субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бeрни Сандерс у ауторском чланку за Гардијан: „Живимо у најтежем тренутку модерне историје. Долазе промене, али питање је какве ће бити“
Хроника

Бeрни Сандерс у ауторском чланку за Гардијан: „Живимо у најтежем тренутку модерне историје. Долазе промене, али питање је какве ће бити“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. децембар 2023.

Живимо у најтежем тренутку модерне историје. Ако се осећате узнемирено и преоптерећено оним што се дешава, нисте сами. Изузетни изазови са којима се суочавамо су веома стварни и не можемо дозволити да постану изговор за одвикавање од политичких борби које се баве овим кризама и које ће дефинисати нашу будућност, пише Барни Сандерс, амерички сенатор и противкандидат Хилари Клинтон за номинацију Демократске странке на изборима за председника САД 2016, за Гардијан.

Наша нација и, заиста, наша планета су у критичном тренутку. Императив је да препознамо против чега се боримо и шта морамо учинити да нашу политику померимо ка правди и људској пристојности.

И можемо почети тако што ћемо признати да је амерички народ прошао кроз много тога и да је његово поверење у политику и владу пољуљано.

Пандемија ковида, најгора здравствена криза у последњих 100 година, однела је више од милион живота у нашој земљи, а милиони су оболели. Пандемија је створила најболнији економски пад од Велике депресије, пореметила образовање наших младих, повећала изолацију, анксиозност и менталне болести.

Климатска криза пустоши планету. Последњих осам година биле су најтоплије забележене, а поплаве, суше, шумски пожари и екстремни временски поремећаји донели су смрт и разарања у скоро сваком делу света. Научници нам кажу да уколико не дође до значајног смањења емисије угљеника у наредних неколико деценија, планета ће постати све ненастањивија.

Усред неједнакости прихода и богатства без преседана, са троје људи који поседују више богатства од доње половине америчког друштва, шачица олигарха контролише економски и политички живот наше нације за своје похлепне циљеве.

Са нефункционалном владом и растућом економском анксиозношћу за милионе Американаца, од којих 60 одсто живи од плате до плате, вера да наша погрешна демократија може да одговори на потребе радничких породица јењава, а све више и више Американаца верује да би ауторитаризам могао бити најбољи пут напред.

Вештачка интелигенција експлодира. Постоји дубока забринутост не само да ће ова нова технологија избацити милионе радника, већ и због стварне могућности да људска бића заиста изгубе контролу над будућношћу друштва.

Амерички здравствени систем је покварен, непоправљив. Упркос трошењу дупло више по глави становника него у било којој другој земљи, 85 милиона је неосигураних или недовољно осигураних, наш животни век се смањује и немамо нигде довољно лекара, медицинских сестара, зубара или практичара менталног здравља.

Наш образовни систем је у кризи. Брига о деци је пречесто недоступна и недоступна, многе наше државне школе нису у стању да привуку квалитетне наставнике који су им потребни, а 45 милиона Американаца се бори са студентским дугом.

Године 1990. САД су биле водеће у свету у проценту 25- до 34-годишњака који су имали факултетске дипломе. Данас смо у конкурентној глобалној економији на 15. месту.

И, да, Доналд Трамп, који сваким даном постаје све екстремнији води у анкетама. У недавном говору, користећи језик који подсећа на Адолфа Хитлера, Трамп је изјавио: „Искоренићемо комунисте, марксисте, фашисте и радикалне левичарске насилнике који живе као гамад у границама наше земље“.

Такође је имао снажне похвале за мађарског ауторитарног лидера Виктора Орбана. У интервјуу, Трамп је рекао да мигранти „трују крв наше земље“, обећавајући у другом говору да ће окупити људе без докумената у огромном обиму, затворити их у велике кампове и депортовати милионе људи годишње.

Застрашујуће, раст десничарског екстремизма не расте само у Сједињеним Државама.

Како пише Вашингтон Пост, „крајње десничарске странке су преузеле власт у Италији, продужиле своју владавину у Мађарској, стекле коалициону улогу у Финској, постале де факто владини партнери у Шведској, ушле у парламент у Грчкој и оствариле запањујуће резултате на регионалним изборима у Аустрији и Немачкој“.

У протеклих неколико недеља, кандидат крајње деснице изабран је за председника Аргентине, а десничарска екстремистичка партија освојила је највише места на изборима у Холандији.

То је лоша вест. Веома лоше вести. Али има и добрих вести.

Добра вест је да се радници широм земље и њихови синдикати боре против корпоративне похлепе. Видимо више синдикалног организовања и успешних штрајкова него што смо видели деценијама.

Добра вест је да све више и више Американаца повезује стварност свог живота и корумпирану и деструктивну природу нашег уберкапиталистичког система који похлепу и профитерство цени изнад сваке друге људске вредности.

Без обзира да ли су демократе, републиканци или независни, Американци желе промену – стварну промену.

Згрожени су политичким системом који омогућава најбогатијим људима у овој земљи да купују изборе. Они желе структурну реформу финансирања кампања по принципу једна особа, један глас.

Они су огорчени што милијардери плаћају нижу ефективну пореску стопу од њих због огромних пореских рупа. Они желе праву пореску реформу која захтева да богате и велике корпорације почну да плаћају свој прави део пореза.

Они су уплашени за будућност ове планете када виде да нафтне компаније остварују рекордне профите док емисије угљеника које производе уништавају планету.

Увређени су када виде десет гигантских фармацеутских компанија које су прошле године оствариле профит од преко 110 милијарди долара, док не могу приуштити нечувену цену лекова на рецепт који су им потребни да би остали живи.

Шокирани су када виде да инвестиционе фирме са Волстрита купују приступачне станове док нису у стању да приуште нечувене кирије које наплаћују њихови неодговорни власници са Волстрита.

Понижени су тиме што морају да остану на телефону сат времена, расправљајући се са машином авио компаније око резервације авиона, док индустрија остварује огроман профит.

Амерички народ је данас љут. Они су забринути за своју садашњу стварност и забринути за будућност која чека њихову децу. Они знају да статус куо не функционише и да се систем у много чему руши.

Долази промена. Питање је: каква ће то бити промена? Да ли ће то бити промена Трамповског, ауторитарног типа која експлоатише тај бес и окреће га против мањина и имиграната, окривљујући их за кризу коју доживљавамо?

Или ће то бити промена која ревитализује америчку демократију, уједињује и оснажује радне људе и има храбрости да се ухвати у коштац са корумпираном владајућом класом чија похлепа изазива непоправљиву деструкцију у нашој земљи и широм света?

Нема сумње да су изазови са којима се данас суочавамо огромни – економски, политички и еколошки. Не постоји лак пут напред када се боримо против олигарха и најмоћнијих ентитета на свету.

Сандерс: Пред нама су огромне могућности да створимо бољи живот за све

Али, усред свега тога, ево једноставне истине. Ако стојимо заједно у нашем заједничком човечанству – црнци, белци, латиноамериканци, азијски Американци, Индијанци, геј и стрејт, људи свих религија, пред нама су огромне могућности да створимо бољи живот за све.

Можемо гарантовати здравствену заштиту сваком мушкарцу, жени и детету као људско право. Можемо створити милионе добро плаћених послова трансформишући наш енергетски систем.

Можемо створити најбољи образовни систем на свету. Можемо да користимо вештачку интелигенцију да скратимо радну недељу и побољшамо своје животе. Можемо створити друштво без фанатизма.

Али ево друге једноставне истине. Ништа од тога се не дешава ако нисмо спремни да устанемо и заједно се боримо против сила које тако напорно раде да нас поделе и освоје. Ово је тренутак у историји који се не може занемарити. Ово је борба која се не може пренети. Будућност планете је у питању, демократија је у питању, људска пристојност је у питању.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер