт“, каже Степановић.

Она, међутим, истиче да „ако власт примени све ово, макар и за наредне изборе, она те изборе не може добити“.

„Зато је у потпуно незгодној ситуацији. Можете медијску ситуацију да промените одмах сутра, али то је последње што ће ова власт да уради. Не можете бирачке спискове да средите преко ноћи, али можете да ослободите медије као што сте их и поробили“, каже она.

Мисли да је на опозицији да се договори између себе, да види шта јој је чинити у овим условима.

„Није више Вучић у позицији да сам поставља услове, ствар је отишла предалеко. Имате право да одлучите хоћете ли учествовати или не, ако нећете, он не може да трчи сам, то га даље доводи у проблеме и нелегитимност његове власти. Мислим да ће да уваже препоруке, шта год буду причали“, каже она.

Србија је, додаје, подељена.

„Од почетка власти он то ради, дели Србију, завади па владај, сад је дошло дотле да то не можете. Не можете преко овога прећи као да није било, без обзира на све медијске манипулације“, каже.

Према њеним речима, „ова власт од почетка декларативно иде ка ЕУ“.

„Али шта је досад урадила? Отворила је 18 поглавља, али отварање је тек почетак пута. Затворена су само два, а од 2019. године није ништа ни отворено ни затворено. Ако то није знак да ова власт не води земљу ка ЕУ, ја не знам шта је“, каже она.

Осврнула се и на ситуацију у ЕПС.

„После оног скоро колапса енергетског система кад су термоелектране испале из погона, јер су стављали блато уместо угља, после је забележен минус, а прошле године ће бити профит. Како је до тога дошло – добра хидролошка ситуација и озбиљна ситуација. Нисте системски ништа урадили. Иде та зелена агенда, а шта ће бити са већ старим термоелектранама, шта је стратегија са ЕПС, не знамо још. Хакерски напад је скандал своје врсте“, каже она.

Неопходно за спас државе Србије је, каже она, „да се нађе замена за литијум“.

„Да некако ту тему скинемо са дневног реда. Осим тога, Ана Доброта за Нову економију говори и о положају научника овде, рекла је да стално долазе последњих година генерације студената које немају основна знања из средње школе и кад дођу на факултет морају да уче, да се подсећају онога што су радили у средњој школи, страшан показатељ тог суноврата образовања, где год такнете, ви упаднете у проблем“, каже она.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер