Početna strana > Hronika > BBC: Mihail Gorbačov upozorio NATO da je vojna pobeda u Avganistanu nemoguća
Hronika

BBC: Mihail Gorbačov upozorio NATO da je vojna pobeda u Avganistanu nemoguća

PDF Štampa El. pošta
sreda, 27. oktobar 2010.

Bivši sovjetski lider Mihail Gorbačov je upozorio NATO da je vojna pobeda nemoguća u Avganistanu.

Gorbačov je bio na čelu SSSR-a kad su sovjetski vojnici povučeni iz Avganistana 1989-te posle desetogodišnjeg boravka u tadašnjem susedu Sovjetskog Saveza.

On je ocenio govoreći za BBC, da je pomoć obnovi zemlje najviše što u Avganistanu može da se uradi.

Gorbačov danas kaže da nema smisla nadati se da će NATO pobediti talibane.

"U Avganistanu je nemoguće pobediti. Obama je u pravu kada planira da počne da povlači američke snage iz Avganistana, iako će to biti teško. Kada smo mi povukli sovjestke snage iz Avagnistana razgovarali smo sa raznim stranama koje su imale uticaja u toj zemlji - sa Iranom, Pakistanom, Indijom, i naravno sa Amerikom. Nadali smo se da će Amerika poštovati dogovor koji smo postigli - da će Avganistan biti neutralna demokratska zemlja koja će imati dobre odnose sa susedima. Amerikanci su rekli da to podržavaju, ali su u isto vreme obučavali ekstremiste, iste one koji danas terorišu ljude i u Avganistanu i u Pakistanu. Zato će Americi biti teško da se izvuče iz te situacije. Ali šta je alternativa? Novi Vijetnam? Slanje pola miliona vojnika? To ne bi uspelo", uveren je Mihajl Gorbačov.

Nagoveštavaju li ocene koje je Gorbačov izneo da se Rusi na neki način vraćaju u Avganistan, -- zemlju iz koje su se povukli 1989. priznavši poraz u sukobu sa mudžahedinima kojima su, tada, pomagali Amerikanci.

Rusija priskače u pomoć?

Britanski mediji u sredu opširno razmatraju mogućnosti da se Rusija sprema da pomogne Zapadu u nastojanjima da izadje na kraj sa talibanima u Avganistanu i stabilizuje tu zemlju.

Diplomatski izori na koje se poziva londonska štampa kažu da će to biti saopšteno sledećeg meseca u Lisabonu, tokom samita NATOa na kojem će učestvovati i ruski predsednik Dmitrij Medvedev.

Ruski vojni instruktori u Avganistanu?

Moskva će navodno obezbediti helikoptere za avganistansku vojsnu i uključiće se u njihovu obuku.

Rusija će takodje NATOu omogućiti da u većoj meri nego do sada preko ruske teritorije snabdeva strane trupe u Avganistanu.

BBCjev vojno-političk komentator kaže medjutum da Rusi još od ranije pomažu Zapadu i Avganistanu i da nije reč o nekoj radikalnoj promeni.

Proslava 80-tog rođendana u dobrotvorne svrhe

Gorbačov je ocene o stranju u Avganistanu izneo u ekskluzivnom razgovoru za BBC, u kojem je najavio i da će sledeće godine proslaviti svoj 80-ti rodjendan i obeležiti 20 godina od raspada Sovjetskog saveza.

Za rodjendan će kaže organizovati koncert, ali ne u Moskvi nego ovde u Londonu.

"Biće to veliki koncert. Cilj mi je da se prikupi novac za lečenje dece obolele od leukemije. Karte za koncert će biti vrlo skupe. Ali i lečenje dece obolele od leukemije je jako skupo. Samo bogati mogu da plate to lečenje, onima koji nisu bogati je potrebna naša podrška. Dakle cilj mi je da prikupimo što više novca", objasnio je Gorbačov svoje rođendanske planove.

Koliko je Gorbačov poštovan u Rusiji?

Cinici bi rekli da na koncertu u čast njegovog rodjendana ne bi bilo puno gostiju da ga organizuje u Moskvi.

Veliki broj Rusa Gorbačova i dan danas krivi za raspad Sovjetskog saveza nakon kolapsa komunizma. Kako on odgovara na takve kritike?

"Neki bi da svu krivicu za raspad Sovjetskog saveza pripišu meni. Ali to ne odgovara istini. Do poslednjeg trenutka sam se borio za opstanak Sovjetskog saveza. Hteo sam da to bude nova demokratska federacija sa jakom centralnom vladom. Boris Jeljcin je radio na rasturanju Sovjetskog saveza, nakon što je postao predsednik Rusije. I on je radio iza naših ledja da to i ostvari. Napravili smo političku grešku. Trebalo je da uklonimo Borisa Jeljcina kada smo shvatili šta radi. Ali nismo",smatra poslednji lider SSSR-a dve decenije posle rasprada zemlje.

Demokratija u Rusiji "pod znakom pitanja"

BBC je pitao Mihajla Gorbačova i kako vidi stanje u današnjoj Rusiji?

"Zabrinut sam, neću to skrivati. Mi smo prešli tek pola puta od totalitarnog režima ka demokratiji i slobodi. I ta borba još uvek traje. U Rusiji i dalje ima puno ljudi koji se plaše demokratije i koji priželjkuju totalitarizam. Demokratija se suočava sa problemima. Gradjani na primer više ne mogu da biraju rukovodioce ruskih regiona. Njih postavlja vlada u Moskvi. Vladajuća stranka, Jedinstvena Rusija i njen lider Vladimir Putin čine sve da dovedu u pitanje demokratiju kako bi ostali na vlasti", upozorio je Mihajl Gorbačov govoreći za BBC.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner