недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скупштина Србије: Посланици усвојили законске измене којима је омогућена обавезна ванредна вакцинација; Казне у износу од 50.000 до 150.000 динара; Усвојен ребаланс буџета којим се предвиђа дефицит од 4 милијарде евра
Хроника

Скупштина Србије: Посланици усвојили законске измене којима је омогућена обавезна ванредна вакцинација; Казне у износу од 50.000 до 150.000 динара; Усвојен ребаланс буџета којим се предвиђа дефицит од 4 милијарде евра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. новембар 2020.

Скупштина Србије усвојила је измене и допуне Закона о заштити од заразних болести, којим је, између осталог, омогућена и обавезна вакцинација и кажњавање оних који не носе маске тамо где је прописано.

Закон ће ступити на снагу када буде објављен у „Службеном гласнику“, а по одлуци посланика закон може ступити у краћем року од 8 дана од објављивања уколико то буде потребно.

Изменама Закона предвиђено је, поред осталог, да се због епидемије може одредити препоручена или обавезна ванредна вакцинација против заразне болести и то за све или за одређене категорије становништва.

Измене овог Закона биле су изнуђене проблемима у санкционисању оних који крше противепидемијске мере у време епидемије вируса корона.

Ванредна вакцинација, која може бити препоручена или обавезна, наређује се актом министра здравља, у складу са препорукама Светске здравствене организације, на предлог Института за јавно здравље Србије и уз сагласност Републичке стручне комисије за заразне болести.

Закон прописује и казне за оне који би одбили обавезну имунизацију у износу од 50.000 до 150.000 динара за физичко лице.
Ношење заштитних маски тамо где је прописано контролисаће санитарна инспекција, комунална инспекција и комунална милиција.

Поред казне за физичко лице у висини од 5.000 динара, прописане су и казне за правне субјекте и одговорне особе, од 30.000 до 300.000 динара.

Тако ће, према новом Закону, сви који су до сада и поред тога што су позитивни на САРС-КоВ-2, али без симптома или са лаком клиничком сликом болести и слободно шетали, морати у кућну изолацију уколико нису за хоспитализацију.

У кућни карантин од 14 дана ићи ће сви који су били или за које постоји сумња да су били у контакту са зараженим. Те мере доноси инфектолог или други лекар, а у оба случаја на основу тог решења може да се отвори боловање.

Изменама Закона предвиђено је, такође, да ресорни министар може да донесе одлуку о ограничавању слободе кретања у свим установама колективног смештаја, а за контролу ове мере биће задужена санитарна инспекција.

Према измена новог Закона, министар здравља има шира овлашћења и могућност доношења одређених мера.

Министар на основу предлога Комисије и Завода може наредити:

  • забрану окупљања на јавним местима;
  • ограничење кретања становништва у подручју захваћеном ванредном ситуацијом;
  • забрану или ограничење путовања у земљу у којој влада епидемија заразне болести;
  • забрану или ограничење промета појединих врста робе и производа;
  • ванредну вакцинацију;
  • мере личне заштите од инфекције.
  • обавезан лекарски преглед, лабораторијско испитивање или подношење извештаја о лабораторијском испитивању приликом уласка у земљу из одређених земаља.

У Скупштини Србије у току је седница на чијем су дневном реду измене и допуне Закона о заштити становништва од заразних болести.

На почетку заседања, министар здравља Златибор Лончар је навео да се изменама, између осталог, предвиђа да спровођење прописаних мера поред санитарне и комуналне инспекције, спроводи и комунална милиција - како за физичка, тако и за правна лица.

Лончар је навео да се предвиђа да висина казни за неношење маски у затвореном простору и непоштовање физичке дистанце, остане непромењена, односно да буде 5.000 динара (нешто више од 40 евра ) за физичка лица и од 50.000 до 300.000 за правна (од 420 до 2.500 евра), али да ће њихова примена бити "бржа и ефикаснија".

Златибор Лончар: ванредна имунизација наређује се актом министра здравља

Осим прописаних надлежности комуналних инспектора и милицајаца, као и јасних одредби о карантину и кућној изолацији, у изменама и допунама Закона се налази и део о имунизацији становништва, према коме се, у случају појаве епидемије заразне болести, може одредити "препоручена или обавезна ванредна имунизација за сва лица, односно за одређене категорије лица".

Обавезна, односно, препоручена ванредна имунизација наређује се актом министра здравља, у складу са препорукама Светске здравствене организације, додао је Лончар.

"Измене закона још једна мера државе у контроли епидемије"

Министар здравља Златибор Лончар рекао је образлажући предлог закона да су ове измене још једна мера државе у контроли епидемије и доносе се са жељом да се помогне грађанима који поштују мере, носе маске, не присуствују масовним окупљањима.

Он је додао да су предложеним изменама у закон уведени појмови који до сада нису постојали, као што је коронавирус, категорија "контаката" који морају да се придржавају мера, дефинисани су нови појмови као "лична заштита, кућна изолација, карантин, превоз, здравствени надзор, карантин у кућним условима" и многи други.

Лончар је позвао посланике да подрже закон, а пошто на предлог није поднет ни један амандман, очекује се да ће се о закону гласати вечерас.

Посланици Скупштине Србије започели су трећу седницу другог редовног заседања на којој ће по хитном поступку разматрати Предлог закона о изменама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести.

“Јутрос у Београду без слободног места за ковид пацијенте”

Министар здравља Златибор Лончар упозорио је да јутрос у Београду није било ниједног слободног места у болници за оболеле од короне и истакао да је крајње време да будемо јединствени и да се у одређеном наредном периоду одрекнемо непотребних контаката.

Лончар је на седници Скупштине на којој се расправљала о Изменама и допунама закона о заразним болестима навео да је јуче отпуштено 250 ковид пацијената, али да је 600 морало да буде примљено на болничко лечење за последњих 15 сати.

Корона ушла и у Скупштину Србије, заражена два посланика

Председник Јединствене Србије, коалиционог партнера Социјалистичке партије Србије (СПС), Драган Марковић Палма саопштио је током расправе да су двојица посланика његове посланичке групе заражена корона вирусом.

У питању су Војислав Вујић и Славенко Николић. Они су претходних дана били у скупштинској сали, током трајања расправе о ребалансу буџета.

„Мере су изнуђене јер не поштујемо препоруке да не буде људи да свадбама, весељима.. Озбиљно сам схватио корону, од осморо посланика из наше посланичке групе, двојица имају корону. То су Војислав Вујић и Славенко Николић, молим све који имају симптоме да не иду на посао“ рекао је Марковић и рекао да ће његова посланичка група гласати за Предлог измена Закона о заштити становништва од заразних болести.

Усвојен ребаланс буџета за 2020. којим се предвиђа дефицит од 4 милијарде евра

Пре расправе о измени Закона о заштити становништва од заразних болести, посланици Скупштине Србије усвојили су ребаланс буџета за 2020. годину, који предвиђа дефицит од 483 милијарде динара (нешто више од 4 милијарде евра).

Посланици Скупштине Србије, са 207 гласова за и четири против, усвојили су ребаланс буџета којим су предвиђени приходи од 1.291,4 милијарде динара, док су расходи увећани за 148,59 милијарди, на 1.774,4 милијарде динара, тако да ће дефицит износити 483 милијарде динара, односно 8,8 одсто бруто домаћег производа (БДП).

Пред почетак гласања министар финансија Синиша Мали захвалио је посланицима на критикама и похвалама у расправи.

"Земља се бори на два фронта, за спас живота и здравља људи, а са друге стране за спас еконоије и овај ребаланс треба да допринесе у обе борбе", рекао је Мали и поновио да ће Србија ове године имати најмањи привредни пад у Европи.

Мали је најавио да ће у наредних десетак дана у Скупштину стићи предлог Буџета за 2021. годину и да ће посланици имати две недеље да га проуче, а посебно је нагласио да је предвиђено повећање плата и пензија које су, како је рекао "апсолутно сигурне, све у дан и у динар".

"Спасили смо економију, нема масовних отпуштања и затварања фабрика као у другим земљама" истакао је министар финансија на крају расправе о ребалансу буџета.

Посланици ће у подне започети нову седницу на којој ће разматрати измене Закона о заштити становништва од заразних болести.

(РСЕ, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер