среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Више десетина хиљада грађана учетвовало у Спасовданској литији коју је предводио патријарх Порфирије
Хроника

Београд: Више десетина хиљада грађана учетвовало у Спасовданској литији коју је предводио патријарх Порфирије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јун 2021.

Неколико десетина хиљада људи учествовало је данас у Спасовданској литији. Литија је започела уз оглашавање звона у свим градским црквама испред Вазнесењенске цркве, а предводио ју је патријарх Порфирије. Верници, који су кренули од Вазнесењске цркве, стигли су до Храма Светог Саве, где је одржан молебан за престоницу и њене становнике.

Славска литија кретала се од Вазнесењског храма улицама Кнеза Милоша и Краља Милана, преко Трга Славија и Булевара ослобођења до Храма Светог Саве на Врачару.

Kрст на челу поворке носио је вишеструки шампион у дизању тегова Раде Савић, ког су пратили припадници Војске Србије, носећи икону Пресвете Богородице и Исуса Христа.

Иза њих се кретало свештенство и млади — одевени у народне ношње. Одмах за њима корачао је верни народ са српским барјацима и иконама. Одмах за патријархом у литији су лекари и медицински радници. Спасовданска литија се креће ка Храму Светог Саве.

Иза њих се креће свештенство и млади — одевени у народне ношње. Одмах за њима корача верни народ са српским барјацима и иконама.

Атмосферу током литије уприличио је оркестар МУП-а.

У литији су и почасна гарда Војске Србије и припадници жандармерије у свечаним униформама, који носе икону Пресвете Богородице Тројеручице.

У Спасовданској литији је и игуман Хиландара Методије

Грађани, такође, могу да се поклоне моштима деспота Стефана Лазаревића и Свете Петке. Мошти деспота Стефана носе четири војна свештеника у униформама, док мошти Свете Петке носи црквено свештенство.

Посебно за ову прилику, у Београд је допутовала братија Хиландара. У крсном ходу у Београду су и игуман манастира Хиландара архимандрит Методије и игуман Студенице архимандрит Тихон.

У литији учествују и градоначелник Београда Зоран Радојичић, заменик градоначелника Горан Весић, министар у Влади Србије Ненад Поповић, чланови београдских црквених хорова, представници различитих градских служби. На Тргу Славија пуштена је химна Србије „Боже правде“. 

Уз звуке звона у свим градским црквама, у Београду је почела Спасовданска литија коју предводи патријарх Порфирије. Верници су кренули од Вазнесењске цркве ка Храму Светог Саве, где ће бити одржан молебан за престоницу и њене становнике.

Славска литија креће се од Вазнесењског храма улицама Кнеза Милоша и Краља Милана, преко Трга Славија и Булевара ослобођења до Храма Светог Саве на Врачару.

Посебно за ову прилику, у Београд је допутовала братија Хиландара. У крсном ходу у Београду су и игуман манастира Хиландара архимандрит Методије и игуман Студенице архимандрит Тихон.

Подсетимо, јутрошњом литургијом у Вазнесењској цркви, коју је служио патријарх Порфирије, почело је обележавање славе Града Београда — Вазнесења господњег, Спасовдана.

Од када је деспот Стефан Лазаревић 1403. године дао Београду статус престонице, у част обнове и напретка, Београд је као своју славу узео Спасовдан.

Та стара заветна слава симболично указује на уздизање — вазнесење града из пепела и неуништиву наду и веру у будућност.

Празник Вазнесења Господњег или како је у народу уобичајено, Спасовдан, један је од десет празника посвећених Христу. Спада у покретне празнике и увек пада у четвртак, 40 дана после Васкрса, а десет дана пре Духова.

Прошле године, због пандемије вируса корона, литије није било, али је градска слава обележена литургијом у Вазнесењској цркви и ломљењем славског колача и паљењем свећа у Старом двору, уз присуство мањег броја људи него што је уобичајено.

Патријарх на Спасовдан богослужио у Вазнесењској цркви

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 10. јуна 2021. године, на празник Вазнесења Господњег - Спасовдан, свету архијерејску Литургију у Вазнесењском храму у Београду. Саслуживали изабрани Епископ марчански Сава (Бундало), игумани манастира Хиландара и Студенице архимандрити Методије и Тихон, јерођакон Нектарије, протојереј-ставрофор проф. др Владимир Вукашиновић, протођакон Стеван Рапајић и ђакон Радомир Врућинић у молитвеном учешћу верног народа и братства Вазнесењског храма на челу са старешином протојерејем Арсенијем Арсенијевићем. Појао је хор Вазнесењског храма под управом Јелене Чворо.

Патријарх Порфирије: Ако нисмо ухватили Христову руку, унапред смо губитници. Ако се чврсто држимо за Христове руке, унапред смо победници!

Патријарх српски г. Порфирије је беседио о правој вери, односу према Богу и ближњем и, између осталог, истакао: - Унапред смо победници ако се држимо за Христове руке.

- Сваки човек треба да буде наш ближњи и становник нашег срца. Највећа потреба свих нас је да је Бог са нама. Сва пророчанства могу се скупити у ту једну тачку. И само онда када носимо у себи ту истину и живимо њом, само онда знамо шта је слава Божја и само онда знамо где је и слава читавог људског рода, сваког појединца и нас као народа. Нема живота исправног и спасоносног без праве и чисте вере која у себи носи откривење Христово. Човек је биће створено за радост и за славу, биће које је створено да слави Бога, подсетио је Патријарх.

- Данас многи говоре о дијалогу са другим. Наш други је наш ближњи, а то је пре свега онај који је поред нас. Ту ми потврђујемо да ли смо ограничени или немамо граница, да ли прихватамо чињеницу да је Христос са нама и да он укида границе нашег егоизма у односу на најнепосреднијег нашег ближњег. Ако тај испит положимо како ваља онда ће сваки човек, ма ко био и ма где био, бити становник нашег срца. Ако нисмо ухватили Христову руку, унапред смо губитници. А ако се чврсто држимо за Христове руке, унапред смо победници, казао је Патријарх. Беседу можете да чујете на интернет страници Радија Слово љубве.

После свете Литургије, Патријарх је предводио опход око Вазнесењске цркве, а затим служио помен крај мермерног крста у порти који сећа на страдале житеље Београда у нацистичком бомбардовању априла 1941. године.

Након помена, Патријарх је, поводом славе Града Београда, са домаћином славе градоначелником проф. др Зораном Радојичићем преломио славски колач у порти Вазнесењске цркве. Његова Светост је пожелео свим житељима првопрестоног града Београда срећну славу и Божји благослов, а затим је заједно са старешином Вазнесењске цркве протојерејем Арсенијем Арсенијевићем доделио захвалнице заслужнима за несебичну помоћ и велику љубав према Вазнесењском храму.

Патријарх Порфирије је након трпезе љубави наставио дружење са многобројном дечицом на травњаку у порти Вазнесењске цркве и провео неко време у разговору са њима. Такође, патријарх Порфирије је са пуно љубави, на молбу главног и одговорног уредника Радија Слово љубве протојереја Арсенија Арсенијевића, учинио велику част и радост члановима редакције радио-станице Архиепископије београдско-карловачке (фотогалерија - Радио Слово љубве).

Многобројни верни народ је учествовао у богослужењима, најпре дочекавши предстојатеља Српске Православне Цркве у порти Вазнесењског храма, а затим за њим и са њим ушавши у ту знамениту светињу коју су својом жељом, љубављу, трудом и прилозима градили житељи шрестонице далеке 1863. године, по благослову Митрополита београдског Михаила и налогу кнеза Михаила Обреновића.

(Спутњик, СПЦ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер