четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Александар Мартиновић прекинуо штрајк глађу, сматра да „ниједан пропис није прекршен скупом присталица СНС испред Скупштине“
Хроника

Београд: Александар Мартиновић прекинуо штрајк глађу, сматра да „ниједан пропис није прекршен скупом присталица СНС испред Скупштине“

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. мај 2020.

Народни посланик Српске напредне странке Александар Мартиновић одлучио је да прекине штрајк глађу, саопштио је на конференције за медије испред Народне Скупштине. Мартиновић је пре изношења своје одлуке прочитао саопштење Првог основног јавног тужилаштва, које наводи да је предузело доказне радње јер постоји основана сумња да је 8. маја испред Скупштине извршено насиље према посланику Маријану Ристичевићу и министру здравља Златибору Лончару.

У саопштењу тужилаштва које је Мартиновић прочитао каже се да су предузете доказне радње према Б.О. и другим лицима за које постоји основана сумња да су извршили насиље према Ристичевићу и Лончару.

Додаје се да ће тужилаштво доказне радње спровести у најкраћем могућем року. 

Мартиновић је истакао да није превише задовољан овим саопштењем и додао да је оно морало да буде много оштрије, као и да, како је рекао, много јасније дефинише шта се 8. маја десило испред Скупштине.

"Али и ово је први корак у ономе што смо имали намеру да урадимо, а то је да апелујемо на надлежно јавно тужилаштво да реагује у складу са законом на брутално пребијање народног посланика које се десило од стране Обрадовића и групе хулигана", казао је Мартиновић.

Он је објаснио да штрајк глађу прекида не зато што је задовољан овим саопштењем тужилаштва, већ зато што желе да допринесу "смиривању свих тензија у Републици Србији, посебно тенсија везаних за рад Скупштине".

На питање новинара Н1 да ли се његов штрајк глађу може сматрати као врста пристиска на тужилаштво, што је спомињао и председник Србије, Мартиновић није одговорио конкретно, већ је навео да је "већ рекао - да је Република Србија држава која почива на начелу поделе власти и да сматра да сваки орган који припада законодавној, судској и извршној власти мора да ради у складу са Уставом и законом".

"Мислим да је било време да се тужилаштво огласи поводом тога што се десило 8. маја испред Народне скупштине - да ли ће то неко да тумачи као притсак или не, то је на њему да оцени, али овим је постигнут први корак, да нико више у Србији не може да узме за право да батина и линчује некога ко не мисли као он", рекао је Мартиновић.

Он је поновио да никада више у Србији не сме да се деси да неко претуче некога ко му је политички неистомишљеник.

Навео је да је раније рекао да би исто поступио кад би насиље било учињено према Бошку Обрадовићу, према Драгану Ђиласу или било ком грађанину, јер "насиље не може да буде политички инструмент".

Можемо да дебатујемо на бази наших аргумената и на бази наших програма, али да правите сачекушу посланицима, министрима, да бисте их физички напали и вређали, то једноставно у Србији не сме да се дешава, као што не би смело да се дешава ни у једној правној држави, додао је.

Сматра да скупом испред Скупштине ниједан пропис није прекршен

На питање Н1 да ли је, према његовом мишљењу, здравље присталица СНС, које су дошле да му пруже подршку синоћ испред Скупштине Србије, тиме угрожено, иако смо чули мишљење епидемиолога Предрага Кона, Мартиновић није отишао даље од онога што је рекао синоћ, на питање наше новинарке.

"Ја сам и јуче рекао оно што могу да поновим данас - да је највећи број учесника тог скупа носио заштитне маске и рукавице и да смо предузели апсолутно све мере да здравље... Односно да су сами људи предузели све мере да би њихово здравље било заштићено, тако да у томе не видим проблем. Да ли постоји опасност - па, опасност увек постоји, али да ли су људи који су дошли на скуп предузели мере да се та опасност сведе на најмању могућу меру - јесу. Дакле, снимци показују да је више од две трећине људи који су се окупили на скупу подршке нашој борби да Србија буде држава владавине права апсолутно имали сву неопходну заштитну опрему", тврди Мартиновић.

На питање новинара Н1 да ли зна да су јавни скупови забрањени, одговорио је да је "ово био јавни скуп на отвореном простору, спонтано организован".

На констатацију нашег новинара да и такви скупови, такође, нису дозвољени, Мартиновић је одговорио: "Јавни скуп је спонтано организован, људи су дошли да би пружили подршку нашој борби да се у Србији заустави дивљање и противзаконито понашање оних који су брутално пребили Маријана Ристичевића и сматрам да ниједан важећи пропис у држави Србији није прекршен".

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић јуче је позвао Мартиновића и његову колегиницу Сандру Божић да прекину штрајк глађу у који су ступили у недељу, након што су у штрајкове глађу ступили Бошко Обрадовић и Младен Шеварлић. Посланици СНС захтевали су да тужилаштво покрене поступак против особа које су учествовале у нередима током скупа који су у петак испред Скупштине Србије организовале Двери.

Народна посланица Сандра Божић је, након позива председника Вучића, синоћ одустала од штрајка глађу, а Мартиновић је тада рекао да ће размислити о томе.

Испред зграде Скупштине Србије жандармерија је синоћ раздвајала присталице Српске напредне странке и мању групу људи која је дошла да пружи подршку лидеру Двери Бошку Обрадовићу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер